وجود دو میلیون و 700 هزار مجرد قطعی میانسال در کشور، اعلام سالمندترین استان های کشور

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور می گوید براساس برآوردها 2 میلیون و 700 هزار نفر مجرد میانسال در کشور وجود دارد.

وجود دو میلیون و 700 هزار مجرد قطعی میانسال در کشور، اعلام سالمندترین استان های کشور

به گزارش وبلاگ کلشی ها به نقل از ایلنا حسام الدین علامه رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 0.9 دهم درصد جمعیت سالمندی افرادی هستند که دارای تجرد قطعی بوده و اصلا ازدواج نکرده اند، گفت: در حال حاضر براساس برآوردهای اجرا شده 2 میلیون و 700 هزار نفر تجرد قطعی در دوره میانسالی داریم.

ی ادامه داد: اگر این جمعیت را بخواهیم با جمعیت حدود 80 هزار نفری که در حال حاضر سالمند تجرد قطعی هستند، مقایسه کنیم متوجه می شویم که آمار رشد بسیار زیادی در آینده خواهد داشت و بیش از 30 برابر با تجرد قطعی در 20 سال آینده روبرو خواهیم بود. بنابراین باید در این زمینه برنامه های مناسبی را ارائه داد.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با اشاره به برنامه هایی که باید در این زمینه انجام شود، گفت: اولین قدم این است که ازدواج در سنین میانسالی و حتی سالمندی را با توجه به ویژگی ها و اقتضائات خاص خود نه در یک طرح یک جانبه بلکه با یک نگاه همه جانبه ترویج کنیم. در حقیقت ازدواج مناسب سازی شده برای افراد میانسال و سالمند را دنبال کنیم. باید در این زمینه از مشاوره های ازدواج و پروتکل های ازدواج برای سنین میانسالی و سالمندی بهره برد. همچنین تسهیلات، اعتبارات و وام هایی که برای ازدواج در نظر گرفته می شود نیز شامل این سنین شده تا در حقیقت این افراد از حالت تنهایی خارج شوند.

علامه شرح داد: فردی که در حال حاضر 40 ساله است و ازدواج نکرده و برنامه ای برای ازدواج ندارد در 20 سال آینده که 60 ساله می شود و وارد سن سالمندی می شود، احتمالا والدین خود را در همین ورود به سن سالمندی از دست داده و ممکن است حمایت اجتماعی که از درون خانواده کسب می کرده را از دست بدهد و با مسائل بسکمک روبرو می شود. بنابراین باید به صورت ویژه در این زمینه برنامه ریزی داشته باشیم و همانطور که گفتم در درجه اول تسهیل ازدواج و فکر کردن به برنامه ازدواج در دوره میانسالی از مهمترین برنامه هایی است که باید به آن بپردازیم.

  • نزول آی کیو ایرانی ها از 104 به 68 | ذخیره ژنتیکی ایرانی ها در حال کاهش است | نخبگانمان ازدواج نمی کنند ؛ بچه دار هم نمی شوند

  • جنجال ازدواج اجباری بعد از 28 سالگی! | ماجرای قانون تسهیل ازدواج چیست؟

  • لزوم کمک به سالمندان تنها

وی شرح داد: دومین مورد که می تواند در این زمینه برای جلوگیری از مسائلی که در آینده با آن روبرو هستیم، کمک کند، افزایش مراکز روازنه و سمن هایی است که به توانمندسازی افراد میانسال و پرکردن اوقات فراغت آنها کمک می کنند، به این ترتیب که سالمندان از طریق این مراکز روزانه و انواع سمن ها انواع آموزش های لازم را در جهت مشارکت اجتماعی و توانمندی دریافت کنند.

علامه ادامه داد: از این طریق سالمندی که تنها زندگی می کند، لازم نباشد به مراکز نگهداری سالمندان مراجعه کند و اگر به هر دلیلی نشد، شرایط ازدواج برای او در سن سالمندی فراهم شود از طریق این مراکز روزانه خدمات مورد نیاز سالمند ارائه شود.همچنین باید به افزایش مراکز کال سنتر و آنلاین سنتر که خدمات خرید، تعمیرات و مشاوره را به سالمندان آموزش دهد و کمک می کنند، سالمند در متن جامعه دوران سالمندی خود را بگذراند، توجه شود.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با اشاره به ایجاد خانه های کوچک سالمندی گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشیم، خانه های کوچک سالمندی است که در بسکمک از کشورهای جهان تجربه شده است. در این خانه ها 5 تا 10 سالمندی که از نظر مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ... باهم انطباق دارند، زندگی می کنند و فردی براساس استانداردها و پروتکل های مشخص یک سری خدمات عمومی را به این سالمندان ارائه می دهد و حتی داوطلبان نیز به این خانه های کوچک در رفت و آمد هستند و خدمات خرید، آموزش، مشاوره و سلامت و بهداشت را به سالمندان ارائه می دهند.

علامه با بیان اینکه میزان سالمندی در سال های گذشته کمتر از 10 درصد جامعه بوده است، شرح داد: با توجه به این درصد کم سهم جداگانه ای برای حوزه سالمندی در برنامه های پنج ساله ما در دستگاه ها به صورت جدی مشخص نشده است و ما هنوز آمادگی برای شرایطی که پیامدهای آینده سالمندی و تغییرات جمعیتی است را نداریم، بنابراین معتقدم هنوز فرصت باقی است و همین الان زمان خوبی برای شروع اقدمات مناسب برای ارائه خدمات به سالمندان است.

  • سالمندترین استان های کشور

وی با بیان اینکه سالمندترین استان های کشور استان های گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و آذربایجان شرقی هستند، شرح داد: در حال حاضر زمان آماده سازی این زیرساخت ها است و موضوعاتی مانند تحریم ها یا بحران هایی مانند کرونا نباید باعث شود که از آماده سازی زیرساخت های حوزه سالمندی غافل شویم.

او گفت: در سال 1421 با جمعیت 20 درصدی از سالمندان روبرو خواهیم شد و در این مدت 20 ساله باید در همه حوزه ها از جمله مسکن، حمل و نقل، فناوری اطلاعات و تکنولوژی های جدید زیرساخت های لازم را با نگاه آینده پژوهانه داشته باشیم، البته نگرانی که وجود دارد این است؛ تحریم های آمریکا و بحران هایی مانند کرونا توان ما را از تمرکز بر این زیرساخت ها و موضوع مهم سالمندی غافل کند و این اهمیت را به این حوزه نداده و زیرساخت ها را فراهم نکنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "وجود دو میلیون و 700 هزار مجرد قطعی میانسال در کشور، اعلام سالمندترین استان های کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود دو میلیون و 700 هزار مجرد قطعی میانسال در کشور، اعلام سالمندترین استان های کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید