نکات مهم برای استفاده از لنز چشم

به گزارش وبلاگ کلشی ها، امروزه استفاده از لنز چشم، برای تنوع و زیبایی ظاهری رایج شده است. در این مطلب به شما در انتخاب لنز چشم و استفاده صحیح از آن یاری خواهیم کرد.

نکات مهم برای استفاده از لنز چشم

نکات قبل از خرید لنز

برای خرید لنز مناسب چشم، شاید دیگران به شما محصولات زیادی را پیشنهاد نمایند ولی خودتان براساس احتیاج (تعداد دفعات مورد احتیاج برای استفاده) و علاقه تان به دنبال تحقیق باشید و مطمئن خرید کنید. برای خرید لنز باید چند نکته را رعایت کنید:

1- مدت استفاده از لنز چشم را معین کنید

برخی از لنزها فقط برای یکبار قابل مصرف هستند و نباید بیش از یکبار از آنها استفاده کرد. باید با توجه به تعداد دفعات احتیاج خود برای استفاده از لنز، لنز را انتخاب و خریداری کنید. هرچه تعداد استفاده از یک لنز بیشتر باشد عمر آن کوتاه تر می گردد. اگر قصد استفاده مکرر از لنز دارید، برای این کار باید از لنزهای طبی با تاریخ انقضای طولانی بهره ببرید؛ با این حال که قیمت های بسیار گرانتری نسبت به یکبار مصرف ها دارند. بیشتر لنزهایی که تاریخ انقضای طولانی دارند ولی طبی نیستند، فقط 30 روز دوام می آورند.

2- از استفاده کردن لنز ترس نداشته باشید

ممکن است شما با مراجعه به دکتر متخصص، اطلاعات زیادی کسب کنید و دکترتان هم مارک معینی از لنز به شما معرفی کند؛ ولی شما بازهم دو دل باشید. زمانی که اطلاعات کافی در رابطه با استفاده از لنزها کسب کردید، بهتر است ترس را کنار بگذارید و طبق دستورات دکتر از لنزهای مناسب بهره ببرید. این را هم بخاطر بسپارید که باید از مارک ها و برند های مختلفی بهره ببرید و پس از مدتی همان مارکی که بهترین نتیجه را روی چشمانتان داشت را انتخاب کنید.

3- به سن خود توجه کنید

اگر لنز را صرفا برای زیبایی انتخاب نموده اید این را بدانید که باید سنتان از 18 سال به بالا باشد، ولی اگر از لنزهای طبی و برای مصارفی به جز زیبایی استفاده می کنید، حداقل سن باید 13 سال باشد و حتما با پزشک متخصص در این باره صحبت کنید.

4- رنگ لنز را با سلیقه خودتان انتخاب کنید

این شما هستید که می خواهید چهره ای متفاوت تر از همواره داشته باشید؛ پس بهتر است حق انتخاب رنگ را هم به خودتان بدهید. پس از اتمام تمامی مراحل بالا، زمان خرید لنز، هر رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید. شما می توانید از طیف رنگ های ملایم و شبیه به رنگ چشمانتان مانند: آبی، فندقی، سبز، قهوه ای و... بهره ببرید و یا رنگ های متنوع و فانتزی مانند: بنفش، قرمز، سبزآبی و... تهیه کنید.

نکات پس از خرید لنز:

1- از لنزهای خود مراقبت کنید

شما باید از لنزهای خود به خوبی مراقبت کنید و هر روز مایع درون جعبه لنزتان را عوض کنید. اگر در مراقبت از لنزهایتان کوتاهی کنید، با عوارض جدی روبرو خواهید شد. همواره دو لنز چشمان خود را درون جعبه های مخصوص خود قرار دهید مگر اینکه نوع لنزهایتان یکبار مصرف باشد که دیگر احتیاج به نگه داری نیست و پس از یکبار استفاده به دور انداخته می شوند.

دانستن نوع دوره لنزها اساسی ترین قدم برای استفاده ار آن است و باید طبق دستور و به طور معمول از آنها استفاده کرد.

2- از مایع لنز مخصوص بهره ببرید

زمانی که لنزی را تهیه و خریداری می کنید باید به نوع مایع لنزی که به همراه آن باید بخرید نیز توجه داشته باشید. برخی از مایع لنزها، برای مصارف روزانه با لنزهای قوی و طبی استفاده می شوند ولی برخی دیگر برای مصارف معمولی با لنزهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرند. همواره از ، قطره چشم، و پاک نماینده لنزهایتان به خوبی مراقبت کنید. این را به خاطر بسپارید که اگر از مواد دیگری بدون درمیان گذاشتن با پزشک متخصص بهره ببرید، ممکن است خطرات جدی و آسیب های چشمگیری به سلامتی خود وارد کنید.

3- لنزهارا قبل و بعد از هربار استفاده تمیز کنید

باید قبل و بعد از استفاده از لنز، آنها را خوب تمیز کنید. ایده آل ترین حالت این است که هر روز از لنزها مراقب کنید و آنها را تمیز کنید. لنز را با نوک انگشتان سبابه، مالش دهید. باید به دستورات و اخطارهای روی جعبه لنز توجه داشت؛ زیرا برخی از آنان را نمی توان مالش داد. سپس لنز را روی کف دست خود بگذرارید و با قطره تمیز نماینده، آن را خیس کنید و مالش دهید.

4- دست هایتان را قبل و بعد از هربار استفاده با صابون بشویید

توجه داشته باشید بدون شستن دست ها نباید مرحله بالا را انجام داد و برای این کار احتیاج به دستانی تمیز دارید. پس از هربار شستن، دستان خود را با حوله ای بدون پرز خشک کنید. این را حتما در نظر بگیرید که پس از شستن دست هایتان، هر نوع مایع شوینده و شیمیایی، نباید هیچگونه ارتباط و تماسی با لنزهایتان داشته باشد. این کار باعث بروز بیماری های چشمی در فرد استفاده نماینده می گردد.

5- هیچوقت از لنزهای دیگران استفاده نکنید

هیچوقت در هر زمانی که هستید حتی در شرایط بحرانی، از لنزهای دیگران استفاده نکنید و حتی لنزهای خود را به کسی قرض یا هدیه ندهید. اگر شما حاضر به استفاده از لنزهای دیگران باشید، باید آماده بیماری از انواع باشید. لنز فقط به چشم خودتان عادت می نماید؛ پس اگر به کسی قرض دهید، قطعا فرد دچار مشکل و بیماری چشمی می گردد.

6- هرسال نزد چشم پزشک بروید

با گذر زمان و مراقبت نکردن از چشم ها، چشم می تواند به تدریج ضعیف و ضعیف تر گردد. حتی اگر چشم شما آستیگمات باشد و از ضعف کمی برخوردار باشد، به مرور زمان می تواند ضعیف تر هم بگردد. استفاده زیاد از لنز در طولانی مدت نیز عواقب خاص خودش را دارد. پس بهتر است نسبت به سلامت چشمان خود حساس باشید.

منبع: setare.com

به "نکات مهم برای استفاده از لنز چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم برای استفاده از لنز چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید