طرز تهیه مربا توت فرنگی مجلسی و خوشمزه در 30 دقیقه

به گزارش وبلاگ کلشی ها، مربا توت فرنگی از جمله محبوب ترین و خوشمزه تریناست. در واقع یکی از روش های بهره بردن از پخت مربای آن یا است. روش درست کردن و پخت مربای توت فرنگی پیچیدگی خاصی ندارد. طرز تهیه مربا توت فرنگی درسته خانگی خوشرنگ و نیز نکات مهم کپک نزدن مربای توت فرنگی را در بخوانید. ابتدا روش صحیح ضدعفونی کردن توت فرنگی را برای شما شرح می دهیم و سپس می گوییم که چطور با شهد مربا شربت توت فرنگی هم درست کنید. با سرویس همراه باشید.

طرز تهیه مربا توت فرنگی مجلسی و خوشمزه در 30 دقیقه

روش صحیح ضدعفونی کردن توت فرنگی

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی برترین روش ضدعفونی کردن توت فرنگی این است که ابتدا توت فرنگی ها را در یک قابلمه پر از آب غوطه ور کنید و به صورت عادی گل و لای و نوک سبز آن ها را بگیرید و سپس با آب تمیز آبکشی کنید. سپس در قابلمه مناسب با حجم 5 لیتر توت فرنگی ها را بریزید و آب اضافه کنید. آب باید روی سطح توت فرنگی را بپوشاند. سپس با 15 الی 20 قطره مایع ظرفشویی آب را کف آلود کنید. 5 دقیقه صبر کنید، سپس توت فرنگی ها را آبکشی کنید.

در مرحله بعد دوباره 5 لیتر آب (هر 4 لیوان فرانسوی دسته دار معادل یک لیتر آب است) روی توت فرنگی ها بریزید، دو قاشق غذاخوری محلول ضدعفونی کننده سبزیجات اضافه کنید و دوباره 5 دقیقه زمان دهید. سپس توت فرنگی ها را آبکشی کنید. وقتی آب توت فرنگی خشک شد، در ظرف درب دار و در یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه مربا توت فرنگی درسته خانگی خوشرنگ و بدون کپک

کالری در 100 گرم مربای توت فرنگی: 120 کیلو کالری

زمان آماده سازی مواد: 15 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای پخت: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه مربا توت فرنگی

  • توت فرنگی: 1 کیلوگرم
  • شکر: 800 گرم (اگر مربا را شیرین تر می پسندید 900 گرم)
  • آبلیمو: ½ قاشق چای خوری
  • هل، وانیل و گلاب: به میزان دلخواه

مراحل طرز تهیه مربای توت فرنگی

برای درست کردن و پختن مربای توت فرنگی، بعد از شستن توت فرنگی ها، آن ها را همراه با شکر به مدت 1 شبانه روز در یک قابلمه استراحت دهید. سپس محتویات داخل قابلمه که شامل توت فرنگی و شکر است را بجوشانید و گلاب، آبلیمو و هل را به مواد مربا بیفزایید. پختن مربای توت فرنگی به حدود 20 تا 30 دقیقه زمان احتیاج دارد. ضمناً بهتر است مربا را بعد از پختن زیاد نجوشانید.

مرحله اول: توت فرنگی ها را آماده کنید

ابتدا کلاهک توت فرنگی ها را جدا کنید و سپس طبق دستور بالا بشورید. اگر دوست دارید مربا توت فرنگی درسته داشته باشید توت فرنگی ها را خرد نکنید و همان طور درسته نگه دارید. اگر هم مربا توت فرنگی خرد شده دوست دارید آن ها را به میزان دلخواه خرد کنید یا از وسط نصف کنید. بهتر است برای مربای توت فرنگی درسته از توت فرنگی های کوچک و برای مربای توت فرنگی خرد شده از توت فرنگی های درشت بهره ببرید.

توت فرنگی ها را در یک قابلمه بریزید و لا به لای آن ها شکر بپاشید. مخلوط توت فرنگی و شکر را باید به مدت 24 ساعت در یخچال بگذارید تا حسابی آب بیندازد. قابلمه را روی شعله زیاد گاز بگذارید تا به دمای جوش برسد. مراقب باشید سر نرود.

مرحله دوم: توت فرنگی ها را بپزید

وقتی مربا به جوش آمد شعله گاز را کم کنید و اجازه دهید مربای توت فرنگی روی شعله ملایم گاز به مدت 30 دقیقه بپزد. در این مدت مرتب کف روی مربا را جمع کنید و دور بریزید.

مرحله سوم: گلاب، وانیل و هل را اضافه کنید

اگر دوست دارید مربا طعم هل، وانیل و گلاب داشته باشد در 10 دقیقه پایانی یک قاشق غذاخوری گلاب یا عرق هل و نوک قاشق چای خوری وانیل به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم: به مربای توت فرنگی آبلیمو اضافه کنید

اگر خواستید از مربای توت فرنگی، شربت توت فرنگی هم بگیرید بعد از 30 دقیقه با ملاقه شربت را جمع کنید و سپس به مربا آبلیمو بزنید. مربا را هم بزنید تا کاملا به خورد مربا برود. اجازه دهید مربا حسابی خنک گردد و سپس در ظروف شیشه ای درب دار تمیز، خشک و بدون بو بریزید. درب شیشه مربا را محکم ببندید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه بستنی توت فرنگی

نکات مهم طرز تهیه مربا توت فرنگی خوشرنگ و درسته خانگی

*در کتاب مستطاب آشپزی، اثر استاد نجف دریابندری آمده است در روش درست کردن مربا توت فرنگی این نکته مهم را در نظر بگیرید: اگر بعد از 24 ساعت مربا هنوز آب ننداخته بود و شکر در آن حل نشده بود، قابلمه را به مدت 5 الی 6 دقیقه روی شعله ملایم گاز حرارت بدهید و صبر کنید خنک گردد و دوباره در یخچال بگذارید و 24 ساعت دیگر صبر کنید (یا شب تا صبح) و سپس مربا را بپزید.

*اگر می خواهید مربای توت فرنگی شما کپک نزند حتما اجازه دهید توت فرنگی ها بعد از شسته شدن کاملا خشک شوند.

*برای این که مربا توت فرنگی خوشرنگ تری داشته باشید بهتر است از قابلمه مسی یا روحی یا لعابی برای درست کردن مربا بهره ببرید.

*حین درست شدن مربا به هیچ وجه درب قابلمه را نگذارید چون هم مربا بد رنگ و کدر می گردد و هم روی گاز سر می رود.

*یکی از مسائل انواع مربای خانگی شکرک زدن مربا است. اگر مربا را با شعله زیاد گاز پخته باشید حتما شکرک خواهد زد چون آب آن سریع تبخیر شده است. اگر مربای شما شکرک زد دوباره کمی آب جوش به آن اضافه کنید و دوباره مربا را روی شعله ملایم گاز بپزید.

*برای این که مربا شکرک نزند باید اجازه دهید شهد شکر به غلظت مناسب (مثل عسل) برسد و به اصطلاح قوام پیدا کند تا آب موجود در شهد مربا باعث کپک زدن مربا نگردد. اگر هم مربا کپک زد مقداری شکر روی مربا بریزید و دوباره آن را بجوشانید تا کپک مربا از بین برود. گاهی اوقات دلیل کپک زدن مربا کم بودن میزان شکر آن است.

*اگر به مربای در حال پخت آبلیمو اضافه کنید احتمال شکرک زدن آن کم می گردد.

*در صورتی که مربا شکرک زد می توانید این شکرک را به راحتی رفع کنید. کمی آب جوش و یک قاشق غذاخوری آبلیمو تازه به مربا اضافه کنید و اجازه دهید روی شعله ملایم گاز کمی بجوشد.

*قوام شهد و شربت مربا در شکرک و کپک نزدن آن موثر است. برای آزمایش میزان قوام شربت مربا کمی از شربت را با قاشق بر میداریم و اجازه می دهیم تا سرد گردد، اگر شربت مثل عسل کشدار بود و به سختی از قاشق ریخته شد قوام مربا مناسب است. اگر شهد مربا رقیق و آبکی بود کمی دیگر زمان بدهید تا روی حرارت ملایم گاز غلیظ گردد.

*مربای توت فرنگی را بیشتر از 30 دقیقه نپزید چون کدر و تیره می گردد و توت فرنگی ها له می شوند.

*مربا و مارمالاد را با قاشق چوبی هم بزنید.

چه کار کنیم که مربا توت فرنگی خوشرنگ گردد؟

برای این که مربا رنگ شفاف داشته باشد و کدر نگردد، بعد از جوش آمدن توت فرنگی ها، کف روی مایه مربا را بگیرید و دور بریزید. بعلاوه در هنگام جوشیدن مربا درب قابلمه را کیپ نکنید. اجازه دهید آب اضافی مربا بخار گردد و به داخل مربا برنگردد. آبلیمو را هم در آخرین مرحله به مواد مربا اضافه کنید.

مدت زمان ماندگاری مربای توت فرنگی چقدر است؟

هر چه مربای توت فرنگی را زودتر مصرف کنید بهتر است. ولی اگر قرار است مربا بیش از 6 ماه در یخچال بماند، بهتر است آن را در فریزر قرار دهید تا از فاسد شدن و تغییر رنگ و طعم در امان بماند.

منبع: افق کوروش

به "طرز تهیه مربا توت فرنگی مجلسی و خوشمزه در 30 دقیقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه مربا توت فرنگی مجلسی و خوشمزه در 30 دقیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید