10 خاصیت مهم این میوه تابستانی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، به طورکلی از خواص توت برای تندرستی می توان به بهبود فرایند هضم (گوارش)، کاهش کلسترول، کمک به کاهش وزن، افزایش گردش خون، ساخت بافت استخوان ها و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. علاوه براین ها توت به کُندکردن فرایند پیری، کاهش فشارخون، محافظت از چشم ها و بهبود متابولیسم بدن کمک می کند و می تواند خاصیت ضدسرطانی داشته باشد. برای اینکه بیشتر از خواص این میوهٔ شگفت انگیز بدانید، ادامهٔ مطلب را بخوانید.

10 خاصیت مهم این میوه تابستانی

آشنایی با میوه توت

ویژگی های ظاهری توت
توت میوه ای شیرین و از نوع میوه های آویزی است. درخت آن هم از گونه های درختان برگ ریز به شمار می آید. توت در نواحی معتدل در سراسر جهان رشد می کند. تصور می شود که این درخت از چین به سراسر جهان توسعه پیدا کرده است. توت طعمی منحصربه فرد و ترکیب شگفت انگیزی از مواد مغذی دارد. نام علمی انواع توت بستگی به گونهٔ آن دارد. رایج ترین گونه های توت شامل توت چینی (Morus australis) و شاه توت (Morus nigra) هستند، اما انواع مختلف دیگری هم وجود دارد. از نظر ظاهری هنگامی که توت جوان است، خیلی سریع رشد می کند، اما همچنان که رنگش از سفید یا سبز به صورتی یا قرمز تغییر می کند، به تدریج رشدش کُند می شود و در نهایت به رنگ بنفش تیره یا حتی سیاه می رسد.

طعم توتطعم ترش یا شیرین توت برای شربت، مربا، ژله، تارت میوه ای، پای ، چای و آبمیوه عالی است. مزهٔ انواع توت در منطقه ها مختلف جهان فرق دارد، اما به طورکلی طعم توت آمریکایی و توت سیاه قوی تر از سایر انواع آن است. درخت توت به جز میوهٔ خوشمزه اش، محصول بسیار مهم دیگری را هم ارائه می دهد که برگ های آن هستند. برگ های توت تنها منبع غذایی شناخته شده برای کرم ابریشم است.

ارزش غذایی توت توت سرشار از مواد مغذی از جمله آهن، ریبوفلاوین، ویتامین C، ویتامین K، پتاسیم، فسفر و کلسیم است که برای بدن ضروری هستند. همچنین مقادیر قابل توجهی فیبر خوراکی و طیف گسترده ای از ترکیبات آلی از جمله فیتونوترینت ها، زاگزانتین، رسوراترول، آنتوسیانین، لوتئین و ترکیبات گوناگون پلی فنولی دارد.

خواص توت برای سلامتیتوت فواید زیادی برای سلامتی دارد که در ادامه به 10 مورد از آنها اشاره می کنیم.

1. کمک به هضم غذاتوت همانند بسکمک از میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر است که یک وعده آن تقریبا 10 درصد نیاز روزانهٔ شما را تأمین می کند. فیبرغذایی با افزایش حجم مدفوع به بهبود هضم غذا کمک می کند و در نتیجه، حرکت غذا از طریق دستگاه گوارش سریع تر انجام می شود. به این ترتیب کمتر احتمال دارد دچار یبوست، نفخ و گرفتگی عضلات شکم شوید. به علاوه هنگامی که فیبر به طور منظم به رژیم غذایی اضافه شود، با کمک به تنظیم سطح کلسترول، می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

2. افزایش گردش خونمیزان زیاد آهن در توت می تواند به طور قابل توجهی تولید گلبول های قرمز را افزایش دهد. این بدان معناست که بدن توزیع اکسیژن در بافت ها و اندام های مهم را افزایش می دهد و در نتیجه به افزایش متابولیسم و بهینه سازی عملکرد این سیستم ها کمک می کند.

3. تنظیم فشارخونرسوراترول نوعی فلانوئید بسیار مهم است که به شکل مستقیم روی عملکرد مکانیسم های خاص در رگ های خونی تأثیر می گذارد و سبب می شود احتمال ابتلا به آنژیوتنسین که عامل تنگی رگ های خونی است کاهش یابد. در حقیقت رسوراترول تولید اکسیدنیتریک را که گشادکنندهٔ رگ است افزایش می دهد. با شل شدن رگ های خونی، احتمال تشکیل لخته خون و مسائل قلبی بعد از آن مانند سکتهٔ مغزی یا حملات قلبی کاهش می یابد. رسوراترول در بسکمک از توت های پوست سیاه مانند توت وحشی یافت می شود.

4. خاصیت ضدسرطانی توت ها علاوه بر مقادیر بالایی از آنتوسیانین، ویتامین C، ویتامین A و سایر ترکیبات پلی فنول و فیتونوترینت ، سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند اسیدکلروژنیک هستند. آنتی اکسیدان ها مهم ترین نیروهای دفاعی در برابر رادیکال های آزاد هستند که محصول جانبی خطرناکی از متابولیسم سلولی را شکل می دهند. رادیکال های آزاد به سلول های سالم آسیب می رسانند و آنها را به سلول های سرطانی تبدیل می کنند. نتایج مطالعه ا نشان داده است که عصارهٔ آنتوسیانین توت می تواند فرایند توسعه ملانوما را کُند کند.

5. تقویت بینایییکی از کاروتینوئیدهای موجود در توت، زاگزانتین است که به شکل مستقیم به کاهش استرس اکسیداتیو در برخی سلول های چشم، از جمله رتینال ماکولا لوتئا (retinal macula lutea) مرتبط است. علاوه براین زاگزانتین به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و از آسیب به شبکیه، از جمله آسیب ناشی از رادیکال های آزاد که می توانند سبب دژنراسیون ماکولا و آب مروارید شوند، پیشگیری می کند.

6. خاصیت ضدالتهابیمطالعات نشان می دهد برگ توت دارای خواص ضدالتهابی است. مطالعات همچنین نشان می دهد چای برگ درخت توت می تواند برای کاهش دردهای ناشی از التهاب استفاده شود.

7. تقویت سیستم ایمنی بدنویتامین C سلاح دفاعی قدرتمند در برابر هر بیماری یا پاتوژن های (عوامل بیماری زا) خارجی در بدن است که آنتی اکسیدان ها نمی توانند در برابر آن کاری انجام دهند. تنها یک وعده توت تقریبا تمام نیاز ویتامین C در یک روز را تأمین می کند. حالا به این میزان ویتامین ث، موادمعدنی و سایر ویتامین های موجود در توت را هم اضافه کنید و ببینید که چه سلاح قدرتمندی در برابر بیماری ها به دست می آورید. فقط تعدادی توت به وعدهٔ صبحانه تان اضافه کنید تا سیستم ایمنی بدن تان را حسابی تقویت کنید.

8. ساخت استخوان های سالمویتامین K، کلسیم، آهن و مقادیر کمی از فسفر و مهمیم موجود در توت می تواند برای ایجاد و محافظت از بافت استخوانی سودمند باشد. با افزایش سن، حفظ استحکام استخوان ها، سرعت بخشیدن به بهبود یا حتی معکوس کردن فرایند تحلیل استخوان ها برای پیشگیری از بیماری هایی مانند پوکی استخوان یا سایر بیماری های استخوانی مرتبط با سن اهمیت بیشتری پیدا می کند.

9. کاهش کلسترول بدمصرف منظم پودر برگ درخت توت و چای برگ درخت توت می تواند سطح تری گلیسیرید و کلسترول بد را به میزان چشمگیری کاهش دهد. این امر موجب پیشگیری از تصلب شرائین، حملات قلبی و سکتهٔ مغزی می شود.

10. جلوگیری از پیری زودرستوت میزان زیادی ویتامین های A و E همراه با تعدادی از ترکیبات کاروتنوئید مانند لوتئین، بتاکاروتن، زاگزانتین و آلفاکاروتن دارد. تمام این عناصر به عنوان آنتی اکسیدان هایی عمل می کنند که به خصوص روی پوست، بافت ها، مو و سایر نقاط بدن که رادیکال های آزاد به آن حمله می کنند، تأثیر می گذارند. توت می تواند با جلوگیری از اکسیداتیو رادیکال های آزاد به مراقبت از پوست کمک کند، ظهور لک هایی را که با افزایش سن پدیدار می شوند، کاهش دهد و موها را سالم و درخشان نگه دارد.

خواص توت فقط به همین موارد ختم نمی شود. علاوه بر 10 مورد بالا، برخی از آزمایشات نشان می دهند که توت تشکیل چربی در کبد را کاهش می دهد و از بیماری کبد چرب جلوگیری می کند.

پیشنهادهایی برای مصرف توتتوت را می توانید به صورت تازه، مربا، ژله، شربت و نظایر آن مصرف کنید. همچنین می توانید آن را خشک کنید و به عنوان میان وعده بخورید. اگر به میوهٔ توت دسترسی ندارید، می توانید از پودر آن استفاده کنید.

موادمغذی اصلی در یک وعده 100 گرمی از شاه توت تازه عبارت اند از:

-43 عدد کالری؛

-88% آب؛

-1.4 گرم پروتئین؛

-9.8 گرم کربوهیدرات (عمدتا شامل قندهای ساده، مانند گلوکز و فروکتوز و کمی نشاسته و فیبر)؛

-8.1 گرم شکر؛

-1.7 گرم فیبر (شامل 25% فیبر محلول به شکل پکتین و 75% فیبر غیرمحلول به شکل لیگنین)؛

-0.4 گرم چربی.

اگر شمردن کالری با فنجان برایتان راحت تر است، هر فنجان توت (معادل 140 گرم) دارای 60 کالری است.

نکات احتیاطی در مصرف توتتوت برای کاهش سطح قندخون مفید است؛ به ویژه برای افرادی که قندخون دارند و دیابتی ها. بااین حال بیماران دیابتی باید حتما با نظر پزشک توت را مصرف کنند.

تقریبا به ندرت کسی پیدا می شود که به توت حساسیت داشته باشد، اما اگر اولین بار است که توت می خورید، از میزان کم شروع کنید و واکنش بدن تان را ببینید. ممکن است افرادی که به گرده های گل حساسیت دارد، به توت هم حساسیت داشته باشند.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون

به "10 خاصیت مهم این میوه تابستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خاصیت مهم این میوه تابستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید