6 قابلیت پنهان گلکسی S23 سامسونگ که باید آن را بدانید

به گزارش وبلاگ کلشی ها، شرکت سامسونگ با عرضه سری گلکسی S23 علاوه بر معرفی سطح جدیدی از قدرت و عملکرد، ویژگی ها و قابلیت های جدیدی را نیز به هواداران و کاربران خود هدیه داد. قابلیت هایی نظیر Nightography که ثبت تصاویر در شب را دگرگون کرد و یا Astro Hyperlapse که از ستارگان و آسمان شب تایم لپس های خیره نماینده ای تهیه می نماید. با این حال در این سری از گوشی های هوشمند، ویژگی ها و تنظیمات کمتر شناخته شده ای نیز وجود دارد که می تواند تجربه شما در استفاده از این گوشی های هوشمند را به طور قابل توجهی بهبود بخشد؛ فقط کافیست از محل و کارایی آن ها مطلع شوید. در ادامه با این ویژگی ها که اندازه بهره وری شما از گلکسی S23 را افزایش می دهد و زندگی دیجیتالی شما را آسان تر می نمایند، آشنا خواهیم شد.

6 قابلیت پنهان گلکسی S23 سامسونگ که باید آن را بدانید

با یک ضربه سوژه را از پس زمینه جدا کنید

گاهی اوقات ممکن است تصاویری ثبت کنیم که در آن ها سوژه موردنظر ما در پس زمینه ای قرار گرفته است که مورد تایید ما نیست یا به هردلیلی می خواهیم فقط یک سوژه خاص از تصاویر و فیلم هایی که ثبت نموده ایم را جدا کنیم و آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم. گلکسی S23 برای شما یک راه چاره دارد؛ فقط کافیست روی سوژه موردنظر خود که می تواند انسان یا اشیای مختلف باشد فشار دهید و آن را از پس زمینه جدا کنید. سپس با سه گزینه روبرو می شوید که اولین آن ها کپی سوژه در کلیپ بورد است؛ دومین گزینه اشتراک گذاری و سومین گزینه هم آن را به صورت تصویر جداگانه ذخیره می نماید. این قابلیت در ویدئوها هم کاربرد دارد فقط باید ویدئو را متوقف کنید سپس از تصویر ثابت، سوژه را جدا کنید. در مواقعی نیز ممکن است با مشکل تشخیص سوژه روبرو شوید که در این صورت کیفیت تصویری که ثبت نموده اید پایین یا به اصطلاح تار است و یا فوکوس کافی روی آن صورت نگرفته و آن سوژه قابل برش از پس زمینه نیست.

عکاسی در حالت Expert RAW بدون احتیاج به برنامه جداگانه

سال گذشته شرکت سامسونگ برنامه Expert RAW را برای دوربین های گلکسی منتشر کرد که برای عکاسان باتجربه امکان ثبت و ذخیره تصاویر با فرمت Expert RAW را امکان پذیر می کرد. مانند فایل های خام، فایل های RAW نیز تصاویر دیجیتال فشرده نشده هستند، اما این فرمت ها از امتیاز HDR با نوردهی چندگانه (multi-exposure) نیز برخوردارند و دامنه پویایی بیشتری به تصاویر می دهند. این فرمت از عکاسی به صورت تخصصی امکان ویرایش عکس را پس از ثبت مهیا می نماید و می توانید به صورت حرفه ای تصاویر خود را ویرایش کنید. درحال حاضر Expert RAW در گوشی های گلکسی S23 جزوی از برنامه دوربین اصلی شده است؛ کافیست آن را فعال کنید تا دیگر برای ثبت تصاویر خام با فرمت RAW احتیاج به برنامه دیگری نداشته باشید. برای فعال سازی ابتدا وارد برنامه دوربین گوشی شوید؛ روی قسمت More ضربه بزنید؛ در مرحله بعد روی گزینه Expert RAW کلیک کنید تا دانلود گردد و از آن پس به وسیله برنامه دوربین به صورت Expert RAW عکاسی کنید.

علاوه بر این اگر جزو افرادی هستید که به طور مداوم از دروبین گوشی استفاده می کنید و اغلب نگران حافظه موجود در گوشی هستید، می توانید تصاویر را با حجم کمتر ذخیره کنید. در تنظیمات گلکسی S23 قسمت Advanced picture options را جست وجو کنید و پس از ورود به آن گزینه High efficiency pictures را فعال کنید. از آن پس تصاویر با فرمت HEIF ذخیره می گردد و بدون افت کیفیت و وضوح، 30 تا 40 درصد فضای کمتری را اشغال می نماید.

عمر باتری را در اولویت قرار دهید

شیوه های متعددی برای حفظ عمر باتری وجود دارد؛ از جمله خاموش کردن گوشی، استفاده از حالت تاریک (Dark mode) و یا فعال کردن حالت هواپیما. اما شرکت سامسونگ یک ویژگی متمایز را نیز به گلکسی افزوده است که باعث صرفه جویی بیشتر در مصرف باتری می گردد. این حالت تازه که مبتنی بر عملکرد نور گوشی است Light mode نام دارد و عمر باتری و بعلاوه بازدهی خنک کننده را بر سرعت پردازش اولویت قرار می دهد. بدین ترتیب گلکسی S23 شما انرژی کمتری مصرف می نماید بدون اینکه استفاده عمومی را تحت تأثیر قرار دهد.

برای فعال سازی حالت Light mode کافیست مراحل زیر را پی بگیرید :

 • وارد تنظیمات شوید
 • وارد قسمت Battery and device care شوید
 • گزینه Battery را بیابید و وارد آن شوید
 • در پایین صفحه گزینه More battery settings را انتخاب کنید
 • در این قسمت وارد گزینه Performance profile شوید
 • در نهایت بین دو گزینه موجود Light را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که اگرچه این ویژگی در حین بازی اعمال نمی گردد، اما ممکن است بر عملکرد سایر برنامه ها تأثیر بگذارد، بنابراین در صورت لزوم می توانید از همین طریق تنظیمات را به حالت استاندارد بازگردانید.

علاوه بر این ها، سری گلکسی S23 سامسونگ دارای ویژگی های مختلفی در زمینه محافظت از باتری است که طول عمر و عملکرد باتری را بهینه می نماید و در عین حال ایمنی را تضمین می نماید. این ویژگی ها شاملadaptive Battery که با توجه به عملکرد مقدار مصرف را تغییر می دهد و به اصطلاح تطبیقی است، حالت صرفه جویی در باتری (Battery saver mode)، مدیریت انرژی، شارژ سریع و بعلاوه محافظت در برابر گرمای بیش از حد می گردد. در میان این ویژگی ها، قابلیتی تحت عنوان Battery protectionنیز وجود دارد. این قابلیت به طور پیش فرض، در سری گلکسی S23 خاموش است، اما وقتی فعال باشد، شارژ باتری را تا 85% محدود می نماید تا طول عمر کلی باتری را بهبود بخشد. برای فعال کردن این قابلیت و ارتقای سلامت باتری گوشی خود کافیست اقدامات زیر را انجام دهید :

 • وارد تنظیمات شوید
 • گزینه Battery and device care را بیابید و وارد آن شوید
 • وارد بخشBattery شوید و در پایین صفحه گزینه More battery settings را بیابید و وارد شوید
 • در این بخش گزینه Protect battery را انتخاب و آن را فعال کنید.

شارژ همه دستگاه های گلکسی خود را در صفحه اصلی گوشی مشاهده کنید

مواقعی در طول روز ممکن است که به خاطر عدم مدیریت و نظارت بر شارژ دستگاه هایی مانند ساعت هوشمند یا گلکسی بادز، از استفاده آن ها محروم شویم و دقیقا زمان احتیاج، متوجه شویم که خاموش شده یا در حال خاموش شدن است. سامسونگ قابلیتی به گلکسی S23 افزوده است که این مشکل را کاملا از بین می برد. در قسمت ویجت ها دو ویجت باتری تازه وجود دارد که می توانید هرکدام را به دلخواه به صفحه اصلی اضافه کنید. ویجت نمایش دایره ای شرایط باتری ها (Battery status circles) و بعلاوه ویجت نمایش فهرست شرایط باتری ها (Battery status list). کافیست نقطه ای خالی در صفحه گوشی را چند ثانیه فشار دهید تا وارد پنل شخصی سازی شوید؛ سپس گزینه ویجت ها را بیابید و در نهایت ویجت موردنظر را به صفحه اضافه کنید. با این قابلیت اکنون نظارت بر باتری تمام دستگاه های گلکسی آسان می گردد و خاموش شدن یا تمام شدن باتری آن ها هیچ گاه شما را غافل گیر نمی نماید.

عملکرد دستگاه را در بازی ها افزایش دهید

همانطور که می دانید سری گلکسی S23 در بخش پردازنده به پلتفرم اختصاصی Gen 2 Mobile پردازنده اسنپدراگون مجهز شده و عملکرد CPU/GPU در مقایسه با نسخه های قبلی به شکل چشم گیری ارتقاءیافته است. این سری از گوشی های هوشمند بعلاوه مجهز به یک محفظه بخار خنک کننده است که با کنترل گرما، دستگاه را برای ارائه یک محیط بازی بهینه آماده می نماید. با این حال برای بهره مندی از نهایت عملکرد هنگام بازی های سنگین و سطح بالا، می توانید به وسیله بخش مدیریت عملکرد بازی ها (Game performance management) عملکرد دستگاه را افزایش دهید تا تجربه بهینه تر و بهتری از بازی داشته باشید. برای فعال سازی این قابلیت :

 • در منوی برنامه ها وارد Game Launcher App شوید
 • روی گزینه More options بزنید و وارد شوید
 • در بین گزینه های موجود Game Booster را بیابید و آن را انتخاب کنید
 • در صفحه ای که باز می گردد یک گزینه تحت عنوان Labs وجود دارد؛ آن را انتخاب کنید
 • در نهایت گزینه Alternate game performance management را فعال کنید

این قابلیت را حین بازی نیز می توانید فعال کنید؛ فقط کافیست هنگام بازی با کشیدن انگشت از گوشه راست به سمت چپ، Game Launcher را در پایین صفحه بیابید و وارد آن شوید. سپس گزینه تنظیمات را بیابید و باقی مراحل را طبق توضیحات قبل پیش بروید.

هنگام تماس های ویدئویی از جلوه های گوناگون بهره ببرید

در سری گلکسی S23 قابلیتی همراه شماست، که به وسیله آن هنگام مکالمه تصویری با دوستان و همکاران خود می توانید از افکت ها یا جلوه های مختلف برای بهبود تجربه تماس ویدیویی بهره ببرید. این قابلیت شامل توانایی مات کردن پس زمینه، استفاده از تصویری دلخواه برای پس زمینه، کادربندی اتوماتیک برای اینکه همواره در فوکوس باشید و مواردی از این دست می گردد. مزیت برتر این ویژگی، این است که به برنامه تماس ویدیویی خاصی احتیاجی ندارد و با بیشتر برنامه های تماس ویدیویی از جمله WhatsApp، Google Meet، Skype و… کار می نماید.

با دنبال کردن مراحل زیر این قابلیت را فعال کنید:

 • وارد تنظیمات شوید
 • بخش Advanced features را بیابید و وارد شوید
 • در نهایت وارد قسمت Video call effects شوید و آن را فعال کنید

سایر جلوه ها در تماس های ویدیوئی نیز فقط زمانی فعال می گردد که در حال تماس ویدیویی باشید. در آن هنگام گزینه ای به نام Effects ظاهر می گردد که از آنجا می توانید پس زمینه خود را مات کنید، نویز و حرکات آن را مسدود کنید و یا تغییرات دیگری روی تصویر خود در تماس ها اعمال کنید.

همراه با ترفندهایی که در بالا ذکر شد، می توانید از گلکسی S23 خود به طور حرفه ای تری بهره ببرید و با بهره مندی از امکانات بیشتری، تجربه ای همه جانبه داشته باشید. این تغییرات ممکن است برای مقاصد کاری و حتی تفریحی فواید زیادی داشته باشد و بعلاوه در جهت سلامت بیشتر گلکسی شما نیز موثر واقع گردد.

منبع: فوت و فن

به "6 قابلیت پنهان گلکسی S23 سامسونگ که باید آن را بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 قابلیت پنهان گلکسی S23 سامسونگ که باید آن را بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید