سردار جلالی: حفاظت از زیرساخت های حیاتی کشور نیازمند رویکرد دانشی است

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رئیس سازمان پدافند غیرعامل حفاظت از زیرساخت های حیاتی کشور را نیازمند رویکرد دانشی برشمرد و گفت: همانطور که در همه جنگ ها قواعد و قوانین خاص جنگی وضع می شود ما هم در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند تسهیل قوانین هستیم تا آزادی عمل به دستگاه ها جهت رفع این موانع و مسائل داده شود.

سردار جلالی: حفاظت از زیرساخت های حیاتی کشور نیازمند رویکرد دانشی است

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ کلشی ها، نشست تخصصی پدافند غیرعامل با رویکرد تداوم تولید در صنایع معدنی و فلزی با حضور سردار غلامرضا جلالی؛ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو به صورت ویدئو کنفرانسی در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار گشت.

سردار جلالی در این نشست با بیان اینکه راهبرد دشمن، تداوم فشار با استفاده از همه مولفه های قدرت علیه کشور ماست، گفت: دشمن اکنون یک جبهه جنگی جدید را علیه ما گشوده است. بستر این جنگ اقتصاد و هدف آن مردم است.

وی ادامه داد: در این مدل جنگ، که به جنگ ترکیبی هیبریدی معروف است، دشمن اثرگذاری فشار ها به مردم را به عنوان شاخص تعریف کرده است. با این رویکرد، دشمن در تلاش است در بستری برپایه اقتصاد زیرساخت های حیاتی را هدف برنامه های خود قرار دهد تا با از کارانداختن آن ها و اختلال در خدمت رسانی به مردم، زمینه نارضایتی فراهم شود که در این عرصه ناکام مانده است.

درایت رهبر معظم انقلاب، راهبرد فشار حداکثری دشمن را نقش برآب کرد

وی با بیان اینکه راهبرد رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه تحت فشار مذاکره نمی کنیم، راهبرد فشار حداکثری دشمن را نقش برآب کرد و هدف دشمن را از بین برد، گفت: هدف اصلی دشمن از تحریم های اقتصادی فروپاشی نظام اقتصادی کشور بوده است، اما علی رغم فشار هایی که به کشور آمده است نظام اقتصادی کشور با وجود شرایط بیماری کرونا پایدار مانده است.

حفاظت از زیرساخت های حیاتی نیازمند رویکرد دانشی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به نقش شاخص ایمیدرو در حوزه صنعت و معدن کشور شرح داد: در این سازمان ایمیدرو یکی از موضوعات مهم، حفاظت از زیرساخت های حیاتی است و با توجه به اینکه عمده این زیرساخت ها فنی هستند، بنابراین نیازمند یک رویکرد علمی و دانشی در این حوزه هستیم.

وی افزود: حفاظت از زیرساخت های حیاتی موسوم به CIP در حال تبدیل به یک رشته و دانش جدید در دانشگاه ها است که در حوزه فعالیت ایمیدرو لازم است که به این موضوع پرداخته شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: امروزه حفظ تداوم کارکرد صنایع در شرایط تهدید و بحران جزو رویکرد های دانشی در حوزه پدافند غیرعامل و از مهمترین حوزه های دانشی است.

وی افزود: مجموعه ایمیدرو با توجه به شرایط خاص کشور و با وجود همه گیری ویروس کرونا، توانسته است کارکرد خود را حفظ و به تاب آوری اقتصاد کشور کمک شایان توجهی داشته باشد.

حمایت از صنایع راهبردی خنثی کننده تهدیدات دشمن است

سردار دکتر جلالی در ادامه به نقش و جایگاه صنایع راهبردی در شرایط جنگ اقتصادی پرداخت و گفت: در مقابله با جنگ ترکیبی که دشمن علیه ما به راه انداخته است، راهبرد ما صرفا حمایت از تولید داخلی و نگاه به درون است لذا هرچه ممکن است باید به حمایت از تولید داخل تاکید شود.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که در همه جنگ ها قواعد و قوانین خاص جنگی وضع می شود ما هم در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند تسهیل قوانین هستیم تا بتوان آزادی عمل به دستگاه ها جهت رفع این موانع و مسائل داده شود.

وی در بخشی دیگر سخنان خود به موضوع تهدیدات سایبری در صنایع و زیرساخت ها پرداخت و با اشاره به تولید ضد بدافزار های بومی در کشور برای مقابله با تهدیدات ناشی از استفاده از نرم افزار ها و ایمپلنت های صنعتی خارجی در صنایع زیرساختی کشور شرح داد: خوشبختانه توان علمی کشور در این عرصه بالاست و نرم افزار های بومی عملکرد خوبی در حوزه اجرا نیز داشته اند و امروز سبد محصولات راهبردی پدافند سایبری به بیش از200 محصول رسیده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، استفاده از نرم افزار ها و خدمات بومی، تحلیل حوادث و آسیب پذیری و ارزیابی مستمر میزان آمادگی های امنیتی و پدافندی با برگزاری رزمایش های سایبری را از دیگر اقدامات مهم برای تامین امنیت سایبری در زیرساخت های حیاتی برشمرد که باید به آن ها توجه ویژه ای صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سردار جلالی: حفاظت از زیرساخت های حیاتی کشور نیازمند رویکرد دانشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردار جلالی: حفاظت از زیرساخت های حیاتی کشور نیازمند رویکرد دانشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید