برج پیزا کجاست و چرا کج است؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، برج پیزا (معروف به Torre de Pisa) یکی از جاهای تماشای ایتالیا است که نباید کسانی که برای بازدید از این کشور می آیند تماشای آن را از دست بدهند. بازدیدکنندگان نه تنها به خاطر خمیدگی نمای بیرونی، بلکه برای تماشا دیوارهای سنگی مجذوب کننده داخل برج، جذب این بنا می شوند؛ اما اینکه این برج دقیقا چیست، چرا به وجود آمده است و دلیل کج شدنش چه می تواند باشد، مواردی هستند که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید.

برج پیزا کجاست و چرا کج است؟

برج پیزا کجاست؟

برج کج پیزا، برج ناقوس 8 طبقه کلیسای جامع پیزا است که شهر پیزا در ایتالیا واقع شده است. این بنا، سومین ساختمان قدیمی در Piazza del Duomo، میدان کلیسای جامع شهر است. ساخت آن در 1173 آغاز شد و پس از 200 سال در 1372 به انتها رسید. ساخت وساز آن دو بار متوقف شد، اولین بار در سال 1178، زمانی که سازه آغاز به کج شدن کرد و دومین بار در سال 1284، به دلیل جنگ های مکرری که در آن موقع به وقوع پیوست. این اثر تماشای، در سال 1987 به عنوان میراث دنیای یونسکو ثبت شد.

در طول سال ها بعد از ساخت برج، بازسازی های معماری و مهندسی زیادی روی آن انجام شد تا شیب آن کاهش پیدا کند، اما همه کوشش ها بی فایده بود. در 7 ژانویه 1990 برج بسته شد؛ زیرا مهندسان آن را برای بازدیدنمایندگان بسیار خطرناک می دانستند. بعد از 11 سال تعمیر و بازسازی، دوباره پایداری اعلام شد و در 15 دسامبر 2001 دوباره برای بازدید عموم بازگشایی شد.

تاریخچه برج پیزا و دلیل ساخت آن

برج کج پیزا به عنوان بخشی از Field of Miracles که شامل کلیسای جامع، غسل تعمید و گورستان است، ساخته شد تا قدرت رو به رشد پیزا را پس از آن که پیسان ها از پیروزی خود در برابر شهر پالرمو اندازه زیادی گنج جمع آوری کردند، به نمایش بگذارد.

با توجه به روند طولانی ساخت برج، معماران و مهندسان زیادی برای این کار در نظر گرفته شدند که ازجمله برجسته ترین آن ها می توان به Bonanno Pisano، Gherardo din Gherardo و Tommaso Pisano اشاره نمود. ساخت این برج در اوت 1173 آغاز شد و تا 344 سال بعد به انتها نرسید. این چنین برآورد شده بود که ساخت آن تقریبا 200 سال طول می کشد، اما جنگ های پی درپی، کمبود پول برای ادامه ساخت برج و البته نقص های ساختاری، مدت زمان ساخت آن را طولانی تر کرد.

نقص ساختاری برج همان مقدار خم شدن آن است. فوندانسیون برج تنها 3 متر عمق داشت و مخلوط رسی آن قدر قوی نبود که بتواند برج را به صورت عمودی نگه دارد. علاوه بر این، ترکیب شدن آن با خاک زیرین، پایه را نرم تر کرد. خمیدگی برج با تکمیل طبقه سوم آشکار شد. بعد از مشاهده خمیدگی، ساخت برج برای مدت 100 سال به طور کامل متوقف شد و در طول همین سال ها بود که مقامات شهر روی جنگ با جنوا تمرکز کردند.

ادامه ساخت برج پیزا

وقتی به معماری به نام Giovanni di Simone،100 سال بعد وارد پروژه شد، تصمیم گرفت برترین راه ها را برای صاف کردن برج بکار بگیرد. متاسفانه کارهای او نتیجه معکوس داشت و باعث کج شدن بیشتر برج پیزا شد. با وجود این، هفتمین طبقه همراه با یک برج ناقوس به بنا اضافه شد و برج تا قرن نوزدهم بدون تغییر و دست نخورده باقی ماند.

در سال 1838، معمار جدیدی به نام Alessandro Della Gherardesca وارد کار شد. او برای اینکه مردم بتوانند از داخل برج تماشا نمایند، مسیری را در پایه آن ایجاد کرد. این کار هم باعث شد برج دوباره خم گردد. امروزه این برج لنگر انداخته و برج ناقوس آن برداشته شده است و برای بازدید عموم دنیا باز است.

مسیر دسترسی به برج پیزا

برج کج پیزا در داخل شهر پیزا واقع شده است. شهر پیزا در قسمت شمالی مرکز ایتالیا و در منطقه توسکانی واقع شده است. در پیزا، می توانید این برج را در میدان کلیسای جامع، محلی به نام Piazza del Duomo، پیدا کنید. اطلاعات بیشتر را می توانید در وب سایت رسمی این بنا کسب کنید.

معماری برج پیزا

این برج به عنوان یک برج ناقوس مدور ساخته شده از سنگ مرمر سفید به سبک رومی قرون وسطایی طراحی شده است. نام معماری که در ابتدا این برج را طراحی نموده است تعیین نیست، اگرچه مرحله اول ساخت به Bonanno Pisano یا Gherado di Gherado نسبت داده می گردد. این برج دارای 8 طبقه با احتساب اتاق ناقوس است و ارتفاع اصلی آن به 60 متر می رسد. طبقه پایین شامل 15 طاق مرمری است، درحالی که شش طبقه بعدی هر کدام از 30 قوس و اتاق ناقوس بالایی از 16 طاق ساخته شده است.

جهت اطلاع از شرایط و نحوه دریافت ویزای توریستی ایتالیا بر روی لینک کلیک کنید.

چرا برج پیزا کج است؟

دلیل معروف بودن برج پیزا، ساخته شدن آن روی یک پایه ناپایدار است. زمینی که برج روی آن واقع شده است، به قدری نرم است که نتوانست وزن آن را به درستی تحمل کند و درنتیجه در طول سال ها خم و خم تر شد؛ به گونه ای که به نظر می رسید به تدریج در حال سقوط است. خمیدگی این بنا، تا جایی پیش رفت که تا سال 1990 به بیشترین نقطه انحراف خود یعنی 5.5 درجه رسید. از آن به بعد برای مدت 10 سال کار بازسازی آن انجام شد و سطح شیب آن به کمی کمتر از 4 درجه برگشت.

امکانات و بخش های مختلف برج پیزا

راستش را بخواهید، داخل برج پیزا چیز زیادی نیست. تنها یک برج تو خالی است که به وسیله دیوارهای مرمری صاف احاطه شده است. یک پلکان 300 پله ای داخل آن قرار گرفته است که با استفاده از آن می توانید به بالای برج برسید، در مسیر توقف کنید و از تماشای منظره ها بیرون لذت ببرید.

به جز پله ها، واقعا هیچ چیزی در آنجا نیست و حتی باید وسایلتان را داخل کمدهای بیرون قرار دهید. هر چند هیچ کدام از این ها به این معنا نیست که از خرید بلیط برای بازدید از محوطه داخلی پشیمان خواهید شد!

شرایط و برترین زمان بازدید از برج پیزا

شلوغ ترین بازه زمانی سفر به پیزا در فصل تابستان و بین ماه های ژوئن تا سپتامبر است. در این فصل، میانگین دمای هوا در پیزا 30 درجه سانتی گراد است و هزینه های سفر هم بیشتر از فصل های دیگر است؛ بنابراین توصیه می گردد در فصل تابستان به پیزا سفر نکنید.

در فصل زمستان، پیزا شلوغ نیست و هزینه ها هم پایین هستند. از طرف دیگر، دمای هوا به ندرت زیر 5 درجه می آید. آن طور که از زمستان تصور می رود، زمستان های پیزا آزاردهنده نیست. در فصل بهار هم آب وهوا معتدل است و قیمت ها نسبت به تابستان مناسب تر هستند. به عنوان یک نتیجه گیری می توان گفت که برترین فصل برای بازدید از برج، بهار است.

جاهای تماشای اطراف برج پیزا

اطراف برج پیزا را بناهای تاریخی و تماشای های زیر احاطه نموده است:

برای اطلاع از برترین جاهای تماشای اروپا بر روی لینک کلیک کنید.

کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا (Cathedral of Santa Maria Assunta)

ساخت این کلیسا از سال 1063 آغاز شد و تکمیلش بیش از یک قرن طول کشید. سبک معماری کلیسای جامع، رومانسک نام دارد. جنس دیواره های آن از سنگ مرمر راه راه سفید و خاکستری است و درب هایش همه برنزی هستند. علاوه بر این، طاق ها و ستون های زیادی دارد که گنبدی باشکوه در میان آن ها جای گرفته است.

تعمیدگاه (Baptistery)

ساختمان بعدی در نزدیکی برج، تعمیدگاه نام دارد که ساختش از سال 1153 آغاز شد و تکمیل شدنش نزدیک به دو قرن زمان برد. سبک معماری تعمیدگاه، رومانسک و گوتیک است و دیواره هایش از سنگ مرمر ساخته شده اند.

بیشتر بخوانید: چگونه وقت سفارت ایتالیا بگیریم؟

قبرستان کامپو سانتو (Campo Santo)

این قبرستان در سال 1278 به شکل یک ایوان ساخته شده است و محل دفن نجیب زادگان پیزا است. روی دیوارهای قبرستان کامپو سانتو نقاشی های زیبای قرن 14 و 15 میلادی قرار گرفته بود که همگی در بمباران توپخانه در سال 1944 از بین رفتند.

موزه اپرای دومو (Museo dellOpera del Duomo)

موزه دومو گنجینه ای قابل توجه از قرن ششم میلادی است که شاهکارهایی مانند گلدوزی های فوق العاده، مجسمه ها و نقاشی های ارزشمند را به نمایش می گذارد. در بخش دیگری از موزه هم منبت های اسلامی ساخته شده از سنگ مرمر رنگی، نگهداری می گردد.

برج پیزا در جنگ دنیای دوم

وقتی دیگر خبری از کج شدن برج نشد و سر جای خودش ثابت ماند، جنگ دنیای دوم آغاز شد! در آن موقع به سربازان آمریکایی دستور داده شده بود تمامی بناهای ایتالیا را تخریب نمایند تا تک تیراندازها در یکی از آن ها پنهان نشده باشند. بااین حال، درست کمی قبل از تخریب پیزا، آمریکایی ها کمی از قانونشان عقب کشیدند و دیگر به تخریب بناها نپرداختند. البته خوب است بدانید که عقب کشیدن آمریکایی ها تنها دلیل سالم ماندن برج پیزا نبود، بلکه استفاده نازی ها از برج به عنوان پست بازرسی باعث شده بود در برابر تخریب در امان بماند.

دانستنی های جالب در خصوص برج پیزا

در خصوص این بنای تاریخی، دانستی های جالب زیر وجود دارد که خواندنشان خالی از لطف نیست:

  • پیزا از کلمه ای یونانی به معنی سرزمین باتلاقی گرفته شده است.
  • در طول جنگ دنیای دوم، متفقین می خواستند برج کج پیزا را نابود نمایند. از آن ها خواسته شده بود تمامی ساختمان های ایتالیا را که در آن ها می شد تمام شهر را دید، خراب نمایند. وقتی متفقین به برج رسیدند، به قدری تحت تاثیر زیبایی آن قرار گرفتند که از تخریب آن پشیمان شدند.

سخن انتهای

آیا شما هم از شنیدن اینکه برج پیزا چه اتفاقاتی را پشت سر گذاشته است، شگفت زده شده اید؟ یا بیشتر ناراحت هستید که چرا دیگر مانند گذشته کج نیست؟ در این مطلب به معرفی و آنالیز این بنای تاریخی و دلیل کج بودن آن پرداختیم. اگر تجربه سفر به پیزا را دارید و از برج معروف آن تماشا نموده اید، تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: پارسیس

به "برج پیزا کجاست و چرا کج است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج پیزا کجاست و چرا کج است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید