جدیدترین سیستم رادار روسیه، تهدیدی جدی برای هواپیماهای نامرئی ناتو

به گزارش وبلاگ کلشی ها، یک نشریه آمریکایی با اذعان به فزونی سیستم راداری جدید استورنا-1 روسیه نسبت به رادارهای موجود در دنیا، آن را تهدیدی جدی برای هواپیماهای ضدرادار ناتو، در صورت بروز درگیری نظامی احتمالی در آینده نامید.

جدیدترین سیستم رادار روسیه، تهدیدی جدی برای هواپیماهای نامرئی ناتو

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کلشی ها به نقل از روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، مجله آمریکایی نشنال اینترست می نویسد، سیستم راداری استورنا-1 ( Struna-1 ) روسیه در صورت بروز یک درگیری نظامی می تواند تهدیدی واقعی برای هواپیماهای نامرئی و ضدرادار ناتو باشد.

این یادآور شده که سیستم رادار استورنا-1 با بیشتر ایستگاه های رادار موجود متفاوت است، زیرا یک رادار بیستاتیک (دارای سیستم گیرنده ای که در فواصل قابل مقایسه با فاصله اهداف قرار گرفته است) است. این بدان معنی است که گیرنده و فرستنده ایستگاه در دو مکان مختلف قرار دارند.

به نوشته این نشریه، کارایی سیستم های راداری معمولی با حرکت هدف از رادار، کاهش می یابد، زیرا عملکرد شناسایی رادار با دریافت بازتاب از جسم (هدف آن) کار می نماید. درحالیکه راداراستورنا-1 قادر است در مقابل هواپیماهای مجهز به سیستم حفاظت راداری مقاومت نموده و تا 10 جفت برج دارای گیرنده و فرستنده را در فاصله 50 کیلومتری از یکدیگر قرار دهد. بنابراین ، محیط نظری این سیستم راداری تا 500 کیلومتر افزایش یافته است.

علاوه بر این، چنین راداری در برابر هواپیماهایی که در ارتفاع کم پرواز می نمایند، و در برابر اشیاء با انتشار رادیویی کم، مانند گلایدرهای نظامی و موشک های کروز نیز موثر است.

این مجله یادآور شده است، اگرچه سیستم رادار استورنا-1 یک راه چاره جهانی برای ردیابی هواپیماهای مخفی نیست ، ولی می تواند تهدیدی جدی برای هواپیماهای ناتو در درگیری های نظامی احتمالی در آینده ایجاد کند. در این بین هواپیماهای تهاجمی با عملکرد پنهان (نامرئی برای رادارها) به ویژه آسیب پذیرتر هستند ، زیرا آنها باید در منطقه پوشش رادار فعالیت نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "جدیدترین سیستم رادار روسیه، تهدیدی جدی برای هواپیماهای نامرئی ناتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین سیستم رادار روسیه، تهدیدی جدی برای هواپیماهای نامرئی ناتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید