عفونت های بیمارستانی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، هرساله بیش از یک میلیون نفر در حالی که برای درمان بیماری های دیگر در بیمارستان پذیرش می شوند، دچار عفونت هایی می گردند. اگر چه بسیاری از بیمارستان ها در حال آماده سازی برای مبارزه با این شرایط هستند ولی هنوز هم از بین

عفونت های بیمارستانی

ترجمه و تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

هرساله بیش از یک میلیون نفر در حالی که برای درمان بیماری های دیگر در بیمارستان پذیرش می شوند، دچار عفونت هایی می گردند. اگر چه بسکمک از بیمارستان ها در حال آماده سازی برای مبارزه با این شرایط هستند ولی هنوز هم از بین بردن عفونت های بیمارستانی به صورت کامل امکان پذیر نیست.

با ظهور تکنولوژی، به طور گسترده پیش رفتی در تکنیک ها و تدابیر برای جلو گیری از عفونت بیمار در زمان بستری شدن در بیمارستان به وجود آمده است. با این حال، از بین بردن یا جلو گیری از عفونت های بیمارستانی به طور کامل ممکن نیست. عفونتی که بیمار پس از بستری شدن در بیمارستان به آن دچار می شود یکی از جدی ترین نگرانی ها در طول تاریخ پزشکی به تعداد می رود.

در بسکمک از کشورها (اعم از پیشرفته و در حال توسعه)، پزشکان و کار کنان بیمارستان برای جلو گیری از هر نوع احتمال عفونت در زمان بستری شدن بیمار آموزش می بینند. با این وجود، مطلع کردن بیماران و افراد ملاقات نماینده، از این موقعیت ها و آموزش آنها برای جلو گیری از چنین عفونت هایی بسیار حائز اهمیت است.

عفونت بیماریی است که یک فرد سالم از طریق هر وسیله ای (مانند لمس یک شی ء یا فرد آلوده، از طریق استنشاق هوای آلوده به میکروب یا باکتری های بیماری زا و یا از طریق مایعات بدن که حاوی میکروب ها، ویروس ها، انگل ها یا باکتری هایی که باعث بروز بیماری در یک فرد سالم می گردند) به آن مبتلا می شود. عفونت هایی که در بیمارستان ها رخ می دهند با نام عفونت های بیمارستانی شناخته می شوند (HAI). آن ها به طور عمده شامل عفونت ریه ها، خون، پوست، دستگاه ادراری و غیره می باشند.

چه کسی می تواند به عفونت بیمارستانی دچار شود؟

هر بیماری که در بیمارستان بستری می شود شانس ابتلا به عفونت های بیمارستانی را دارد. همان گونه که در بالا ذکر شد، افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند (افرادی که از بیماری های ضعف سیستم ایمنی مانند ایدز یا بیماری های دیگری که سیستم ایمنی را تضعیف می نمایند رنج می برند) بیشتر در برابر چنین بیماری هایی آسیب پذیرند. نه تنها بیماران بستری شده در بیمارستان بلکه افراد ملاقات نماینده هم در معرض خطر ابتلا به عفونت های بیمارستانی قرار دارند.

عوامل دیگری هم به این شرایط کمک می نمایند شامل: ماندن طولانی بیمار در بیمارستان، استفاده از روش ها و ابزار غیر بهداشتی در عمل جراحی یا هر درمان دیگر، استفاده نادرست از داروها از جمله استفاده بیشتر یا کمتر از آنتی بیوتیک ها که ممکن است منجر به افزایش مقاومت باکتری به این داروها شود، عدم رعایت بهداشت و غیره.

رایج ترین عفونت های بیمارستانی کدامند؟

در بین بیماران، ابتلا به عفونت های جریان خون، ذات الریه، عفونت ریه ها و زخم ها و غیره در زمان بستری شدن بسیار شایع می باشند. در زیر به چند نمونه از رایج ترین عفونت های بیمارستانی اشاره می شود:

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین(MRSA): رایج ترین باکتریی است که از طریق عفونت توسعه می یابد. این باکتری در پوست و سایر قسمت های بدن مانند بینی افراد یافت می شود. باکتریMRSA از طریق زخم یا بریدگی به بدن فرد وارد می شود و او را آلوده می نماید. باکتری MRSA در برابر بسکمک از آنتی بیوتیک ها مقاوم است در نتیجه درمان عفونت حاصل از این باکتری بسیار سخت است. MRSA یکی از شایع ترین عفونت هایی است که فرد در مدت زمان بستری در بیمارستان به آن دچار می شود.

انتروکوک مقاوم به وانکو مایسین(VRE): این باکتری، دستگاه ادراری، روده یا جریان خون بیمار را آلوده می نماید. این باکتری هنگام مصرف گوشت یا تماس با حیوان حامل باکتری، از طریق زخم ها یا بریدگی ها وارد بدن بیمار می شود و تا زمان مصرف آنتی بیوتیک به حالت نهفته باقی می ماند. این نوع از عفونت اغلب در زمان بستری شدن بیمار رخ می دهد.

عفونت باکتری مولد آنزیم ای اس بی ال(ESBL): این باکتری از طریق مدفوع فرد آلوده انتقال می یابد. بدترین چیز در خصوص باکتری های مولد ای اس بی ال این است که آنها می توانند روش های فراوری ای اس بی ال را به باکتری های دیگر انتقال دهند (آنزیم های بتالاکتاماز طیف گسترده، آنزیم هایی هستند که از طریق باکتری ها فراوری و باعث تسریع واکنش های بیو شیمیایی در بدن می شوند که منجر به عوارض پزشکی می شود) و گونه های این باکتری ها به سرعت در برابر آنتی بیوتیک های رایج مقاوم می شوند. عفونت باکتری های مولد ای اس بی ال هم از جمله رایج ترین عفونت های بیمارستانی به تعداد می فرایند.

ذات الریه، که قبلاً ذکر شد یکی از رایج ترین عفونت های بیمارستانی به تعداد می رود.

پسودوموناس آئروژینوزا: یکی از بد نام ترین پاتوژن هایی است که در برابر بسکمک از آنتی بیوتیک های مورد استفاده مقاومت می نماید، و می تواند باعث آندوکاردیت ها (عفونت درون شامه قلب)، عفونت های گوارشی و عفونت های دستگاه تنفسی در بیماران شود.

اقدامات احتیاطی لازم:

مطمئن باشید بیمارستانی که بیمار در آن بستری شده است سیاست های بهداشتی دقیق را دنبال می نماید و کارکنان بیمارستان هم آنها را درک و پیروی می نمایند.

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات استفاده شده در طول درمان به درستی سترون می شوند و کسی که بیمار را درمان می نماید از دست کش استفاده می نماید و قبل و بعد از معاینه و درمان دست های خود را می شوید.

با پزشک خود درباره بیماریی که به آن مبتلا هستید (یا بیمار دیگربه ان مبتلا است) و سابقه پزشکی خود تبادل نظر کنید چرا که ممکن است او را در درک و تأیید درمان و مراقبت از عفونت های احتمالی کمک کند.

اگر فردی از باز دید نمایندگان در حال حاضر به بیماریی مبتلا است که می تواند منجر به عفونت بیمار در بیمارستان شود در چنین حالتی باید از وی درخواست کنید تا از بیمار ملاقات نکند مگر این که بیماری وی مسری نباشد.

بیمارانی که به بیماری های مسری مبتلا هستند باید جدا از دیگران نگه داری شوند و کارهای لازم به منظور قرنطینه کردن بیمار باید انجام گردند.

منبع: راسخون

به "عفونت های بیمارستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت های بیمارستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید