دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار بزرگ دنیا

به گزارش وبلاگ کلشی ها، گرگان از شهرهای شمالی ایران و مرکز استان گلستان است، آب و هوای معتدل دارد. هرچند تابستان های آن نسبتا گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است. این شهر زیبا یکی از مقاصد پرطرفدار برای سفر در میان مردم به خصوص در ایام تعطیلات و نوروز است. گرگان جاهای تماشای بسیاری دارد که بدون شک باید حتما در سفر به این شهر زیبا و سرسبز از آنها تماشا کنید. یکی از مکان های تاریخی دیوار بزرگ گرگان است. برای آشنایی بیشتر با دیوار دفاعی گرگان در ادامه با ما باشید.

دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار بزرگ دنیا

دیوار بزرگ گرگان (Great Wall of Gorgan) یا دیوار بزرگ اسکندر یا دیوار سرخ که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده شده است، دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع شده و تا کوه های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می یافته است. هم اکنون تقریبا تمام این دیوار از میان رفته است و تنها بخش های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون مانده، باقی است.

دیوار تاریخی گرگان پس از دیوار چین (به طول شش هزار کیلومتر)، بزرگترین دیوار دفاعی دنیا است. این دیوار بزرگ تاریخی که 200 کیلومتر طول دارد در 29 تیرماه سال 1378 به ثبت ملی رسیده است. بسیاری از کارشناسان براین باورند دیوار تاریخی گرگان همزمان با دیوار چین ساخته شده و هر دوی این بناها برای مقابله با گروهی از مهاجمان به نام هپتال ها که از شمال وارد می شده اند ساخته شده است.

عکس این دیوار نخستین بار به وسیله اریک اشمیت باستان شناس آمریکایی ثبت شد. آقای اشمیت باستان شناس آمریکایی که با هواپیمای خود در سالهای 1315و 1316 از نقاط باستانی ایران عکاسی می کرد، در منطقه گرگان دیوار قرمز رنگی را دید که از سمت دریای خزر به طرف کوه های گلیداغ امتداد دارد. او از این دیوار عکس گرفت و این عکس ها سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی بر این دیوار شد.

پیشینه

قدمت این دیوار که از آجرهای گلی سرخ رنگ ساخته شده به دوره ساسانی بازمی گردد. یک تیم باستان شناسی مرکب از محققان ایرانی و بریتانیایی پیروز شده اند تاریخ احداث آنرا سده 5 یا 6 میلادی معین نمایند. پادشاهان ساسانی که با امپراتوری روم شرقی جنگ های مداومی داشتند از سوی شمال نیز با تهدید قوم هون (Hun) و دیگر اقوام شمالی رو به رو بودند؛ بنابراین دیوار می توانست محل رخنه این اقوام را به داخل ایران در فواصل کوهستان های قفقاز و خط ساحلی دریای مازندران ببندد.

پیروز، پادشاه ساسانی در سال های459 تا484میلادی زمانی که با هون های سفید نبرد می کرد مدتی را به طور متناوب در منطقه گرگان گذرانده است بنابراین احتمالاً او یا پادشاه ساسانی دیگری (قبل یا بعد از او) برای محافظت از دشت حاصل خیز گرگان در برابر هون ها، این دیوار را ساخته است.

تحقیقات روی یکی از دژها یا سربازخانه های این دیوار دفاعی نشان می دهد که حداقل تا یک قرن پس از ساخته شدن فعال بوده است و نشانه هایی از حضور سربازان در آن دیده می گردد اما بعد از آن به عللی متروک شده است. از جمله دلایل متروک شدن این تأسیسات دفاعی می تواند احتیاج به حضور سربازان بیشتر در نبرد با امپراتوری بیزانس یا مقاومت در برابر حمله اعراب بوده باشد.

بیشتر تاریخ نگاران براین باورند انوشیروان ساسانی این دیوار را بنا نهاده، اما گردیزی در زین الخبار شروع بنای آن را به یزدگرد اول و اتمام آن را به انوشیروان نسبت می دهد. مارکوارت نیز در شهرستان های ایران به ساخت این دیوار به وسیله یزدگرد و بنای شهر دهستان به وسیله نرسی اشکانی و کمش تپه به وسیله آژی دهاک اشاره می نماید. سعید نفیسی هم در تاریخ تمدن ایران ساسانی از تعمیر آن به وسیله مازیار فرمانروای طبرستان خبر می دهد.

آنالیز های گروه باستان شناسان ایرانی و باستان شناسان دانشگاه های ادینبورگ و دورهام، نشان می دهد در ساخت این دیوار بزرگ ده ها میلیون قالب آجر به کار رفته است. آنان شواهدی از تعداد زیادی کوره و کارگاه ساخت آجر در طول دیوار و در فواصل نزدیک به آن یافته اند که نشان دهنده کارگاه صنعتی بسیار بزرگ برای احداث این دیوار است.

طبق برآوردها30هزار سرباز می توانستند در طول دیوار مستقر شوند. باستان شناسان با نمونه برداری و آزمایش خاکسترها و زغال های بر جای مانده در کوره های آجرپزی، نشان دادند که قدمت دیوار به قرن های پنج و ششم میلادی می رسد.

آدرس دیوار بزرگ گرگان: استان گلستان، کلاله، منطقه پیشکمر یا روستای تمرقره قوزی.

هزینه بازدید: رایگان

منبع: گردشبان

به "دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار بزرگ دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار بزرگ دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید