ساخت واکسن کرونا، تلاش برای نجات اقتصاد جهان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: در خاتمه سال 2021 میلادی میزان تولید واکسن کرونا بیشتر از مورد نیاز خواهد بود و دلیل آن هم تعداد بالای شرکت های تولید واکسن برای نجات اقتصاد جهان است.

ساخت واکسن کرونا، تلاش برای نجات اقتصاد جهان

به گزارش وبلاگ کلشی ها ، مصطفی قانعی در مصاحبه با برنامه تهران ما، سلامت درباره شرایط تولید واکسن کرونا در ایران گفت: حدود 11 پرونده توسط شرکت های دانش بنیان داخلی به سازمان غذا و دارو ارائه شده و وارد مرحله تولید واکسن شده اند. از این 11 پرونده 3 سه پرونده در مرحله ای قرار دارند که امید می رود تا انتها دی ماه بتوانند مجوز ورود به مرحله اول کارآزمایی بالینی را کسب کنند. این شرکت ها مراحل حیوانی را طی کرده اند، پروپزال مراحل انسانی را نوشته و آن را با سازمان غذا و دارو چک کرده اند.

وی افزود: امیدواریم در انتها سال جاری، فاز 1 کارآزمایی واکسن شفا فارمر تمام شود و سه شرکت دیگر وارد فاز یک شده و آن را به اتمام برسانند.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا در ادامه گفت: برای ساخت واکسن شرکت شفا از تکنولوژی ویروس کشته شده استفاده شده و به احتمال زیاد یک واکسن دیگر با این روش هم در حال دریافت مجوز است. واکسن شرکت رازی، پپتیدی است و واکسن سوم مبتنی بر MRNA است. هر یک از این شرکت ها روشی جداگانه برای تولید واکسن دارند. در جهان هم واکسن کرونا با چهار روش تولید می شود. امیدواریم واکسن های ویروس کشته شده هرچه زودتر وارد بازار ایران شود. اما واکسن های دیگر در صورت تایید ، میزان تولید بالاتری نسبت به واکسن با روش ویروس کشته شده خواهند داشت.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا از مساعدبودن حال افراد داوطلبی که واکسن آزمایشی به آنها تزریق شده خبرداد.

وی با تاکید بر اینکه در شهریور سال 1400 مسئله ای برای تامین واکسن نداریم گفت: شهریور سال آینده میزان تولید واکسن در جهان با جمعیت کره زمین برابر می شود. در انتها سال 2021 میلادی میزان تولید واکسن کرونا بیشتر از مورد نیاز خواهد بود و دلیل آن هم تعداد بالای شرکت های تولید واکسن برای نجات اقتصاد جهان است.

قانعی در ادامه این مصاحبه گفت: شرایط بیماری در مقایسه با دیگر نقاط جهان بر اساس نمودار مشخص می شود . کشور ما سه پیک را رد کرده است. امریکا و کشورهای اروپایی هم این سه مرحله را طی کردند. تمام کشورها به محض بازکردن مرزها این مراحل را دارند مگر اینکه واکسن در اختیارشان باشد.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه بیشترین انتقال از دورهمی های داخل منازل به ویژه در زمستان انجام می شود گفت: احتمال افزایش مبتلایان وجود دارد ولی در حد موج پیشین نخواهد بود.

عضو کمیته ملی واکسن کرونا گفت: تا شهریور 1400 واکسن به مقدار کافی موجود است اما برخی از کشورها هستند که پولی برای خرید واکسن ندارند همانطور که به غذا و خدمات پزشکی دسترسی ندارند.

قانعی درباره استراتژی خرید واکسن گفت: حدود 2 میلیون دوز برای کادر درمان تهیه شود. اولویت بعدی با گروه های پر ریسک است که درصورت ابتلا فوت خواهند کرد. افراد چاق و سالمند و دیابتی عضو این گروه هستند. این گروه هم با 12 میلیون دوز واکسنی که ایران خریداری کرده باید واکسینه شوند.

منبع: جام جم آنلاین

به "ساخت واکسن کرونا، تلاش برای نجات اقتصاد جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت واکسن کرونا، تلاش برای نجات اقتصاد جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید