واگذاری نخستین صندوق بورسی اقتصادی و بانکی به مردم؛ 2 هفته دیگر ، تخفیف 20 درصدی

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: نخستین صندوق قابل معامله بورسی با رشته واسطه گری اقتصادی و بانکی هفته آینده در بورس پذیرش می گردد و مردم از هفته بعد از آن می توانند سهام آن را با 20 درصد تخفیف خریداری نمایند.

واگذاری نخستین صندوق بورسی اقتصادی و بانکی به مردم؛ 2 هفته دیگر ، تخفیف 20 درصدی

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ کلشی ها، علیرضا صالح در خصوص واگذاری به جامانده سهام دولت در بانک های حاضر در بورس گفت: همان گونه که قبلاً اعلام کردم، سهام دولت در بانک های بورسی شامل ملت، تجارت و صادرات در قالب صندوق قابل معامله بورسی یا exchange-traded fund ETF با 20 درصد تخفیف به وسیله بورس به عامه مردم واگذار می گردد.

وی در برابر این پرسش که چه زمانی اولین صندوق ETF اقتصادی در بورس ارائه می گردد، گفت: عرضه اولین بلوک صندوق قابل معامله بانکی هفته آینده آگهی می گردد و پس از آن پذیرش و در بورس درج می گردد و اولین ETF مربوط به واسطه گری اقتصادی و بانکی خواهد بود که از هفته بعد از آن با تخفیف 20 درصدی به مردم عرضه می گردد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اضافه نمود: واحد های قابل معامله بورسی برای هر دارنده کد ملی در کشور تا سقف 2 میلیون تومان دارای تخفیف 20 درصد است، به این معنا که هر واحد این صندوق که دارای ارزش 10 هزار تومان سهام و 500 تومان پول نقد در صندوق است، با تخفیف 20 درصدی فقط 8500 تومان به مردم فورخته می گردد، یعنی واحد های این صندوق با 20 درصدتخفیف به عامه مردم واگذار خواهد شد و آن 500 تومان نقد برای بازارگردانی و مدیریت سهام در صندوق باقی می ماند.

صالح در خصوص اینکه آیا فقط دارندگان کد معاملاتی بورسی می توانند واحد های صندوق قابل معامله بورسی را خریداری نمایند یا با کد ملی هم می توان خریداری کرد، گفت: همه آحاد ملت ایران با داشتن شماره ملی می توانند در بانک هایی که هفته آینده اعلام می گردد، ثبت نام نمایند و برای خرید واحد های این صندوق ها (ETF) ثبت نام نمایند و از روز شنبه و یکشنبه آینده این مسائل به اطلاع مردم می رسد.

وی همچنین اضافه نمود: باقیماده سهام دولت در بانک ها در قالب یک صندوق ETF به عامه مردم ارائه می گردد تا فرهنگ سهامداری و حضور در بازار سرمایه در مردم ایجاد گردد و، چون این واحد ها با 20 درصد تخفیف پذیره نویسی و به مردم ارائه می گردد، بنابراین زمینه سرمایه گذاری مناسبی برای پول های خرد مردم و نیز حضور در بازار سرمایه فراهم خواهد شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی همچنین با بیان اینکه برای ایجاد عدالت اجتماعی بین خانوار ها روش پذیره نویسی واحد های صندوق ETF را آسان نموده ایم، گفت: مثال یک خانوار 4 نفره تا 8 میلیون تومان می تواند یونیت یا واحد های این صندوق سرمایه گذاری را خریداری کند و از تخفیف 20 درصدی نیز برای هر یک از اعضای خانواده برخوردار گردد.

صالح اضافه نمود: با توجه به اینکه پس انداز های خرد مردم نمی تواند مستقیم وارد بازار سرمایه گردد، بنابراین مردم با خرید واحد های صندوق قابل معامله بورسی به راحتی می توانند وارد بازار سرمایه شوند.

وی گفت: صندوق های قابل معامله بورسی دولت که در بورس ارائه می گردد، دارای سبد متنوعی از سهام شرکت های خوب بورسی است که با خرید واحد های این صندوق ها ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا می نماید، زیرا حضور در بازار سرمایه همراه با ریسک است، اما خرید واحد های این صندوق ها ریسک کمتری دارد.

به گزارش فارس، دولت برای بارگذاری به جامانده سهام خود در 18 شرکت عظیم از جمله سه بانک ملت، تجارت و صادرات سال گذشته به روش واگذاری بلوکی سهام در بورس و فرابورس اقدام کرد که هیچ کدام از این شرکت ها مشتری پیدا نکردند، اما سال جاری در راستای واگذاری سهام خود به روش صندوق قابل معامله بورسی (exchange-traded fund) عمل می نماید، به این معنا که به جامانده سهام دولت در سه بانک یاد شده در صندوقی ریخته می گردد و مردم واحد ها یا یونیت های این صندوق را با 20 درصد تخفیف خریداری می نمایند که سرمایه گذاری مطمئنی خواهد بود، اما نکته قابل انتقاد این است که مدیریت این بلوک سهام همچنان در اختیار دولت باقی خواهد ماند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "واگذاری نخستین صندوق بورسی اقتصادی و بانکی به مردم؛ 2 هفته دیگر ، تخفیف 20 درصدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری نخستین صندوق بورسی اقتصادی و بانکی به مردم؛ 2 هفته دیگر ، تخفیف 20 درصدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید