لوکاشنکو: در صورت تجاوز غرب بلاروس به پایگاه نظامی روسیه تبدیل خواهد شد

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رئیس جمهوری بلاروس با اشاره به اینکه قصد انتقام از اتحادیه اروپا را ندارد، گفت: مینسک در صورت بروز تهدید هر هواپیمای خارجی را مجبور به فرود می نماید و در صورت تجاوز کشورهای غربی، بلاروس ظرف یک ماه به پایگاه بزرگ نظامی روسیه تبدیل خواهد شد.

لوکاشنکو: در صورت تجاوز غرب بلاروس به پایگاه نظامی روسیه تبدیل خواهد شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کلشی ها به نقل از خبرگزاری اینترفکس، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان آمریکا خاطرنشان کرد که این کشور در واقع پاسگاه نگهانی غربی دولت متحد بلاروس و روسیه است و در صورت تجاوز کشورهای غربی، بلاروس ظرف یک ماه به پایگاه نظامی بزرگ روسیه تبدیل خواهد شد.

طبق اطلاعات منتشره در رسانه های گروهی بلاروسی، لوکاشنکو در این مصاحبه گفت: من از گفتن این جمله هیچ هراسی ندارم که اگر لازم گردد، بلاروس می تواند به یک پایگاه نظامی بزرگ و مشترک برای روسیه و بلاروس تبدیل گردد تا با هر نوع تجاوز به خاک کشورهای ما مقابله کند، اگر به ناگهان شما یا هر یک از کشورهای غربی و بعضی کشورهای همسایه ما چنین تصمیمی بگیرید. شما باید بطور دقیق درک کنید که در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد و من قصد پنهان کردن این مسئله را ندارم. اگر واقعیت را بخواهید، ما مدتهاست که پاسگاه نهگبانی غربی دولت متحد روسیه-بلاروس هستیم. بنابراین صحبت در باره اینکه چنین پایگاهی چه زمانی ایجاد خواهد شد، بی معناست. این پایگاه می تواند ظرف یک ماه بوجود آید.

رئیس جمهوری بلاروس بعلاوه تأکید کرد که این کشور می تواند هر هواپیمایی که یک تهدید بالقوه تشخیص داده گردد را مجبور به فرود کند. وی گفت: اگر من و ارگان های انتظامی ببینیم که تهدیدی کشور بلاروس را تهدید می نماید، ما هر هواپیمایی، حتی اگر متعلق به آمریکا یا انگلیس باشد، را بدون معطلی مجبور به فرود خواهیم کرد.

لوکاشنکو در عین حال تأکید کرد که شخصاً امنیت کامل تمامی پروازهای هواپیماهای خارجی در آسمان بلاروس را تضمین خواهد نمود. وی گفت: البته نگران پرواز در آسمان کشور ما نباشید. محدودیت های پروازی تنها شامل آن دسته از کشورهای اروپایی است که پروازها به کشور ما را ممنوع نموده اند.

الکساندر لوکاشنکو در بخش دیگری از این مصاحبه خاطرنشان کرد که قصد ندارد از اتحادیه اروپا انتقام بگیرد، البته این کشور کاملاً می تواند برای مدت بسیار طولانی بدون یاری آنها هم زندگی خود را پشت سر بگذارد و راهی برای فروش محصولات خود به روسیه و چین پیدا کند.

رهبر بلاروس در پاسخ به سئوالی در این باره یادآور شد: آیا شما می توانید ثابت کنید من قصد انتقام از اتحادیه اروپا را دارم؟ آیا فکر می کنید من دیوانه هستم؟ ما کشوری کوچک در مرکز اروپا هستیم که فقط 210 هزار کیومتر مربع وسعت دارد. آیا کشوری با جمعیت دهها میلیون نفر می تواند شرایط خود را به جامعه نیم میلیارد نفری دیکته کند؟ البته تنها افراد ضعیف انتقام می گیرند و من دلیلی برای گرفتن انتقام از اتحادیه اروپا نمی بینم. بلاروس بدون اتحادیه اروپا هم می تواند به زندگی خود ادامه دهد.

وی اضافه نمود: مسئله مهم آن است که آنچه را که فراوری می کنیم بتوانیم بفروشیم. تمامی محصولات ما را کشور بزرگی مانند روسیه به تنهایی می تواند مصرف کند. ما دوست دیگری هم داریم - کشور چین که بیش از یک و نیم میلیارد جمعیت دارد و ما بعضی محصولات خود را در آنجا به فروش می رسانیم. علاوه بر این، کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان و هند هم شرکای تجاری ما هستند که با آنها روابط سیاسی عادی داریم. بنابراین ما بدون شما، بدون آمریکا و بدون اتحادیه اروپا هم می توانیم بسر بریم. تا به امروز چنین بوده و در آینده هم مسئله ای نخواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لوکاشنکو: در صورت تجاوز غرب بلاروس به پایگاه نظامی روسیه تبدیل خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوکاشنکو: در صورت تجاوز غرب بلاروس به پایگاه نظامی روسیه تبدیل خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید