خبرنگاران مقام روس:تصمیم تهران برای غنی سازی 20درصدی اورانیوم قابل پیش بینی بود

به گزارش وبلاگ کلشی ها، مسکو - خبرنگاران- نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت : تصمیم تهران برای شروع غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد قابل پیش بینی بود.

خبرنگاران مقام روس:تصمیم تهران برای غنی سازی 20درصدی اورانیوم قابل پیش بینی بود

به گزارش وبلاگ کلشی ها، میخائیل اولیانوف روز شنبه در صفحه توئیتری خود نوشت: تصمیم ایران برای شروع غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد، بویژه باتوجه به قانون جدید این کشور که به تازگی در مجلس ایران تصویب شد، کاملا قابل پیش بینی بود.

نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در توییت دیگری در پاسخ به توئیت ژرار آرو سفیر سابق فرانسه در آمریکا که نوشته بوددر رویارویی باید همیشه فکر کرد که اگر شما گامی را بردارید طرف دیگر چه واکنشی خواهد داشت اضافه کرد: آمریکا با خروج از برجام، این اقدام ایران (غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد) را نیز می توانست پیش بینی کند..

اولیانوف نوشت: می بایست چیز شبیه به این اقدام را بویژه باتوجه به قانون تصویب شده توسط مجلس ایران را پیش بینی می کردیم. تنها سوال این است که این گام برداشته شده توسط تهران تا چه اندازه به موقع است؟

وی نوشت: مدیرکل آژانس به اعضای شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تمایل تهران برای شروع غنی سازی (اورانیوم) با غنای 20 درصد را گزارش کرده است.

وی درباره درز اطلاعات محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: معمولا این گزارش های محرمانه ظرف 10 دقیقه به رسانه ها درز می نماید اما امروز 2 ساعت طول کشید. کسی که این گزارش ها را فاش می نماید فردی است که اکنون در تعطیلات (کریسمس) به سر می برد.

روز گذشته خبرنگار نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال ادعا کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی روز آدینه به اعضای شورای حکام اطلاع داده که ایران نامه ای را به این نهاد بین المللی ارسال و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تمایلش را برای فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد در تاسیسات فردو گفته است.

لارنس نورمن خبرنگار ارشد این نشریه با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نوشت که قرار است بخش های مرتبط با این عملیات در پرسشنامه مربوط به تاسیسات فردو متعاقباً به روز رسانی گردد.

وی با این حال مطرح کرد که آژانس معین نکرده این پرسشنامه چه زمانی به روز رسانی می گردد و ایران از چه تاریخی عملیات غنی سازی را شروع خواهد نمود. یا اینکه میزان این غنی سازی تا 20 درصد است یا کمتر.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

در همین حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته پیش کلیات طرح اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه مجلس شورای اسلامی، سازمان انرژی اتمی موظف است که در صورت عدم لغو تحریم ها ظرف مدت سه ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای مناسب، با حداقل یک هزار ماشین IR-2m در بخش زیرزمینی تاسیسات شهید احمدی روشن نطنز شروع کند.

همچنین سازمان انرژی اتمی مکلف است در همین بازه زمانی، هرگونه عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های IR-6 را به تاسیسات شهید علی محمدی فردو منتقل کرده و عملیات غنی سازی را با حداقل 164 ماشین از این نوع شروع کرده و آن را تا انتهای سال 1399 به یک هزار ماشین توسعه بدهد.

جمهوری اسلامی ایران همیشه گفته است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مقام روس:تصمیم تهران برای غنی سازی 20درصدی اورانیوم قابل پیش بینی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مقام روس:تصمیم تهران برای غنی سازی 20درصدی اورانیوم قابل پیش بینی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید