12 مزیت فوق العاده ترک نوشیدنی های گازدار

به گزارش وبلاگ کلشی ها، دهه هاست که نوشیدنی های گازدار (هر نوع نوشیدنی شامل آب گازدار، شیرین کننده و اسانس) را در هر مکانی پیدا می کنید، در جشن ها، رستوران ها و در بسیاری از منازل. متأسفانه نوشیدنی های گازدار بیش از آن چیزی که تصور می کنید برای سلامتی تان ضرر دارند و بسیار اعتیادآور هستند. نه تنها این نوشیدنی ها دارای کافئین هستند بلکه به مقدار زیادی نیز شکر دارند. حتی نوشیدنی های گازدار رژیمی، شیرین کننده های مصنوعی دارند و اثرات بدی را برای کل بدن شما به همراه خواهند داشت. اگر تمایل دارید بدانید که ترک این نوشیدنی ها تا چه میزان مهم هستند با این مقاله خبرنگاران همراه باشید تا 12 مزیت ترک آن ها را برایتان بازگو کنیم.

12 مزیت فوق العاده ترک نوشیدنی های گازدار

1. ازخوردن غذایتان لذت بیشتری ببرید

در نوشیدنی های گازدار شکر فراوانی وجود دارد که در واقع اشتهای شما را کاهش می دهد. بسیاری از این شیرین نماینده ها 400 تا 8000 برابر شکر، شیرین تر هستند. شیرینی بیش ازحد آن ها، گیرنده های شیرینی در مغز شما را تغییر می دهند و سبب می شوند شکر بیشتری را طلب کنید. با توقف خوردن آن ها، اشتهای شما به حالت قبل بازمی گردد و سبب می گردد از خوردن غذایتان لذت بیشتری ببرید.

2. خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهید

بر طبق یک تحقیق در خصوص بیماری دیابت در سال 2010، معین شد که مصرف مداوم این نوشیدنی ها، میزان ابتلا به دیابت نوع 2 را 26 درصد افزایش می دهد و حتی نوشیدنی های رژیمی نیز گزینه های بهتری نیستند. همین مطالعه نشان داد که نوشیدن دوسوم از یک نوشیدنی رژیمی قبل از وعده غذایی، پانکراس شما را برای آزاد کردن انسولین آماده می نماید. پس با توقف استفاده از این نوشیدنی ها خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهید.

3. راحت تر وزن خود را کاهش دهید

یکی از راحت ترین راه ها برای کاهش وزن، ترک نوشیدنی های گازدار است. در حدود 355 میلی لیتر (12 اونس) از این نوشیدنی ها، 39 گرم شکر و 90 کالری (انرژی) دارد! تغییر رویه و استفاده از آب به جای این نوشیدنی ها می تواند میزان شکر و کالری های خطرناکی را که در طول زندگی دریافت می کنید را کاهش دهد. حتی نوشیدنی رژیمی که 5 کالری دارد هم باعث آزادسازی انسولین و همچنین افزایش چربی های ناحیه شکم می گردد.

4. به سلامت کلیه هایتان یاری کنید

مطالعات نشان می دهد که ترک نوشیدنی های گازدار می تواند کلیه های شما را از خطر ابتلا به بیماری و نارسایی حفظ کند. بر طبق یک تحقیق در سال 2013، زمانی که شما این نوشیدنی های گازدار را مصرف می کنید، احتمال بزرگ شدن سنگ کلیه را هم بالا می برید.

5. قلب سالم تری خواهید داشت

در یک مطالعه در سال 2012 در دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند که مصرف نوشیدنی های گازدار- در کنار دیگر نوشیدنی های شکری - خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. مصرف این نوشیدنی ها، باعث افزایش فشارخون نیز می گردد. برای سلامتی قلبتان و کاهش فشارخون، نوشیدن این مایعات را متوقف کنید.

6. لبخند زیباتری خواهید داشت!

بر طبق یک مطالعه در سال 2013، حتی مصرف مداوم این نوشیدنی ها خیلی بیشتر از مت آمفتامین (شیشه) باعث پوسیدگی دندان ها می گردد!! پس لازم به شرح نیست که دندان های شما را ویران می نمایند. اسید سیتریک موجود در آب گازدار، مینای دندان را خراب می نماید که خطر پوسیدگی و زرد شدن دندان ها را افزایش می دهد. برای داشتن یک لبخند سفیدتر و سالم تر از نوشیدنی های گازدار دوری کنید!

7. باهوش تر خواهید بود!

ترک این نوشیدنی ها می تواند شما را باهوش تر کند، زیرا مصرف آن ها برای مدت طولانی می تواند آثار مخربی بر روی مغز شما داشته باشد. پس با کنار گذاشتن آن ها می توانید بهتر فکر کنید، راحت تر تمرکز کنید و ذهن خود را تقویت کنید. اگر شما تصور می کنید که با نوشیدن نوشیدنی های رژیمی از این خطرات در امان هستید، کاملا در اشتباه هستید. مواد شیمیایی که در آسپارتام (نوعی شیرین نماینده مصنوعی) وجود دارد ممکن است مواد شیمیایی مغز و سیگنال های عصبی را تغییر دهد و باعث سردرد، اضطراب و بی خوابی گردد.

8. کمتر ازسرویس های بهداشتی بهره ببرید!

نوشیدنی های گازدار ادرارآور و تحریک نماینده مثانه هستند. به این معنا که، شما پس از مصرف آن ها خیلی سریع مجبور به استفاده از سرویس های بهداشتی می شوید! همچنین باعث تحریک مثانه می شوند و می توانند عفونت مثانه و مجاری ادراری را تشدید نمایند.

9. سیستم ایمنی بدنتان را بهبود ببخشید

خصوصا مصرف نوشیدنی های رژیمی به دلیل شیرین نماینده های مصنوعی موجود در آن ها بر روی باکتری های روده اثر می گذارند و این مسئله اصلا خوبی نیست، زیرا می تواند بر روی سطح قند خون و تنظیم وزن اثر بگذارد. اسیدهای موجود در نوشیدنی های گازدار همچنین برای سیستم گوارش مضر هستند.

10. انرژی بیشتری خواهید داشت

درست مانند قهوه، نوشیدنی های گازدار هم دارای کافئین هستند که این یکی از همان دلایلی است که بسیاری از مردم از آن ها استفاده می نمایند. اما گفتنی است که مصرف زیاد کافئین فقط سبب خستگی شما خواهد بود.

11. استخوان های سالم تری خواهید داشت

مطالعات نشان می دهند که بین پوکی استخوان و مصرف نوشیدنی های گازدار رابطه وجود دارد. در یک تحقیق در سال 2014 نشان داد که مصرف مداوم نوشیدنی های گازدار شانس شکستگی استخوان لگن را در زنان یائسه 41 درصد افزایش می دهد.

12. عمر طولانی تری خواهید داشت

با ترک این نوشیدنی ها شما کلا شرایط بدنتان را بهبود خواهید بخشید و بالقوه طول عمرتان افزایش خواهد یافت. منبع:lifehackمنبع: کجارو

به "12 مزیت فوق العاده ترک نوشیدنی های گازدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 مزیت فوق العاده ترک نوشیدنی های گازدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید