چگونه از عسل برای درمان سرفه استفاده کنیم؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، عسل ماده شیرینی است که به وسیله زنبورهای عسل با استفاده از شهد گیاهان گل دار تهیه می گردد. حدود 320 نوع عسل مختلف وجود دارد که از نظر رنگ، بو و طعم متفاوت هستند. عسل عمدتاً از قند تشکیل شده است، اما حاوی ترکیبی از اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. عسل نه تنها یک شیرین کننده طبیعی است، بلکه به عنوان یک عامل ضدالتهاب، آنتی اکسیدان و ضدباکتری هم استفاده می گردد. از آنجا که بسیاری از مردم هوادار درمان سرفه با عسل هستند، مقاله امروز مجله اینترنتی خبرنگاران مگ را به این موضوع اختصاص دادیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه از عسل برای درمان سرفه استفاده کنیم؟

تحقیقات درباره درمان سرفه با عسل چه می گویند؟

از زمان های بسیار قدیم، از عسل برای بهبود زخم ها و درمان سرفه استفاده می شده است. عسل دارای خواص ضدالتهابی و بعلاوه ضدباکتریایی است که می تواند سرفه را از بین ببرد. به علاوه، عسل رفلکس سرفه را کاهش می دهد و از تحریک بیشتر مجاری تنفسی به وسیله مواد محرک استنشاقی یا خوراکی جلوگیری می نماید.

بسیاری از تحقیقات از درمان سرفه با عسل حمایت می نمایند. محققان با آنالیز 14 مطالعه به این نتیجه رسیدند که استفاده از عسل برای درمان عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در بچه ها و بزرگسالان از شدت و دفعات سرفه می کاهد و اثربخشی این ماده از داروهای سرماخوردگی و شربت های ضدسرفه بدون نسخه بیشتر است.

در یک مطالعه روی 139 کودک، محققان تأثیر عسل، داروهای ضدسرفه (دکسترومتورفان) و آنتی هیستامین ها (دیفن هیدرامین) را بر سرفه شبانه ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی آزمایش کردند و دریافتند که عسل نسبت به هر دو دارو تأثیر بیشتری در تسکین علائم سرفه دارد. در مطالعه دیگری هم مشاهده شد که عسل شدت سرفه را در بچه ها کاهش می دهد و به آن ها یاری می نماید که شب ها راحت تر بخوابند.

بر خلاف داروها، عسل اساساً عارضه جانبی خاصی ندارد. بعلاوه بدون اینکه احتیاج به مصرف آنتی بیوتیک باشد، می تواند سرفه را درمان کند. استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها باعث مقاوم شدن باکتری ها نسبت به این داروها شده است. ذکر این نکته لازم است که در بیشتر موارد سرفه از عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی ناشی می گردد، نه عفونت باکتریایی. آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های ویروسی هیچ نقشی ندارند.

چگونه از عسل استفاده کنیم؟

بسیاری از داروهای ضدسرفه بدون نسخه حاوی عسل هستند، اما شما می توانید از خود عسل هم بهره ببرید. برای درمان سرفه با عسل بهتر است از مصرف عسل خام بپرهیزید، چون دارای سطوح بالاتری از گرده است که می تواند در افراد حساس به بروز واکنش های آلرژیک منجر گردد. به علاوه، از آنجا که عسل حاوی قند و کالری است، نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. انجمن قلب آمریکا توصیه می نماید که مقدار مصرف شیرین نماینده های مختلف را به حدود 30 گرم در روز (معادل 6 قاشق چای خوری عسل) محدود کنید.

برای درمان سرفه با عسل باید این ماده را دو بار در روز در مقادیر زیر مصرف کنید:

 • بچه ها 1 تا 5 ساله: نصف قاشق چای خوری
 • بچه ها 6 تا 11 ساله: 1 قاشق چای خوری
 • نوجوانان 12 تا 18 ساله: 2 قاشق چای خوری
 • بزرگسالان: 2 قاشق چای خوری

اگرچه می توانید از عسل به تنهایی بهره ببرید، اما افزودن آن به مایعات گرم تأثیر آن را بر گلو افزایش می دهد. از آب گرم ساده گرفته تا چای های گیاهی مثل چای زنجبیل همگی به درمان سرفه یاری می نمایند. برای طعم دار کردن آب یا چای می توانید از لیموترش بهره ببرید.

مصرف عسل برای بچه ها زیر یک سال توصیه نمی گردد، اما برای بچه ها بزرگ تر گزینه مناسبی است؛ به ویژه اینکه متخصصان استفاده از داروهای بدون نسخه را برای درمان سرماخوردگی و سرفه در بچه ها زیر چهار سال توصیه نمی نمایند، چون خطر بروز عوارض جدی بالا است.

درمان سرفه با عسل به چه کسانی توصیه نمی گردد؟

عسل برای بیشتر مردم بی خطر است و در حال حاضر هیچ مدرکی در خصوص تداخل آن با داروهای مختلف وجود ندارد، اما برخی از افراد ممکن است به اجزای خاصی از عسل، به ویژه گرده زنبور عسل، حساس باشند یا به آن آلرژی داشته باشند. در موارد نادر، آلرژی به گرده زنبور عسل می تواند باعث واکنش های نامطلوب جدی و حتی کُشنده گردد. علائم و نشانه های این واکنش عبارتند از:

 • خس خس سینه و سایر علائم آسم
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • ضعف
 • تعریق زیاد
 • غش
 • ریتم نامنظم قلب (آریتمی)

علاوه بر این، ممکن است عسل بر سطح قند خون تأثیر بگذارد.

خطرات مصرف عسل برای سرفه بچه ها

بچه ها بالای یک سال می توانند از عسل استفاده نمایند، اما هرگز نباید به بچه ها زیر یک سال عسل بدهید. عسل می تواند باعث یک بیماری نادر اما جدی دستگاه گوارش (بوتولیسم نوزادان) گردد که در اثر مواجهه با اسپورهای باکتری کلستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) ایجاد می گردد. اگر عسل حاوی اسپورهای کلستریدیوم بوتولینوم باشد، باکتری های حاصل در روده شیرخواران رشد نموده و تکثیر می شوند و سم خطرناکی را فراوری می نمایند.

در حالی که سیستم گوارشی بیشتر افراد بالغ می تواند اسپورهای کلستریدیوم بوتولینوم را کنترل کند، دستگاه گوارش شیرخواران هنوز تکامل پیدا ننموده است و قادر نیست جلوی رشد باکتری ها و فراوری سم را بگیرد. درنتیجه، مصرف عسل به وسیله بچه ها زیر یک سال ممکن است به ضعف عضلانی و مسائل تنفسی منجر گردد که به مراقبت پزشکی اورژانسی احتیاج دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به خاطر داشته باشید که برخی از سرفه ها ممکن است علامت یک بیماری جدی تر مانند ذات الریه باشند. شناسایی زودهنگام این بیماری ها برای آغاز درمان مناسب مهم است. در صورت مشاهده علائم زیر، از درمان سرفه با عسل صرف نظر کنید و نزد پزشک بروید:

 • تب
 • سرفه های شدید یا طولانی که بیش از سه هفته طول بکشند
 • تنگی نفس یا خس خس سینه

چه راه های دیگری برای درمان سرفه وجود دارد؟

روش های دیگری که می توانند هنگام سرماخوردگی به درمان سرفه و بهبود مسائل خواب ناشی از آن یاری نمایند عبارتند از:

 • استفاده از دستگاه بخور و رطوبت ساز در اتاق خواب
 • بالا نگه داشتن سر نسبت به بدن هنگام خواب
 • غرغره کردن آب نمک
 • نوشیدن مایعات زیاد، به خصوص مایعات گرم
 • دوری از محرک هایی که می توانند باعث تشدید سرفه شوند، مثل دود یا مواد آلرژی زا

کلام پایانی

ممکن است یک تا دو قاشق چای خوری عسل دقیقاً همان چیزی باشد که برای درمان سرفه به آن احتیاج دارید. عسل برای بیشتر بزرگسالان و بچه ها بالای یک سال بی خطر است و بدون اینکه عوارض داروها را داشته باشد می تواند به تسکین علائم سرماخوردگی یاری کند. غالباً سرفه های ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی با مصرف مایعات و استراحت زیاد بهبود می یابند. اگر سرفه شما بیش از سه هفته طول کشید یا با تنگی نفس و تب همراه بود، به پزشک مراجعه کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ کلشی ها مگ را بخوانید.

منابع: webmd, verywellhealth, livestrong

منبع: دیجیکالا مگ

به "چگونه از عسل برای درمان سرفه استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از عسل برای درمان سرفه استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید