رفع کردن بوی بد دهان با رژیم غذایی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، تبیان/بوی بدی که ناشی از مصرف بعضی مواد غذایی را می توان با مصرف بعضی مواد غذایی دیگر رفع کرد. با ما باشید تا در مورد عوامل بروز این مشکل و روش های مقابله با آن بیشتر صحبت کنیم.

رفع کردن بوی بد دهان با رژیم غذایی

بوی بد دهان مشکل آزاردهنده ای است که بر اساس عوامل متعددی بروز می نماید. مصرف بعضی مواد غذایی هم جزو عواملی هستند که ممکن است باعث بروز بوی بد دهان گردد. در واقع بوی بد دهان معمولاً در نتیجه آزاد شدن گاز ناشی از تخمیر باکتری ها ایجاد می گردد. اگر شما هم از این مشکل رنج می برید بدانید که تنها نیستید و حدود 25 درصد مردم با بوی بد دهان درگیر هستند. البته این مشکل انواع و شدت و ضعف متفاوتی دارد اما در حدود 90 درصد موارد در نتیجه وجود میلیون ها باکتری بروز می نماید که در حفره دهان ما زندگی می نمایند. این باکتری ها با تخمیر مواد غذایی می توانند باعث فراوری ترکیبات سولفاتی شوند که بوی نامطلوبی دارند. یادتان باشد که بوی بدی که ناشی از مصرف بعضی مواد غذایی را می توان با مصرف بعضی مواد غذایی دیگر برطرف کرد. با ما باشید تا در مورد عوامل بروز این مشکل و روش های مقابله با آن بیشتر صحبت کنیم.

عوامل اصلی بروز بوی بد دهان

عوامل متعددی باعث بروز بوی بد دهان می شوند. پلاک های باکتریایی دهان و مصرف بعضی مواد غذایی جزو شایع ترین عوامل بروز این مشکل محسوب می شوند:

جویدن سبزی هایی مانند جعفری، نعنا، چوب میخک، رازیانه، بابونه، رزماری، مریم گلی و حتی هل باعث از بین رفتن بوی بد ناشی از مصرف مواد غذایی می گردد

پلاک های دندانی

دهان یکی از مکان هایی در بدن است که مقدار زیاد و متنوعی از میکروب ها در آن وجود دارند. پلاک دندانی یک لایه پوشش باکتریایی موجود در دهان است. عدم مراقبت های دندانی و مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان و در عین حال مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین باعث تشکیل پلاک باکتریایی می شوند. این پلاک ها روی دندان ها می نشینند و بسیار چسبنده هستند. شما می توانید با مسواک زدن درست و استفاده از نخ دندان از تشکیل پلاک دندان ها پیشگیری کنید. متأسفانه اگر تعادل باکتریایی دهان از بین برود پلاک دندان می تواند ترکیبات سولفاتی، دی آمین ها یا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه فراوری نمایند که عاملی برای بروز مشکل بوی بد دهان هستند.

مصرف بعضی مواد غذایی

مواد غذایی مختلفی وجود دارد که عامل بروز بوی بد دهان هستند که در ادامه به آن ها اشاره می گردد:

سیر و پیاز: سیر و پیاز سرشار از ترکیبات گوگردی هستند و چه زمانی که در دهان هستند و چه بعد از آن، زمانی که به وسیله گازهای ریه جذب و دفع می شوند، می توانند باعث بد بو شدن دهان شوند.

محصولات لبنی: باکتری های زیادی که در دهان زندگی می نمایند می تواند اسیدآمینه های موجود در محصولات لبنی را تخمیر و به جامانده هایی با نام های کاداورین یا پوترسیدن فراوری نمایند. در نتیجه بوی بد هم ایجاد می گردد.

ماهی کنسروی: بوی ماهی گندیده چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. در حین کنسرو شدن ماهی، این ماده غذایی به تجزیه و فراوری آمین های بیوژنیک ادامه می دهد که با فراوری بوی بدن دهان در ارتباط هستند.

کربوهیدرات هایی که زود تخمیر می شوند: این نوع کربوهیدرات ها شامل نوعی از مولکول های کربوهیدرات ها هستند که به سادگی به وسیله باکتری های طبیعی موجود در دهان و روده تخمیر شده و باعث بروز گاز، نفخ معده، مسائل مربوط به دفع و البته بوی بد دهان می شوند.

دخانیات و نوشیدنی های الکلی: مصرف نوشیدنی های الکلی باعث افزایش شدت بوی بد دهان می گردد چون اتانول یکی از عوامل دهیدراته شدن محسوب می گردد یعنی آب بدن را کم می نماید و بعلاوه باعث فرار شدن فراوریات باکتریایی می گردد. مصرف دخانیات هم چنین نقشی دارد و حتی تأثیر الکل را شدت بیشتری می دهد.

چه باید کرد؟

برای برطرف بوی بد دهان با مواد غذایی، باید از مصرف بعضی مواد غذایی که در ادامه مورد بحث قرار می گیرند بپرهیزید. البته باید توجه داشته باشید که نیازی به حذف کامل این مواد غذایی از برنامه غذایی تان نیست. اما کاهش مصرف آن ها برای پیشگیری از بروز بوی بد دهان مؤثر خواهند بود.

مقابله با بوی بد دهان با تغذیه مناسب

برای برطرف بوی بد دهان گاهی کافیست که عادت های غذایی تان را تغییر داده و مصرف آب را افزایش دهید. با این حال نباید از یاد ببرید که رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به پزشک هم ضروری است. یادتان باشد که نوشیدن زیاد آب بسیار یاری نماینده و به نفع بدن هم هست.

ابتدا علت یابی کنید

اولین گام برای مقابله با مشکل بوی بد دهان و آغاز درمان علت یابی است. ممکن است این مشکل صرفاً از مصرف مواد غذایی مانند سیر و پیاز باشد که با پرهیزی از مصرف مشکلتان برطرف می گردد. حتی ممکن است مشکل از عدم مصرف کافی آب ناشی گردد. در نتیجه می توانید با نوشیدن آب بیشتر خشکی دهان و در نتیجه بوی بد آن را از بین ببرید. گاهی مشکل از دندان ها یا مسائل مربوط به لثه ناشی می گردد. در نتیجه ابتدا باید مشکل را ریشه یابی کنید.

از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید

همان طور که اشاره شد مصرف دخانیات و الکل باعث تشدید علائم بوی بد دهان می گردد. اگر اهل سیگار هستید باید عادتتان را ترک کنید تا نه تنها از بوی بد دهان خلاص شوید بلکه یک گام مهم برای رسیدن به سلامتی بردارید.

بیش از 3 وعده غذا در روز مصرف نکنید

هر چه تعداد وعده های غذایی بیشتر گردد به همان مقدار تعادل pH دهان هم به هم می ریزد. در نتیجه زمان بیشتری به تغذیه باکتری ها داده شده و احتمال جمع شدن به جامانده غذاها در لابه لای دندان و گوشه کنار دهان هم بیشتر می گردد. علاوه براین، بیشتر میان وعده ها شیرین بوده و بالطبع برای باکتری های موجود در دهان اشتهابرانگیز و دلخواه هستند. بنابراین توصیه می گردد از عادت اینکه همواره یک خوراکی در دهان داشته باشید بپرهیزید.

عدم مراقبت های دندانی و مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان و در عین حال مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین باعث تشکیل پلاک باکتریایی می شوند. این پلاک ها روی دندان ها می نشینند و بسیار چسبنده هستند. شما می توانید با مسواک زدن درست و استفاده از نخ دندان از تشکیل پلاک دندان ها پیشگیری کنید

بهداشت دهان و دندان را رعایت نموده و دهانتان را با روغن نارگیل بشویید

نتایج بعضی از پژوهش ها حاکی از این است که مسواک زدن برای داشتن نفسی خوشبو اهمیت زیادی دارد. علاوه براین توصیه می گردد که بعد از مسواک زدن و به طور روزانه دهانتان را با روغن نارگیل بشویید. چربی روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. این ترکیب اثرات مفیدی در مقابله با انواع عوامل بیماری زای دهان دارد. برای این کار کافیست بعد از اتمام مسواک زدن، با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل به مدت 5 تا 10 دقیقه غرغره کنید و دهانتان را بشویید. حتی اگر حوصله اش را داشته باشید می توانید این روغن را به مدت 20 دقیقه در دهان بچرخانید و در نهایت روغن را تف کنید.

بعضی از سبزیجات را بجویید

جویدن سبزی هایی مانند جعفری، نعنا، چوب میخک، رازیانه، بابونه، رزماری، مریم گلی و حتی هل باعث از بین رفتن بوی بد ناشی از مصرف مواد غذایی می گردد.

مکمل هایی برای مقابله با بوی بد دهان

زینک

نتایج پژوهش های متعدد نشان داده است که مصرف مکمل زینک ترکیبات سولفاتی را به گازهای بی بو تبدیل می نماید.

پروبیوتیک

در حالت کلی در دهان افراد سالم، باید باکتری استرپتوکوک سالیواریوس غالب باشد. با این حال در افرادی از بوی بد دهان رنج می برند مقدار این باکتری در سطح پایینی واقع شده است و حتی بعضی از آن ها فاقد این باکتری هستند. به همین علت پروبیوتیک ها برای از بین بردن و کاهش بوی بد دهان مؤثر عمل می نمایند.

حرف آخر

در نهایت اگر با بوی بد دهان درگیر هستند بین وعده های غذایی تان فاصله ایجاد کنید، مصرف فیبرهایی که زود تخمیر می شوند را کاهش دهید و شستن دهان با روغن نارگیل را جدی بگیرید. در بیشتر موارد، این اقدامات برای مقابله با مشکل بوی بد دهان کافیست. اگر بعد از اقدامات ذکر شده بوی بد دهانتان همچنان از بین نرفته باشد باید با متخصص بیماری های دهان و دندان مشورت کنید. در صورت لزوم باید با متخصص گوارش هم مشورت کنید.

منبع: همگردی

به "رفع کردن بوی بد دهان با رژیم غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع کردن بوی بد دهان با رژیم غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید