گل یاس، آشنای قدیمی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، در میان تمام گونه های یاس، تنها یکی از آنها است که می تواند به عنوان گیاه خانگی درون آپارتمان نگهداری گردد: یاس صورتی! اگر بدتان نمی آید در زمستان گیاهی گلدار در خانه داشته باشید، پس یاس صورتی پرورش دهید!

گل یاس، آشنای قدیمی

این گیاه ظریف به نام های مختلفی مانند: یاس صورتی، یاس چینی، یاس زمستانه و یاس خوانده می گردد. بهتر است قبل از خرید آن، مطمئن شوید که گیاه درست را خریداری می کنید. یاس صورتی گیاهی با شاخسار مو (تاک) مانند و ظریف است که احتیاج به قیم و هرس دارد و در زمستان پر از گل های خوشرنگ صورتی می گردد که خاصیتی نادر در بین گیاهان آپارتمانی است!

اگر بعد از تهیه گیاه متوجه شدید که یاس اشتباهی را خریده اید، نگران نباشید، بقیه گونه های یاس را هم می توان به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری کرد. انواع مختلف یاس روش های پرورش مختلفی دارند و از نظر سختی نگهداری با هم برابر نیستند. پس اگر تا به حال تجربه پرورش یاس را نداشته اید، پیشنهاد می کنم که ابتدا همین یاس صورتی را پرورش دهید.

شرایط رشد

- نور

یاس صورتی مکانی پر نور را دوست دارد و حتی می تواند اندکی نور مستقیم را هم تحمل کند.

- آبیاری

هیچ وقت اجازه ندهید خاک گیاه به طور کامل خشک گردد، حتی در طول زمستان، زمانی که گیاه به گل رفته است. قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به میزان کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، از طریق میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک نماند و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نگردد.

پس برای نگه داشتن گیاه در حالت ایده آلش، خاک را همیشه اندکی مرطوب نگه دارید اما آن را خیلی خیس هم باقی نگذارید.

- خاک

هر گونه خاک یا مخلوط غیر خاکی که پایه پیت یا کوکوپیت و موادی برای افزایش زهکشی داشته باشد، برای کاشت یاس صورتی عالی است.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر

یاس صورتی می تواند از طریق قلمه ساقه تکثیر گردد. بهتر است قلمه گیری را در زمان تعویض گلدان گیاه انجام دهید.

برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به یاری تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. آنها را در محیطی روشن با رطوبت بالا و هوای گرم قرار دهید و خاک آنها را به طور منظم و با احتیاط مرطوب کنید . بعد از چند هفته رشد نو را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

تعویض گلدان

گیاه را در بهار تعویض گلدان کنید. چون یاس صورتی گیاهی با شاخسار نرم و رونده است، باید آن را در ابتدای فصل رشد به اندازه زیادی هرس کرد تا از شلخته و نامنظم شدن گیاه جلوگیری گردد و ظاهر آن همیشه مرتب بماند. برای پرورش گیاه از قیم بهره ببرید. این گیاهان معمولا بر روی قیم های قوسی شکل کاشته می شوند و پیچیدن شاخسار گیاه بر دور این قیم ها چشم انداز ای عالی به وجود می آورد. حواستان باشد که اجازه ندهید رشد یاس تان از کنترل شما خارج گردد، گیاهانی که هرس می شوند سالم تر می مانند و مدیریت آنها هم آسان تر است.

برای تعویض گلدان، زمانی که به نظرتان رسید گلدان، برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد دست به کار شوید. . در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "گل یاس، آشنای قدیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل یاس، آشنای قدیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید