مسائل سامانه فروش خودرو همچنان پابرجاست

به گزارش وبلاگ کلشی ها، دو روز از فعالیت رسمی سامانه یکپارچه فروش خودرو گذشته است اما هنوز بعضی مسائل در مورد ثبت نام در سامانه و خرید خودرو، حل نشده و فرایند ثبت نام در سامانه همچنان با اختلال روبرو است؛ این در حالیست که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نموده است که سامانه مذکور بدون هیچ اختلالی فعال است و فرایند ثبت نام بدون وقفه ادامه دارد.

مسائل سامانه فروش خودرو همچنان پابرجاست

براساس گزارش ایسنا، سامانه فروش (تخصیص) یکپارچه خودرو به آدرس sale.iranecar.com از یکشنبه هفته جاری در دسترس عموم نهاده شد و فعالیت خود را رسما شروع کرد. طی دو روز ابتدایی فعال شدن سامانه (یکشنبه و دوشنبه)، متقاضیان می توانستند از بخشنامه های مختلف فروش خودرو که از سوی تمامی شرکت های خودروسازی ارائه شده بود، آگاه شوند. در نهایت نیز از روز سه شنبه (27 اردیبهشت ماه)، اولین عرضه رسمی خودرو در قالب سامانه یکپارچه فروش خودرو با مهلت یک هفته ای برای ثبت درخواست به وسیله متقاضیان شروع شد.

از همان ساعات ابتدایی فعال شدن سامانه برای ثبت درخواست، (10 صبح روز گذشته) بسیاری از مشتریان برای ورود به سایت و ثبت اطلاعات خود به عنوان مراحل اول از هفت مرحله ثبت نام، دچار مشکل شده بودند؛ اما با توجه به اینکه برای نخستین بار سامانه ای با این وسعت (عرضه 30 محصول از محصولات خودروسازان دولتی و خصوصی) شروع به کار نموده بود، اختلال های ابتدایی را بر حساب هجوم افراد بسیار در ساعات اولیه گذاشتی.

همان روز، منوچهر منطقی- معاون صنایع حمل ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت- که نشستی با همین مضمون سامانه یکپارچه برگزار کرد، در پاسخ به سوال وبلاگ کلشی ها در رابطه با گزارش های واصل شده از سوی مشتریان برای ثبت نام در سامانه، به صراحت بیان کرد: سامانه یکپارچه فروش خودرو، سامانه ای نو نیست. در اجرای طرح های گذشته دو خودروسازان یک سایت فروش اینترنتی محصولات مختص ایران خودرو (esale.ikco.ir) و سایتی دیگر مختص سایپا و… (iranecar.com) وجود داشت که اکنون برای همه خودروسازان تجمیع شده است. طبیعتا با توجه به گستردگی فعالیت، چند روز ابتدایی ممکن است در فرایند فعالیت سامانه اختلال ایجاد گردد اما قطعا پس از 72 ساعت دیگر مسئله ای وجود نخواهد داشت.

در اینجا این سوال مطرح است که در راه اندازی سامانه ای که ادعا می گردد بسیار کاربردی و در جهت منافع مردم خواهد بود، از یک فرصت هفت روزه، سه روز احتیاج است تا اختلالات شناسایی و رفع گردد!؟

طی دو روز اخیر از شروع فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو بسیاری از مشتریان در تماس با ایسنا، از ایرادات سایت و مسائل در نحوه سامانه گلایه مند بودند. بطور مثال در ساعت های اولیه، مشتریان نمی توانستند با گوشی ها همراه خود وارد سامانه شوند.

یا یکی از موارد دیگری که بسیار شایع بود این بود که بیشتر متقاضیان در مرحله ربات تایید من ربات نیستم دچار مشکل می شدند و از این مرحله نمی توانستند عبور نمایند. این مشکل تا دقایقی پیش (لحظه انتشار این گزارش) وجود داشت و رفع نشده است.

طی دو روز ابتدایی فعالیت سامانه پیغام های بسیاری مبنی بر اعلام مسائل سایت و اختلال در آن به دست رسید که از جمله آن ها می توان به سایت بالا نمی آید، در مرحله ربات نیستم، گیر نموده ام، در نیمه فرآیند ثبت نام، سایت هنگ کرد و به مرحله بازگردانده شدم، صفحه برای انتخاب خودرو باز نمی گردد، در بارگذاری اطلاعات دچار مشکل شده ام و اطلاعاتم ثبت نمی گردد، ثبت نامم نهایی شد و کد رهگیری دریافت نکردم، کلا نتوانستم ثبت نام کنم، از مرحله ربات بیشتر پیش رفت، شماره موبایل رو اشتباه وارد کردم دیگر نمی توانم تغییر دهم و …

از این دست پیغام ها طی دو روز اخیر بسیار به دست ما رسید. تعداد کثیری از متقاضیان اعلام می نمایند که سه مرحله ابتدایی از هفت مرحله را طی نموده و پس از آن دیگر امکان ورود مجدد، ثبت اطلاعات، ویرایش اطلاعات، تایید نهایی و دریافت کد رهگیری وجود ندارد.

این در حالیست که وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه ای اعلام نموده است:

هیچگونه اختلالی در فرایند ثبت نام متقاضیان در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو وجود ندارد و فرایند ثبت نام بدون هیچ وقفه ای در حال اجرا است.

وزارت صمت در حالی، اعلام اختلال در سامانه را جریان های رسانه ای منفی باهدف تخریب سیاست ایجاد شفافیت در عرضه خودرو می دانند که بعد از گذشت قریب به 48 ساعت (تا لحظه انتشار این گزارش) هنوز بعضی مسائل سامانه بطور کامل زفع نشده است.

منبع: تجارت نیوز

به "مسائل سامانه فروش خودرو همچنان پابرجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل سامانه فروش خودرو همچنان پابرجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید