دومینوی واژگونی تندیس ها در انگلیس، عکس

به گزارش وبلاگ کلشی ها، ایرنا نوشت: هم زمان با گسترش تظاهرات سراسری ضدنژاپرستی و غلیان احساسات ضد استعماری در میان توده مردم انگلیس، تندیس شخصیت های مشهور این کشور که به نژادپرستی و توسعه نابرابری اجتماعی شناخته می شوند، در خطر واژگونی قرار گرفته اند.

دومینوی واژگونی تندیس ها در انگلیس، عکس

هزاران تن از معترضانی که دیروز (یکشنبه 19 خرداد) مقابل مجلس انگلیس تظاهرات کردند، روی تندیس شماری از چهره های سیاسی این کشور عبارت های توهین آمیزی را حکاکی کرده و وعده بازگشت داده اند.

به نظر می رسد تندیس وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور انگلیس که سکان دولت در دوران جنگ جهانی دوم را برعهده داشت و اینک چهره او روی اسکناس 5 پوندی حک شده، در صدر فهرست شخصیت های نژادپرستی قرار گرفته است که معترضان قصد واژگونی آن را در سر دارند.

تظاهر کنندگان با خط زدن نام چرچیل زیر تندیس 4 متری او که برای یادآوری افتخارات سیاسی این کشور مقابل مجلس نصب شده، با اسپری مشکی نوشته اند؛ او یک نژادپرست بود.

وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل یکی از تاثیر گذارترین سیاست مداران قرن بیستم بود که در میان عامهٔ مردم مظهر زیرکی و نیرنگ به شمار می رود.

چندی پیش اسنادی فاش شد که نشان می دهد چگونه این سیاستمدار انگلیسی در کسوت نخست وزیر با توده مردم رفتار تبعیض آمیز داشته است.

در یکی از این اسناد آمده که چرچیل مانند دیگر به اصطلاح جنتلمن های دوران قدیم، دستمزد خیاطش را پرداخت نمی کرده و در همین حال به عمل خود نیز مباهات می کرده است.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر اسبق انگلیس در دوران جنگ جهانی دوم، در سال 1937 میلادی (1316 شمسی)، و در آستانه آغاز جنگ، صورتحسابی 197 پوندی به مزون هنری پول و شرکا (Henry Poole & Co) در خیابان سویل رو (Savile Row) بدهکار بود تا بالاخره مزون از او خواست تا صورتحساب خود را پرداخت کند.

چرچیل از اعلام این درخواست دلخور شد و صورتحساب را پرداخت نکرد و دیگر هرگز گذرش به مزون پول نیفتاد.

مدارک تاریخی نشان می دهد زمانی که هنری پول موسس مزون درگذشت، مشتریان نامدار او مبالغ هنگفتی به او بدهکار بودند و مزون در شرایط مالی بدی به سر می برد.

پول در سال 1875میلادی (1254 شمسی) و در آخرین یادداشتی که از او باقی مانده می نویسد: چیز چندانی از من به جای نخواهد ماند. برای شاه و ملت کار کردم و باید در فقر بمیرم.

در همین حال نیل اوبراین کننده حزب محافظه کار دیروز (یکشنبه) در توئیتی تامل برانگیز تصویر تندیس چرچیل را منتشر کرده، نوشته است: صبر کن تا آنها (تظاهرکنندگان) به نفر بعدی هم پی ببرند.

به نظر می رسد منظور او کنایه به واژگون کردن تندیس چرچیل پس از تندیس ادوارد کلستون است.

معترضان به نژادپرستی در اقدامی نمادین مجسمه ادوارد کلستون، یکی از برده داران ثروتمند قرن 17 را دیروز در شهر بریستول سرنگون کرده و به آب انداختند.

وزیر کشور و پلیس محلی این اقدام را محکوم و تصریح کردند که خرابکاران تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم تظاهرکنندگان را اراذل خوانده و هشدار داده که خرابکاران مجازات خواهند شد.

مروین ریس شهردار بریستول هم اعلام کرده که تندیس ادوارد کلستون از اب بیرون کشیده شده، ترمیم و احتمالا به موزه منتقل خواهد شد.

با این حال تحلیل گران معتقدند که دومینوی واژگونی تندیس سیاستمدارانی که باعث گسترش فقر و نابرابری اجتماعی شده، با قتل مرد سیاهپوسی که دو هفته پیش به دست پلیس سفید پوست آمریکا کشته شد آغاز شده است.

اعترضات به نژادپرستی پس از آن بالا گرفت که جورج فلوید هفتم خرداد ماه در حالی که فریاد می زد زانویت را بردار، نمی توانم نفس بکشم بدست پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا آمریکا به قتل رسید. این مساله باعث گسترش موج نارضایتی از تبعیض نژادی و نابرابری در سراسر این کشور و جهان شد.

رسانه ها، گستردگی این اعتراضات را با تظاهراتی مقایسه می کنند که در سال 1968 در پی ترور مارتین لوترکینگ رخ داد با این تفاوت که بیشتر کارشناسان معتقدند این اعتراضات وسعت بیشتری یافته است.

تظاهرکنندگان انگلیسی به نشانه اعتراض به نژادپرستی و اعلام همبستگی با مردم آمریکا در لندن و چندین شهر دیگر، طی روزهای گذشته دست به تظاهرات زده اند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "دومینوی واژگونی تندیس ها در انگلیس، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومینوی واژگونی تندیس ها در انگلیس، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید