برای افزایش بهرهوری معدن باید از تکنولوژیهای نوین استفاده گردد

به گزارش وبلاگ کلشی ها، روز گذشته فستیوال نوآوری های صنعت معدن با همکاری کمیسیون های کسب وکارهای دانش بنیان، معادن و صنایع معدنی، مجمع تشکل های دانش بنیان اتاق ایران و شبکه فن بازار ملی ایران برگزار گردید. هدف از برگزاری این فستیوال شناسایی و معرفی نوآوری های صنعت معدن و ظرفیت شرکت های دانش بنیان و فناور برای تحقق اهداف طرح عظیم جهش تجارت فناوری است.

برای افزایش بهرهوری معدن باید از تکنولوژیهای نوین استفاده گردد

در ابتدای نشست محمدصالح خالقی، دبیر شبکه ملی فن بازار از کارها و برنامه های شبکه فن بازار گفت. این شبکه از سال 1384 فعالیت خود را با توسعه فناوری در کشور آغاز نموده است. در 23 استان دفتر منطقه ای راه اندازی نموده و سه فن بازار تخصصی در حوزه گاز، سلامت و شهر هوشمند برگزار شده است. شبکه کارگزاران فناوری در 80 درصد استان ها فعالیت می نمایند؛ استارت آپ ها و فعالان این حوزه می توانند به دفاتر استانی مراجعه نموده و اطلاعات مورد احتیاج را درخواست نمایند. این شبکه بانک اطلاعاتی و شناخت خوبی از پتانسیل ها و فرصت های مالی کشور دارد.

بعد از آن حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران از برگزاری این نشست قدردانی کرد و گفت: یکی از وظایف و رسالت های اتاق ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی حمایت از کسب وکارها و تشکل های مالی بخش خصوصی است. اتاق ایران در سال های اخیر سعی نموده با توجه به نقش صنعت معدن در اقتصاد کشور، به خصوص در دو سال اخیر که تحریم ها شدت بیشتری گرفته شده، از این حوزه حمایت بیشتری به عمل آورد. در سال های تحریم اگر ارزش افزوده ناشی از صنعت معدن نبود، کشور بیشتر مسائل را احساس می کرد. این به عنوان مزیتی برای اتاق ایران است که هم تشکل های خوب حوزه معدن و هم کمیسیون معادن و صنایع معدنی به عنوان کمیسیون محوری توانسته در یکی دو سال اخیر در روبرو با موضوعات حوزه معدن نقش موثرتری ایفا نماید.

به گفته سلاح ورزی اتاق ایران در تعامل با حاکمیت در سال های اخیر ارتباط خیلی از مسائل بخشی خصوصی را راهبری کند. اتاق ایران ارتباط نزدیکی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری داشتیم و برنامه های متعددی تعریف شده است.

سلاح ورزی ادامه داد: در سال های اخیر روی بحث اقتصاد دانش بنیان، تقویت نهادها و تشکل های مرتبط با حوزه دانش بنیان کار نموده ایم. همچنین در حوزه تشکل ها مجمع تشکل های دانش بنیان اتاق ایران راه اندازی شده که در کنار کمیسیون کسب وکار دانش بنیان کوشش ارزنده ای در این حوزه داشته است.

به گفته سلاح ورزی، یکی از برنامه های اساسی اتاق ایران تعامل و گفت وگو و ارتباط با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هم افزایی و امکان استفاده از کسب و کارهای نوآور و شرکت های دانش بنیان و استارت آپ هاست تا بتوانیم در این راستا معضلات بنگاه ها را شناسایی نموده و به توقیت و افزایش بهره وری آنها یاری کنیم.

او ادامه داد: با همت شبکه فن بازار ملی ارتباط بین بخش دانش بنیان و کسب و کارهای نوآورانه با حوزه معدنی و صنایع معدنی به وجود آمده و این اتفاق مبارکی است. امیدوارم با کوشش دوستان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و کمیسیون ها و تشکل های مالی در اتاق ایران این رویدادها تکرار شوند و انشاالله در حوزه های دیگر هم بتوانیم این کوشش ها را ببینیم.

بعد از آن افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان اتاق ایران گفت که ما چند سال است که کوشش می کنیم حوزه اقتصاد دانش بنیان، استارت آپ ها، صاحبان ایده و فناوری را با صاحبان صنایع بخش های سنتی کسب و کار و صاحبان سرمایه ارتباط دهیم. مدتی است که مرکز نوآوری و شتاب دهی اتاق ایران راه اندازی شده است که ما سعی می کنیم با فعالان مالی، صاحبان صنایع و بخش اقتصاد دانش بنیان این ارتباط را مستمر وموثر کنیم.

در ادامه سلاح ورزی توضیح داد: سال جاری در راستای ارتباط با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اولین مرکز شتابدهی و نوآوری در اتاق ایران راه اندازی شده که هدف آن تقویت و تسریع تعامل صنعت، ایده و سرمایه است. امیدواریم در پنج استان دیگر هم شاهد راه اندازی این مراکز باشیم.

در ادامه این نشست بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران از اهمیت ارتباط بین شرکت های دانش بنیان ها و بخش معدن گفت.

او درباره صندلی و اهمیت بخش معدن در اقتصاد گفت: 27.3 تریلیون دلار ارزش منابع طبیعی کشور است و ایران در رتبه پنجم جهان قرار گرفته است. یکی از منابع ارزشمند طبیعی مواد معدنی است و ما با همین اکتشافات ناچیز در کشور که بیشتر منطق کشور ژئوفیزیک هوایی نشده، توانسته یم یک درصد از مساحت و مواد معدنی جهان را داشته باشیم.

شکوری ادامه داد: اگر از نوآوری ها در حوزه مختلف اکتشاف استفاده کنیم، می توانیم سهم چند درصدی از ذخایر جهان را داشته باشیم. باید به این نکته توجه گردد که ذخایر معدنی تجدیدناپذیرند. میلیون ها سال برای ایجاد

آن طول می کشد و باید استفاده بهینه از آن داشته باشیم.

او تاکید نمود: یکی از بحث های حوزه معدن و صنایع معدنی ااین است که از تکنولوژی ها و نوآوری های روز استفاده کنیم تا بتوانیم بهره وری بخش معدن و صنایع معدنی بالا ببریم. قبلا اگر فرمول بهره وری ستاده به نهاد بود یعنی با کمترین نهاده بیشترین محصول داشته باشیم، امروز فراوری و ضایعات صفر به معنای بهره وری است.

او به شرایط صنعت مس در کشور اشاره نمود و گفت: الان خروجی کارخانه های مس دو دهم درصد مس دارد و این خودش یک معدن است. یعنی ما نتوانسته ایم به درستی از این منابع استفاده کنیم. ورود دانش و نوآوری یاری می نماید تا از این ذخایر ارزشمند بهره درستی بگیریم.

در ادامه نشست حسن حسینقلی، یوسف مرادلو و قدیر قیافه از فعالان حوزه معدن و عضو هیات نمایندگان اتاق ایران از تجربه های خود در حوزه معدن گفتند؛ اینکه چه موانعی در راستا توسعه صنعت معدن است و چه انتظاری از دولت و سیاست گذار وجود دارد. بعد

بعد از آن شرکت های فعال در حوزه معدنی از ظرفیت های خود گفتند؛ یکی از شرکت ها از کانی های آلومینو سیلیکاته آبدار با ساختاری متخلخل و ویژگی منحصر به فرد آن گفت که در حوزه دام و طیور، کشاورزی، تصفیه آب و فاضلاب، پاکسازی محیط زیست، دفن زباله و شیرابه، جذب لکه های نفتی پزشکی و داروسازی استفاده می گردد.

بعدا استارت آپ H2Otech از بازچرخانی پساب های صنعتی و فوق شور گفت که در حوزه صرفه جویی آب استفاده می گردد.

بعد از آن فعالان معدنی دیگر از دستگاهMM32 ، تکنولوژی میکرو-نانو حباب، پمپ ورتکس دوفازی، آون های صنعتی با عملکرد پیوسته، گندله سازی به روش آلیس چالمز، دستگاه بررسی عنصری، نرم افزار تلفیق و مدل سازی داده های زمین مکانی جهت اکتشاف معدنی، کنتور هوشمند آب، نفت، قابلیت تشخیص و مانیتورینگ نشت و انشعاب غیرقانونی، دستگاه سنگ شکن پلاسما هیدورلیک، روغن های هیدورمتالوژی و غیره گفتند و هر شرکتی ظرفیت و توان خود را در این فستیوال معرفی کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "برای افزایش بهرهوری معدن باید از تکنولوژیهای نوین استفاده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای افزایش بهرهوری معدن باید از تکنولوژیهای نوین استفاده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید