یکی از آن 999 یادگاری شاه عباس!

به گزارش وبلاگ کلشی ها، کاروانسرای زین الدین از شاهکارهای معماری دوره صفویه و تنها بنای مدور ایرانی در مسیر جاده ابریشم (در بخش مرکزی مهریز و در فاصله 50 کیلومتری شهر یزد) واقع شده است.

یکی از آن 999 یادگاری شاه عباس!

وبلاگ کلشی ها: در بسیاری از کتب تاریخی آمده است که کاروانسرای زین الدین در یزد به مناسبت ملاقات شاه عباس با زین الدین گنجعلی خان، حاکم استان کرمان در قرن 10 قمری ساخته شد. معمار کاروانسرای زین الدین در مهریز شخصی به نام محمد سلطان یزدی نیز بود؛ وی یکی از برترین معماران آن دوره بود و طراح و معمار مجموعه بی نظیر گنجعلی خان کرمان نیز همین فرد بوده است.

نکته جالب توجه و متمایز نماینده این بنا از دیگر کاروانسراها، پلان دایره ای آن است.یکی از کاربردهای کاروانسرای زین الدین در مهریز در قرن دهم قمری محلی جهت استقرار تفنگچیان و مستحفظان بوده است. امروزه هم تمامی مکان هایی که برای این منظور ساخته شده بوده نیز به همان شکل نگهداری شده به طوری که از آن به عنوان به عنوان هتل برای اقامت گردشگران نیز بهره می برند.

مهریز یکی از شهرستان های تاریخی و باستانی استان یزد است که به علت قدمت و آثار تاریخی که در خود دارد سالانه میزبان جمعیت بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. این کاروانسرا قدمتی بیش از 400 سال دارد و یکی از تماشای ترین جاذبه هایی است که در این شهرستان می توانید از آن تماشا کنید.

کاروانسرای زین الدین یکی از کاروانسراهای زیبایی است که در دل کویرهای استان یزد در شهرستان مهریز واقع شده است. این کاروانسرا در 60 کیلومتری جاده یزد-کرمان نیز قرار گرفته است و به عنوان یکی از بناهای بی نظیری که از دوره صفویه در این شهر به جای مانده این روزها به عنوان جاذبه گردشگری مورد استفاده قرار گرفته است و از عملیات مربوط به بازسازی و بازسازی آن بین سال های 1380 تا 1382 به طول انجامید. این کاوانسرا در قرن 10 هجری قمری نیز ساخته شده و از آن برای اقامتگاه های بومی استفاده می نمایند. کاروانسرای زین الدین به شیوه ای کاملا متفاوت و به سبک و سیاق سنتی خود درآمده و قابلیت پذیرش یکصد میهمان و گردشگر را دارد.

تماشای غروب آفتاب در پشت بام این کاروانسرا، تغییر رنگ کوه ها به آبی و تاریک شدن نم نم هوا وسیع کویر را در شب به شما نشان می دهند و تجربه ای بی نظیر را از سفر به یزد برایتان به ارمغان می آورد. این کاروانسرا از نظر معماری دارای اهمیت خاصی است و نمونه دیگری از آن به جز کاروانسرای بین کاشان و نطنز که ویران شده، وجود ندارد.

مختصری از تاریخ کاروانسرای زین الدین

این بنا در دوره صفوی ساخته شده و شاه عباس صفوی در آن دوره حدود 999 کاروانسرا در ایران بنا نهاد و زین الدین یکی از زیباترین ها آن ها به شمار می رود. در بسیاری از کتب تاریخی آمده است که کاروانسرای زین الدین در یزد به مناسبت ملاقات شاه عباس با زین الدین گنجعلی خان، حاکم استان کرمان در قرن 10 قمری ساخته شد. معمار کاروانسرای زین الدین در مهریز شخصی به نام محمد سلطان یزدی نیز بود؛ وی یکی از برترین معماران آن دوره بود و طراح و معمار مجموعه بی نظیر گنجعلی خان کرمان نیز همین فرد بوده است. نکته جالب توجه و متمایز نماینده کاروانسرای زین الدین از دیگر کاروانسراها، پلان دایره ای آن است. مسلمانان در ساخت بناهای خود از اعداد مقدس استفاده می نمایند که در این بنا هم می توانید اعدادی نظیر 5 برج و 12 صفه این کاروانسرا را در ساخت آن مشاهده کنید.

این بنا از شاهکارهای معماری دوره صفویه و تنها بنای مدور ایرانی در مسیر جاده ابریشم (در بخش مرکزی مهریز و در فاصله 50 کیلومتری شهر یزد) واقع شده است.

یکی از کاربردهای این کاروانسرا در مهریز در قرن دهم قمری محلی بوده جهت استقرار تفنگچیان و مستحفظان بوده است. امروزه هم تمامی مکان هایی که برای این منظور ساخته شده بوده نیز به همان شکل نگهداری شده به طوری که از آن به عنوان به عنوان هتل برای اقامت گردشگران نیز بهره می برند.

کاروانسرای زین الدین در یزد، دارای نقشه دایره ای و پنج پلان نیم دایره (برج) چسبیده به دیوار هشتی است. صحنی دوازده ضلعی دارد که در اطراف آن رواق های سکو داری قرار گرفته است. کاروانسرای زین الدین را با آجر بنا نموده اند. در بخش شمالی رباط اتاق هایی که شاه نشین عمارت بوده قرار گرفته است که در حال حاضر بخشی از آن سالن غذاخوری و بخش دیگر با فرش های دست بافت و پشتی های زیبا برای نشستن و استراحت طراحی شده است.

در دو طرف کاروانسرا پله هایی وجود دارد که به پشت بام کاروانسرا راه دارد و می توان برای تماشای آسمان فوق العاده زیبای کویر به وسیله این پله ها به پشت بام رفت.

دسترسی به کاروانسرا

به منظور دسترسی به کاروانسرای زین الدین در یزد باید به 62 کیلومتری جنوب یزد و 40 کیلومتری شهرستان مهریز بروید.

منبع: توریسم آنلاین

به "یکی از آن 999 یادگاری شاه عباس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی از آن 999 یادگاری شاه عباس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید