انواع چای و زمان ایده آل برای دم کشیدن چای

به گزارش وبلاگ کلشی ها، تقریبا 5000 سال است که انسان چای را می شناسد. چای برای اولین بار در چین کشف شد و از آن به بعد پای ثابت رژیم غذایی انسان در تمام جهان شد. این نوشیدنی مطبوع یکی از پُرمصرف ترین نوشیدنی ها روی کره زمین است.

انواع چای و زمان ایده آل برای دم کشیدن چای

چای دارای انواع طعم ها و خواص است و تنوع عطر و بوی چای باعث شده برای هر سلیقه و طبعی چای وجود داشته باشد؛ از تند یا شیرین گرفته تا ملایم یا پُررنگ.

نوشیدن چای فقط این نیست که برگ های چای را در آب بریزید و دم کنید. تاریخچه چای در تشریفات فرهنگی اهمیت دارد و انواع این تشریفات و مرنام، تجربهٔ نوشیدن چای را ژرف تر و بامعناتر می نمایند.

چای چیست؟

چای سه نوع اصلی دارد: چای واقعی (true tea)، دم نوش یا چای گیاهی (herbal tea) و چای معطر (flavored tea). وجه تمایز این چای ها گیاهانی هستند که از آن ها برای درست کردن چای استفاده می گردد. هر یک از این نوع چای ها، زیر مجموعه ای نیز دارند که انواع گوناگون چای را از هم تعیین می نمایند.

انواع چای

بسیاری از افرادی که زیاد اهل چای نیستند متعجب می شوند وقتی می فهمند دم نوش ها و چای های معطر در واقع چای نیستند، زیرا این انواع حاوی هیچ قسمت از گیاه چای که نام علمی آن کاملیا سیننسیس است نیستند. دم نوش ها و چای های معطر در واقع دم نمودهٔ گیاهان و گل ها در آب هستند که به آن ها جوشانده می گویند.

چای واقعی

چای سه نوع اصلی دارد. چای واقعی دم نموده ای است که از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس درست می گردد. این نوع چای همان چای سنتی است که هزاران سال پیش کشف شد. چای واقعی پنج نوع است: چای سفید، چای سبز، چای اولانگ، چای سیاه و چای پوئر (به ترتیب در تصویر فوق نشان داده شده است). وقتی دانشمندان در خصوص فواید چای تحقیق و مطالعه می نمایند، هدفشان همین چای ها است.

این چای ها باوجود اینکه از برگ های یک گیاه گرفته می شوند؛ اما از نظر عطر و بو و ظاهر تفاوت زیادی با هم دارند. چای سفید، رنگ روشن و شفاف است و شیرینی ملایمی دارد؛ اما چای سیاه پُررنگ و با طعمی قوی است؛ چطور ممکن است دو چای که از یک برگ تهیه می شوند این قدر با هم متفاوت باشند. پاسخ این سؤال در فرایند تولید آنهاست.

بعضی از چای های واقعی مثل چای اولانگ و چای سیاه اکسید شده هستند. در این فرایند، آنزیم های موجود در برگ های چای در معرض اکسیژن قرار می گیرند که باعث می گردد برگ ها تیره شوند. دیگر انواع چای واقعی مثل چای سفید و چای سبز این فرایند اکسیدشدن را پشت سر نمی گذارند، در نتیجه ملایم تر و طبیعی ترند.

چای سفید

چای سفید چای واقعی است که کمترین تولید روی آن اجرا شده است؛ چون قرار است طعم و ظاهر طبیعی خود را تا جایی که ممکن است حفظ کند. برگ های چای با دست چیده شده و سپس زیر نور خورشید خشک می شوند. فقط جوان ترین برگ های گیاه چای برای درست کردن چای سفید استفاده می شوند. تولیدنماینده های چای سفید معمولاً فقط دو برگ اول هر جوانه را می چینند.

بیشتر چای سفید در استان فوجیان چین تولید می گردد. اخیراً کشت چای سفید در سریلانکا و آفریقا نیز انجام می گردد و این چای سفید تازه به نام چای سفید سیلان و آفریقا به فروش می رسد تا از چای سفید سنتی که در چین تولید می گردد متمایز باشد.

چای سفید به طورکلی دارای طعم بسیار ملایم و کمی شیرین است. این چای رنگ زرد شفاف و روشن دارد؛ اما بعضی از انواع آن که از برگ های بزرگ تر تهیه شده و ساقه دارند ممکن است ته رنگ سبز داشته باشند. چای سفید علاوه بر مزه شیرین ملایمی که دارد دارای ته مزهٔ میوه ای و گُلی است. این چای معمولاً با برشی از لیمو یا کمی عسل مصرف می گردد.

چای سبز

چای سبز مثل چای سفید از برگ های گیاه چای تهیه می گردد که بسیار کم تولید شده است. برگ های چای سبز اکسید نمی شوند؛ اما نسبت به چای سفید، فرایندی کمی طولانی تر دارند. برگ های چای سبز با دست چیده شده و فوراً به خط تولید منتقل می شوند. در این قسمت برگ های چای روی مت های بزرگ پارچه ای یا بامبو پخش می شوند تا خشک شوند. این مرحله از فرایند تولید یاری می نماید تا رطوبت برگ های چای کمتر گردد. وقتی برگ ها جمع شدند در جریان هوای گرم قرار می گیرند تا از اکسیداسیون آن ها جلوگیری گردد.

چای سبز چینی طعمی برشته و آجیلی دارد درحالی که چای سبز ژاپنی طعمی گیاهی تر دارد. چای سبز معمولاً رنگ سبز روشن یا زرد روشن دارد. چای سبز بسته به نوع آن ممکن است ته مزهٔ میوه ای یا علفی داشته باشد. چای سبز ممکن است مزهٔ گس داشته باشد؛ اما اگر به درستی آن را دم کنید دیگر گس نخواهد بود.

چای اولانگ

چای اولانگ چای تقریباً اکسید شده است. برگ های این چای اکسید می شوند؛ اما فقط برای مدت کوتاهی. رنگ و طعم چای اولانگ قوی تر از چای سبز است؛ اما نسبت به چای سیاه، رنگ و طعم ملایم تری دارد.

برگ های چای اولانگ در حد میانه تولید می شوند: برداشت با دست، پخش شدن، رول شدن، اکسیداسیون کوتاه مدت و خشک شدن.

چای اولانگ به طور گسترده در چین و تایوان تولید می گردد و بیشتر چای های اولانگ طبق ناحیه ای که در آن رشد نموده اند دسته بندی می شوند. همین باعث می گردد طعم های متفاوتی داشته باشند؛ چون ترکیبات خاک، آب وهوا و دیگر فاکتور های محیطی بر مزهٔ چای اثر می گذارند

طعم چای اولانگ می تواند بسته به منطقه کشت چای بسیار متفاوت باشد. طعم چای اولانگ بسته به مدت اکسیدشدن نیز می تواند متفاوت باشد. به طورکلی چای اولانگ طعم گُل مانند دارد و رنگ آن می تواند سبز یا کهربایی باشد.

چای سیاه

چای سیاه نوعی از چای واقعی است که بیشترین تولید روی آن انجام می گردد. چای سیاه طی فرایندی طولانی تولید شده و در نتیجه طعم و عطر و رنگی قوی دارد. چای سیاه اساساً در چین و هند و سریلانکا و آفریقا تولید می گردد.

چای سیاه دم کشیده، قهوه ای تیره یا کهربایی مایل به قرمز است. چای سیاه آسام طعمی مالت مانند و عطری علفی دارد و چای سیاه دارجیلینگ ملایم تر و با طعمی میوه ای است. چای سیاه سیلان نیز ته مزه ای از شکلات و طعمی تند دارد.

چند نکته در خصوص چای

- نوع آبی که با آن چای دم می کنید مهم است. اینکه آب املاح زیاد داشته باشد یا املاح کم، بر مزه چای اثر می گذارد. آبی که زیاد املاح دارد باعث می گردد چای تان مزه فلز مانند بگیرد و آبی که املاح کمتری دارد باعث تلخی مزه چای می گردد.

- زمان ایده آل برای دم کشیدن چای به نوع چای بستگی دارد. مثلا چای سبز معمولاً در عرض 2 تا 4 دقیقه دم می کشد و چای سیاه احتیاج به 6 دقیقه زمان دارد تا دم بکشد.

- با خیساندن چای می توانید اندازه کافئین آن را کنترل کنید. برای اینکه چای تان قوی تر باشد باید مدت زمان خیساندن چای را کمتر کنید. چای هر چه بیشتر خیس بخورد ترکیباتی به نام تیاروبیگین ها بیشتر از گیاه بیرون کشیده شده و با کافئین جفت می شوند و به همین علت کافئین به سختی می تواند با گیرنده های مغزتان پیوند خورده و شما را بیدار و هشیار کند. برای کافئین کمتر هم می توانید چای را فقط خیس نموده و دم کنید. با این کار 80 درصد از کافئین چای وارد عمل خواهد شد.

- افزودن شیر به چای یاری می نماید دندان هایتان لک نشوند. کمی شیر به چای تان اضافه کنید تا جلوی اثر چای بر سفیدی دندان هایتان را بگیرید.

- چای سبز ضدسرطان است. مطالعات زیادی نشان داده اند که چای سبز می تواند سلول های سرطان دهان را نابود نموده و از ابتلا به سرطان پروستات پیشگیری کند.

منبع: تبیان

منبع: فرارو

به "انواع چای و زمان ایده آل برای دم کشیدن چای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع چای و زمان ایده آل برای دم کشیدن چای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید