امیرعبداللهیان راهی چین شد

به گزارش وبلاگ کلشی ها، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور ملاقات و گفت وگو با مقامات چینی و در رأس یک هیأت عالیرتبه سیاسی راهی چین شد.

امیرعبداللهیان راهی چین شد

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ کلشی ها، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بنا به دعوت وانگ یی همتای چینی و به منظور گفت وگو با مقامات چین، امروز (پنجشنبه) در رأس یک هیأت بلند پایه سیاسی، راهی چین شد.

آنالیز روابط دوجانبه در زمینه های سیاسی، مالی و فرهنگی و بعلاوه گفت وگو در باره موضوعات بین المللی و منطقه ای از جمله دستورکارهای سفر رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به چین است.

این نخستین سفر امیرعبداللهیان به چین بعد از تصدی این سمت است. وزیر خارجه چین نیز اوایل فروردین ماه سالجاری به منظور امضای سند برنامه همکاری جامع ایران و چین به تهران سفر نموده بود. آنگونه که بعد از امضای این سند اعلام شد سند مذکور در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه ای و بین المللی تدوین شده و لذا در مخالفت با هیچ طرف ثالثی و یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست. این سند یک نقشه راه برای همکاری های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی نیست.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان و وانگ یی در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه مرکز تاجیکستان با یکدیگر ملاقات نموده بودند و در این مدت نیز چند بار به صورت تلفنی و یک بار هم به صورت مجازی با یکدیگر به بحث و گفتگو درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی پرداخته بودند.

براساس اعلام وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است 24 دی ماه (14 ژانویه) با وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در این کشور ملاقات کند.

پیش از این سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی روز دوشنبه 20 دی ماه با وبلاگ کلشی ها از سفر آخر هفته امیرعبداللهیان به پکن بنا به دعوت همتای چینی اطلاع داد و درباره سند جامع همکاری 25 ساله ایران و چین و اقدامات عملیاتی در حوزه صنعت و نفت و گاز نیز اظهار داشت: آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه آخر این هفته به دعوت وانگ یی همتای چینی خودش راهی چین است و موضوعات مختلفی را در دستورکار برای گفت وگوها داریم و نقشه راه 25 ساله یکی از این موضوعات است.

به گزارش فارس، سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به چین را می توان گامی در راستای تحکیم و تقویت مناسبات راهبردی دو کشور خواند. (اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس

به "امیرعبداللهیان راهی چین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان راهی چین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید