کشف بخار آب در سیاره ای که 2 برابر زمین است

به گزارش وبلاگ کلشی ها، یورونیوز نوشت: اخترشناسان با استفاده از قابلیت های تلسکوپ فضایی هابل پیروز به مشاهده بخار آب در جو یکی از کوچکترین سیاره های فراخورشیدی شدند.

کشف بخار آب در سیاره ای که 2 برابر زمین است

این سیاره که GJ 9827d نام دارد با قطری تقریباً دو برابر زمین، می تواند نمونه ای از سیاره های موجود در سایر نقاط کهکشان ما باشد که به صورت بالقوه اتمسفری غنی از آب داشته باشند.

بیورن بنک، از کارشناسان موسسه مطالعاتی تروتیر در دانشگاه مونترال که در باره سیارات فراخورشیدی تحقیق می نماید در این خصوص می گوید: این اولین باری است که می توانیم مستقیماً به وسیله یک تشخیص جوی نشان دهیم که سیاراتی با اتمسفر غنی از آب می توانند در اطراف ستاره های دیگر وجود داشته باشند.

به گفته این محقق و اخترشناس کانادایی، چنین کشفی می تواند گام مهمی در جهت تخمین مقدار فراوانی و تنوع جوی در سیارات سنگی به شمار رود.

لورا کریدبرگ، محقق ارشد موسسه نجوم ماکس پلانک در هایدلبرگ آلمان که از دیگر محققان این پروژه به حساب می آید نیز می گوید: پی بردن به وجود آب در سیاره ای به این کوچکی یک کشف برجسته و مهم تلقی می گردد.

به گفته این محقق و اخترشناس آلمانی، این کشف بیش از هر زمان دیگری ما را به شناخت و توصیف دنیا ها و سیاره های دیگر که از حیث حیات شبیه زمین هستند، نزدیک می نماید.

با این حال، هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا تلسکوپ هابل به صورت طیف سنجی مقدار کمی بخار آب را در اتمسفری غنی از هیدروژن مقدار گیری نموده است یا اینکه جو سیاره عمدتاً از آب تشکیل شده و ذرات پس از تبخیر اتمسفر اولیه مملو از هیدروژن و هلیوم زیر تابش نور ستاره ای در نزدیکی آن به صورت بخار مشاهده شده است.

پیر الکسیس روی، نویسنده اصلی مقاله علمی مرتبط با تحقیقات یاد شده از موسسه تروتیر در دانشگاه مونترال می گوید: برنامه رصدی ما، تحت راهنمایی ایان کراسفیلد از دانشگاه کانزاس به طور خاص با این هدف طراحی شد که نه تنها مولکول های موجود در جو سیاره را شناسایی کنیم بلکه به طور ویژه در پی بخار آب نیز بگردیم. هر یک از این نتایج برای ما هیجان انگیز خواهد بود، چه موضوع کشف بخار آب غالب باشد یا آنکه تحقیقات به کشف یک محیط کوچک در یک جو مملو از هیدروژن منتهی گردد.

سیاره ای که طیفی از بخار آب به وسیله تلسکوپ هابل در آن رصد شده و ممکن است وجود دی اکسیدکربن و متان نیز با استفاده از تلسکوپ پیشرفته جیمز وب نیز در آن مشاهده گردد دمایی حدود 800 درجه فارنهایت دارد که حتی در صورت وجود آب امکان زیست در آن وجود نداشته باشد.

این کشف اما از آن جهت امیدبخش است که احتمالا بتواند اخترشناسان ومحققان علوم نجوم را در یافتن سیارات مشابه که امکان مناسب تری برای حیات در آن وجود داشته باشد، یاری کند.

تیم تحقیقاتی روی این پروژه دو فرضیه را در خلال مشاهدات و دریافت های خود مطرح نموده اند: یکی اینکه سیاره یاد شده دارای جوی غنی از هیدروژن و آب است که در این صورت شبیه یک نپتون کوچک خواهد بود؛ دیگر اینکه این سیاره می تواند نمونه ای گرم تر از قمر اروپا، یکی از هفتاد و دو قمر سیارهٔ مشتریباشد که دو برابر زمین آب زیر پوسته خود دارد.

بنا به این فرضیه، در چنین حالتی، نیمی از سیاره GJ 9827d ممکن است از سنگ و نیم دیگر آن از آب تشکیل شده باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کشف بخار آب در سیاره ای که 2 برابر زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بخار آب در سیاره ای که 2 برابر زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید