چرا از تاریکی می ترسیم؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، ترس از تاریکی یکی از انواع فوبیاست که در بچه ها و بزرگسالان دیده می گردد، قابل درمان بوده و می توان با یاری متخصص یا به تنهایی بر آن غلبه کرد.

چرا از تاریکی می ترسیم؟

به گزارش، توی خانه هستید و دارید از اتاق تان به سالن می روید که ناگهان برق قطع می گردد. دقیقا همین چند ثانیه پیش کلی صدا اتاق را پر نموده بود و همه چیز دقیق دیده می شد، ولی حالا همه جا تیره و تاریک است. انگار با رفتن برق سکوتی وحشتناک همه جا را فرا گرفته است. در عرض این چند ثانیه چیزی توی خانه تغییر ننموده و اشیا سر جای خودشان هستند، ولی باز هم راه رفتن بدون نور در اتاق یا خانه خودتان به کاری پر از دلهره و استرس تبدیل می گردد.

نمی دانید چرا، اما می ترسید. شاید حتی خنده دار به نظر برسد، ولی پاسخی درست برای این حس ندارید. شاید این ترس ریشه ای باستانی در ما انسان ها داشته باشد. انسان های اولیه، از شب به دلیل حیوانات شکارچی پنهان شده لای بوته ها و پشت سنگ ها می ترسیدند. این ترس به شکل غریزی به آن ها یاری می نموده تا در جای امن پناه بگیرند و از شر خطرات در امان بمانند. از طرفی تقریبا بیشتر اطلاعاتی که از اطراف مان می گیریم از قوه بینایی است و در یک فضای تاریک نمی دانیم چه چیزی در انتظارمان است.

غیر از این که ترس از تاریکی یک غریزه در انسان است که به مرور در برخی ها کم رنگ شده است، می تواند ریشه های فردی هم داشته باشد؛ یعنی مثلا ممکن است شما به دلیل خاطره ناخوشایندی که چند سال پیش در نبود نور برای تان اتفاق افتاده از تاریکی می ترسید. ذهن مدام آن خاطره را زنده نگه می دارد و یادتان می اندازد که ممکن است باز هم ماجرا های ناخوشایند و هراس آوری که در تاریکی داشتید، برای تان تکرار بگردد. شاید ندانید که ترس از تاریکی، درمان هم دارد. رفتار درمانی شناختی (CBT) می گوید مواجهه سازی (قرارگرفتن اصولی در معرض تاریکی) یکی از راه چاره های بر طرف کردن ترس از تاریکی است.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چرا از تاریکی می ترسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از تاریکی می ترسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید