18 واحد فناور در مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی مستقر شدند

به گزارش وبلاگ کلشی ها، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال از استقرار 18 هسته و واحد فناور در این مرکز طی سال 99 خبر داد.

18 واحد فناور در مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی مستقر شدند

سید علی نور حسینی در نشست بررسی عملکرد مرکز و تفویض امور مرکز رشد به پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری، با ارائه گزارش عملکرد و اقدامات صورت گرفته در مرکز رشد برای جذب هسته و واحدهای فناور از اخذ گواهی دانش بنیان برای دو واحد فناور و جذب و استقرار 18 هسته و واحد فناور در این مرکز طی سال 99 خبر داد.

وی گفت: این مرکز از این نظر در میان مراکز رشد وابسته به مؤسسات زیر نظر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، عملکرد بسیار خوبی را نشان داده است.

نور حسینی پیشنهاد کرد که قراردادهای اجاره فضای فیزیکی به قراردادهای اجاره فضای فیزیکی- حمایتی تبدیل شود و علاوه بر شورای فنی ارزیابی طرح ها، شورایی جداگانه متشکل از اعضای پژوهشگاه تشکیل شود تا در خصوص سایر امور مرکز رشد تصمیم گیری کنند.

وی با اشاره به افزایش تعداد شرکتهای مستقر، به ضرورت حضور کارشناس امور اداری و نگهبان برای تسهیل فعالیت شرکتها اشاره کرد و با توجه به رو به اتمام بودن مدت تفاهمنامه همکاری میان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری گیلان و لزوم بازبینی در مفاد تفاهم نامه و شفاف سازی بندهای آن، پیشنهاد داد که جلسه ای با حضور رئیس پژوهشگاه و رئیس پارک علم و فناوری گیلان به منظور بررسی موارد مذکور برگزار شود.

در این نشست دکتر متقی طلب نیز با اشاره به نامه تفویض امور مرکز رشد به پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری گفت که پیش از این به دلیل چارچوبهای قانونی در حمایت مالی از مرکز رشد، محدودیت وجود داشت و قرار بر این بود که از محل درآمد اختصاصی مرکز رشد، به هزینه های جاری تخصیص بودجه صورت گیرد.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری همچنین با تاکید بر ضرورت تسهیل فعالیت شرکتهای دانش بنیان در خارج از ساعات اداری گفت که سوله ای در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در حال تخلیه و ضدعفونی است که پتانسیل خوبی برای استقرار شتابدهنده ها بوده و از این طریق امکان جذب شرکتهای پیشرو و قدرتمند وجود خواهد داشت.

پژمان آزادی قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز در این نشست تاکید کرد که با توجه به ظرفیت موجود در شمال کشور و لزوم تعیین رویکرد پژوهشگاه در جهت گیری به سمت ایجاد مرکز نوآوری یا شتابدهنده، با بهره مندی از پتانسیل شتابدهنده ها و مراکز نوآوری می توان زمینه جذب شرکتهای سرمایه گذار بزرگ و در نتیجه امکان انتقال فناوری های پژوهشگاه و تجاری سازی آنها را فراهم کرد که از این طریق مسائل مربوط به مسائل مالی نیز برطرف خواهد شد.

وی اعلام کرد: بهتر است رویکرد پژوهشگاه در برنامه های بلند مدت راه اندازی مراکز نوآوری و شتابدهنده و در برنامه های کوتاه مدت حمایت مالی پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و پارک علم و فناوری گیلان از مرکز رشد باشد و بر اساس آن، دستورکار مدونی تهیه شود.

دکتر صابر گلکاری رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز با اشاره به برنامه خود برای بازدید از مرکز رشد و پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در آینده نزدیک شرح داد که در خصوص مسائل مالی باید سوابق مرکز رشد بررسی شود و پیشنهاد داد که پیشنهادات لازم در این خصوص به صورت مکتوب از سوی دکتر متقی طلب ارائه شود.

وی همچنین با توجه به برنامه پژوهشگاه برای توسعه فناوری ها و اثربخشی آنها در جامعه به برنامه ریزی بلند مدت جهت استفاده بهینه از منابع با حضور شرکتهای بزرگ تولید و فناوری تاکید کرد.

گلکاری با اشاره به امکان بهره مندی از پتانسیل های موجود در شمال کشور برای همکاری با کشورهای حاشیه دریای خزر، به پیگیری شرکت در نمایشگاه منطقه آزاد برای انتقال فناوری، پروژه های سفارش محور، آموزش و تولید محصولات فناورانه تاکید کرد.

در پایان این جلسه مقرر شد دکتر متقی طلب و دکتر نور حسینی طی یک نشست مشترک، برآوردی در خصوص هزینه های جاری مرکز رشد داشته باشند و بررسی شود که کدام بخش از این هزینه ها باید توسط پارک علم و فناوری گیلان، درآمد اختصاصی مرکز و پژوهشگاه تأمین شود و نتیجه به صورت مکتوب از سوی دکتر متقی طلب به دکتر گلکاری اعلام شود.

همچنین مقرر شد دکتر متقی طلب در خصوص شرکت در نمایشگاه منطقه آزاد پیگیری لازم را انجام داده و مفاد همکاریها به صورت مکتوب به رئیس پژوهشگاه پیشنهاد شود. تشکیل جلسه داخلی میان واحد فناوری، پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و مرکز رشد جهت پیگیری پیشنهادهای مطروحه در این جلسه از دیگر مصوبات این جلسه بود.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "18 واحد فناور در مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی مستقر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 واحد فناور در مرکز رشد بیوتکنولوژی کشاورزی مستقر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید