نظام اداری باید برای حرکت به سمت توسعه متحول گردد

به گزارش وبلاگ کلشی ها، معاون آمار و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد گفت: نظام اداری به عنوان پیشران توسعه شناخته می گردد و هر ایراد و اشکال در این نظام می تواند امر توسعه را با چالش های جدی روبرو کند.

نظام اداری باید برای حرکت به سمت توسعه متحول گردد

جعفر رحمانی شمسی معاون آمار و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در چهارمین نشست آموزشی برنامه تحولی یزد نوین که با موضوع تببین حوزه سرمایه انسانی برگزار گردید، هدف از برگزاری این سلسله نشست های آموزشی را در راستای اجرای برنامه های تحولی استان مبتنی بر اسناد ملی و استانی آمایش سرزمین و تشکیل مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت و ضرورت همکاری همگانی در اجرای برنامه تحولی یزد نوین بیان کرد.

او با بیان اینکه بعضی مباحث در برنامه تحولی یزد نوین عام بوده و شامل همه ادارات، سازمان ها، ارگان ها و دستگاه های اجرایی در استان می گردد، گفت: محور سرمایه انسانی و محور دانش بنیان یکی از این مباحث عام در برنامه تحولی یزد نوین است.

رحمانی شمسی به وجود مسائل حوزه سرمایه انسانی به عنوان یکی از موانع پیشران توسعه اشاره نمود و گفت: اگر بخواهیم مسیر توسعه را طی کنیم ابتدا باید انسان های توسعه گرا داشته باشیم.

او اضافه کرد: این انسان ها به عنوان سرمایه های اصلی جامعه در هرجایگاه اجتماعی، مالی و فرهنگی قرار بگیرند، توسعه را رقم خواهند زد.

به گفته رحمانی، حتی کودکستان ها و مدارس ابتدایی هم در این زمینه مهم هستند چرا که باید دید آیا بچه ها را خلاق، نظم پذیر، دارای روحیه کاری، تفکر انتقادی و روحیه همدلی تربیت می نمایند یا خیر.

او با تاکید بر اینکه باید نظام اداری برای حرکت به سمت توسعه متحول گردد، گفت: دوره هایی برای مدیران و معاونان ادارات در مورد مفاهیم توسعه مدیریت و سرمایه انسانی و بعلاوه در حوزه دانش بنیان با هدف فراگیری الزامات تحول در نظام اداری و مفاهیم پایه فناوری و دانش بنیانی برگزار خواهد شد.

معاون آمار و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، اضافه کرد: به زودی رویداد های مرتبط با توانمندسازی مدیران و تور های آموزشی از سوی پارک علم و فناوری استان برای این مهم شکل خواهد گرفت.

رحمانی شمسی با انتقاد از نظام اداری بروکراتیک، گفت: در نظام اداری هدر رفت سرمایه و نیروی انسانی وجود دارد در حالی که نظام اداری پیشران توسعه است و توسعه بدون این تحولات به سوی بن بست خواهد رفت.

رحمانی با اشاره به اینکه نسل تازه تفاوت زیادی با نسل های قبل دارد، اذعان داشت: سرعت در انجام کار ها برای نسل تازه مهم است حتی در آینده هوش مصنوعی جای انسان را خواهد گرفت، لذا دولت الکترونیک باید در نظام اداری به برترین شکل پیاده سازی گردد.

او اهداف محور سرمایه انسانی در یزد نوین را ارتقای سرمایه انسانی و ارتقای زیرساخت های جذب و نگهداشت سرمایه انسانی نخبه در استان معرفی کرد و اضافه کرد: ایجاد برنامه آموزشگاه مدیریت یکی از فعالیت های آغاز شده برای این اهداف است تا مفاهیم مدیریتی و حکمرانی در جامعه اشاعه پیدا کند.

معاون آمار و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد بعلاوه به ارزیابی شایستگی های عمومی در انتخاب و جذب، نگهداشت و ارتقای سرمایه انسانی و راه اندازی کانون ارزیابی مدیران در این سازمان اشاره نمود.

رحمانی در ادامه به رویداد های توانمندسازی برای افزایش بهره وری و اصلاح فرایندها، اشاره نمود و خبرداد: برای اجرای این رویداد همراه با انتقال تجربه و آموزش در کارگاه های آموزشی تخصصی درحال برنامه ریزی هستیم.

او با بیان اینکه، هدف رویداد های توانمندسازی اصلاح فرآیند است، از معاونان و کارشناسان توسعه مدیریت و منابع ادارات استان خواست تا فرایند هایی که شکایت بیشتری از سوی مردم داشته، اما سال ها ادامه دار بوده است احصا شده و بعلاوه نظرات و تجربیات خود را برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد ها بیان نمایند.

رحمانی بیان داشت: برای تحولات نیروی انسانی باید حتی روش اداره کردن جلسات نیز متحول گردد به طوری که مدیریت منابع انسانی در هر اداره وظیفه دارد فضای سازمان را به سمت انتقاد و ارایه پیشنهاد موثر و سازنده پیش ببرد.

او در سرانجام برای رشد و ارتقای نیروی انسانی برگزاری جلسات کتابخوانی در ادارات را پیشنهاد کرد و اضافه کرد: این جلسات به مرور زمان باعث ارتقای سرمایه انسانی سازمان، افزایش مهارت های نرم مانند همدلی، تفکر انتقادی، مهارت های حل مساله و حتی ارتقای کیفیت سطح زندگی آنان خواهد شد.

ماهیت و عملکرد کانون های ارزیابی تخصصی شایستگی، ارتقای سلامت جسمی و روحی کارکنان، لزوم فراگیری مهارت های نرم، راه اندازی شتابدهنده تلنت و نهاد های مکمل آموزشی از جمله مدارس اشتغال و نهاد های آموزشی جوار صنعتی و ایجاد مدارس حکمرانی و آموزشگاه مدیریت از دیگر محور های آموزشی این نشست بود که جعفر رحمانی شمسی به تشریح و ارایه آن پرداخت.

در سرانجام، حاضرین در این نشست نیز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

وبلاگ کلشی ها یزد یزد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نظام اداری باید برای حرکت به سمت توسعه متحول گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام اداری باید برای حرکت به سمت توسعه متحول گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید