عملیاتی شدن توثیق گواهی سپرده کالایی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، مهدی زمانی سبزی گفت: در پی اصلاح موادی از دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی در هیات مدیره سازمان بورس، توثیق گواهی سپرده کالایی به طور قابل ملاحظه ای عملیاتی شد.

عملیاتی شدن توثیق گواهی سپرده کالایی

به گزارش خبرگزاری وبلاگ کلشی ها به نقل از کالاخبر؛ رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس در گفت و گو با سنا ضمن بیان مطلب بالا گفت: طبق مفاد دستورالعمل پذیرش انبار و صدور، معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی، وثیقه گذار به منظور توثیق گواهی سپرده کالایی پس از تکمیل فرم های مربوطه وفق فرمت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نسبت به ارسال آن به شرکت مذکور اقدام می نماید.

مهدی زمانی سبزی افزود: همچنین وثیقه گیر نیز می تواند با داشتن وکالتنامه رسمی متضمن اعطای اختیار توثیق گواهی سپرده کالایی مربوطه، به نمایندگی از وثیقه گذار نسبت به تکمیل فرم های مذکور و ارسال آن به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اقدام کند.

تغییرات اعمال شده در دستورالعمل

وی شرح داد: از تغییرات اعمال شده در دستورالعمل می توان به نقش دهی به کارگزار ناظر و امکان فروش گواهی توثیق شده علاوه بر وثیقه گیر، توسط وثیقه گذار نیز اشاره نمود؛ به نحوی که در صورت فروش گواهی سپرده کالایی توثیق شده توسط وثیقه گذار یا وثیقه گیر، شرکت سپرده گذاری مرکزی پس از انجام فرآیند تسویه، وجوه مربوطه را به حساب کارگزار ناظر منظور می نماید. کارگزار ناظر هم مکلف است وجه فروش را به حساب وثیقه گیر واریز کند.

کارنمودهای توثیق گواهی سپرده

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس با اشاره به کارنمودهای توثیق گواهی سپرده گفت: از این کارنمودها، می توان به امکان اخذ تسهیلات بانکی به پشتوانه گواهی توثیق شده در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نام برد.

مهدی زمانی سبزی، توضیح داد: گواهی سپرده کالایی که به پشتوانه قبض انبار پذیرفته شده امکان معامله در بورس کالا را دارد، معرف میزان مشخصی از کالای سپرده شده در انبار است؛ تا به امروز با پذیرش انبارهای تخصصی، گواهی سپرده انواع محصولات کشاورزی از قبیل زیره، زعفران، پسته و کشمش قابلیت معامله داشته اند.

پذیرش خزانه 4 بانک برای سپرده گذاری

وی اضافه نمود: علاوه بر این با پذیرش خزانه چهار بانک رفاه، سامان، صادرات و ملت، امکان سپرده گذاری سکه بهار آزادی نیز فراهم شده و داد و ستد آن در قالب گواهی سپرده کالایی در بین فعالان بازار سکه طلا تسهیل شده است.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی سازمان بورس در ادامه خاطر نشان کرد: اگر هدف از توثیق، اخذ تسهیلات بانکی باشد، توثیق گواهی سپرده کالای کشاورزی به دلیل تاریخ محدود معاملاتی آنها برای اخذ تسهیلات کوتاه مدت همچون سرمایه در گردش کاربرد دارد. این درحالی است که اعطای تسهیلات بلندمدت تر برای دارایی های پایه ماندگارتر مانند سکه طلا امکان پذیر است.

زمانی سبزی در سرانجام اعلام کرد: بدیهی است، اصلاحات دستورالعمل مطابق آنچه بیان شد امکان توثیق گواهی سپرده را در بازار سرمایه میسر نموده و اعطای هرگونه تسهیلات بانکی و مدیریت ریسک ناشی از آن با رعایت مقررات نظام بانکی و مطابق سیاست گذاری ناظر بازار پول خواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا

به "عملیاتی شدن توثیق گواهی سپرده کالایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیاتی شدن توثیق گواهی سپرده کالایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید