گیاه شگفت انگیز پروانه ها را فریب می دهد!

به گزارش وبلاگ کلشی ها، گل های ساعتی، تخم های تقلبی پروانه را روی برگ هایشان ایجاد می نمایند تا احتمال آنکه پروانه ها روی آن ها تخم ریزی نمایند کمتر گردد.

گیاه شگفت انگیز پروانه ها را فریب می دهد!

به گزارش خبرآنلاین، اگرچه پروانه ها پرجمعیت ترین گونه حشرات نیستند، ولی به خاطر زیبایی شان، یکی از موردتوجه ترین ها هستند. تمام پروانه ها، چرخه زندگی چند مرحله ای دارند و این چرخه با تخم گذاری پروانه ماده برروی گیاه میزبان (گیاهی که بچه هاش از آن تغذیه نمایند)، آغاز می گردد.

زمانی که کرم های پیله ساز از تخم بیرون می آیند، آغاز به تغذیه می نمایند و یک سری مراحل اولیه را پشت سر می گذارند. آن ها به عنوان بندپایان، برای رشد کردن، باید پوشش محافظ خارجی شان را ریخته و آن را با یک پوشش بزرگتر، جایگزین نمایند. هر دوره سنی پروانه زمانی تکمیل می گردد که پوشش و محافظ فعلی اش را ریخته و خودش را با هوا باد می نماید تا محافظ بیرونی تازه تشکیل شده اش بزرگتر از پوشش فعلی شده و فضای کافی برای رشد داشته باشد.

فرآیند شکل گیری پروانه داخل پیله

هنگامی که کرم پیله ساز به میزان کافی رشد کرد و یا غذایش تمام شد، آغاز به فراوری پیله ای ابریشمی می نماید که به وسیله آن انتهای پشتی اش را به یک شاخه یا شی محکم دیگر وصل می نماید. این یک مرحله قابل توجه است: دگردیسی. این واژه به معنای واقعی کلمه به معنی تغییر شکل است و پروانه ها نیز استاد این فرآیند هستند. بعد از تشکیل پیله، تمام سلول های بدن کرم ها آغاز به حرکت نموده و ساختار های جدیدی از جمله بال ها، شاخک ها، پا ها و خرطوم بلند آن ها شکل گرفته و در نهایت همه چیز آن ها تغییر می نماید.

زمانی که این فرایند تکمیل شد، پیله آن ها از سمت پشتی آغاز به ترک خوردن می نماید و یک پروانه بالغ از داخل آن بیرون می آید. بین چند دقیقه تا یک ساعت طول می کشد تا پروانه ها مایع هایی را به بال های خود پمپ نمایند تا بال هایشان برای پرواز کردن سفت و خشک گردد. هنگامی که این فرایند تمام شد، پروانه ها به جستجوی گل هایی که از آن ها تغذیه می نمایند و جفتی که با آن جفتگیری نمایند، می روند.

داستان پروانه آمریکایی و گل پیچ ساعتی

یکی از گونه های رایج پروانه ها در آمریکا، Gulf Fritillary است که در بخش های جنوبی آمریکا، مکزیک، آمریکای مرکزی و حتی بخش هایی از آمریکای جنوبی یافت می گردد.

پروانه های Gulf Fritillary تخم هایشان را بر روی گل های بالارونده پیچ ساعتی می گذارند. این تخم ها به شکل نقطه های ریز و زردرنگی هستند که با گذر زمان تیره تر و به رنگ نارنجی تیره می شوند. در بین 4 تا 8 روز، بسته به دمای هوا، کرم های کوچک از تخم در می آیند و آغاز به خوردن برگ های گیاه می نمایند.

گل های ساعتی مواضع دفاعی خاصی را در برابر پروانه هایی که روی برگ هایشان تخم گذاشته اند اتخاذ می نمایند. پروانه های ماده تمایل چندانی ندارند که تخم هایشان را روی گل های ساعتی ای که قبل از آن، روی آن ها تخم ریزی شده، بریزند. چون در آن صورت بچه ها شان غذای زیادی برای خوردن نخواهند داشت.

در نتیجه گل های ساعتی، تخم های تقلبی پروانه را روی برگ هایشان ایجاد می نمایند تا احتمال آنکه پروانه ها روی آن ها تخم ریزی نمایند کمتر گردد. این تخم های تقلبی، در واقع شهد های قندی هستند که مورچه ها را به خود جلب می نمایند؛ مورچه هایی که گاهی تخم پروانه ها را می خورند.

پروانه آمریکایی، مرغ مگس خوار و گل پنیرک درختی

یک پروانه بالغ، شیره قندی بسیاری از گل ها را می مکد، ولی اولویت اول شان، گل های لوله ای است که به خاطر فرمشان، زنبور ها وارد آن نمی شوند. گل های پنیرک درختی (Turks Cap Mallow)، گلبرگ هایی دارد که تقریبا همه جانوران شهدخوار به جز مرغ های مگس خوار را از خود دور نگه می دارد. مرغ مگس خوار یاقوتی و گل های پنیرک درختی، یک زوج ایده آل برای هم هستند.

گرده های گل پنیرک درختی خار های تیزی روی دانه هایش دارد و از آنجا که مرغ مگس خوار منقار بلندش را به داخل گل فشار می دهد، خار های تیز روی گرده ها، به سر، گردن و پر های مرغ مگس خوار چسبیده و به گل پنیرک درختی بعدی منتقل می گردد.

البته پروانه Gulf Fritillary می تواند بدون گرده افشانی، از این گیاه دزدی کند و درعین حال مرغ مگس خوار را نیز از شهد ها محروم خواهد نمود.

این تنها مثالی است از روابط پیچیده ای که بین پرندگان، پروانه ها وگیاهان ایجاد شده.

منبع: فرارو

به "گیاه شگفت انگیز پروانه ها را فریب می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاه شگفت انگیز پروانه ها را فریب می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید