نسل رویایی بارسا چگونه به اینجا رسید؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، شرم آور، تحقیر تاریخی، انتها، قتل عامی که هرگز فراموش نخواهد شد، تاج و تختی که فرو ریخت، شروع تغییرات بعد از تحقیر فراموش نشدنی، افتضاح عظیم ... این ها بخشی از عناوین رسانه های ورزشی اسپانیا و دنیا در واکنش به شکست تاریخی و غیرقابل باور هشت بر دو بارسلونا مقابل بایرن مونیخ در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپاست.

نسل رویایی بارسا چگونه به اینجا رسید؟

شهروند در ادامه نوشت: تیمی که زمانی در اوج عزت و اقتدار جهانی فوتبال را تحت سیطره خود داشت و از همه لحاظ با لیونل مسی و سایر عظیمانش بهترین بود و جام و رکورد های مختلف را یکی پس از دیگری تصاحب می کرد، حالا به حضیض ذلت رسیده و روزگارش به شکلی سپری می گردد که رسانه ها چنین عناوین تندی برایش جلوی خود منتشر نموده اند. اما چه شد که بارسای محبوب و عظیم این چنین از عرش به فرش رسید؟ ریشه این مسائل را در اتفاقات مدیریتی باشگاه باید دنبال کرد. مدیریتی که عامل تنش و اختلافات اساسی در داخل باشگاه و تیم هم در فصل اخیر شد و عملا کاتالان ها را نابود کرد.

استعفا یا اخراج جوزپ ماریو بارتومئو، رئیس باشگاه بارسلونا خواسته اصلی تمام طرفداران این باشگاه عظیم در سرتاسر جهان به ویژه شهر بارسلون است. این مدیر البته طبق ادعای رسانه ها هنوز در برابر انجام این کار مقاومت می نماید و در نظر دارد تا دوره ریاست خود را به سرانجام برساند و به این ترتیب انتخابات ریاست باشگاه در سال 2021 برگزار خواهد شد. البته او درنظر دارد که کیکه ستین، سرمربی و اریک آبیدال مدیر ورزشی باشگاه را که اختلافات اساسی با رختکن تیم دارد، در قدم اول برکنار کند.

در هرحال بارسا درشرایطی در کانون توجه تمام رسانه های جهان قرار گرفته و تحولاتش به صورت لحظه ای دنبال می گردد که مدیران باشگاه اعلام نموده اند به زودی تصمیم مهمی اتخاذ خواهد شد و جلسه سرنوشت ساز هیأت مدیره ناکارآمد باشگاه هم به زودی برگزار می گردد.

حالا شاید برای بسیاری از طرفداران بارسلونا این سوال به وجود آمده باشد که چرا در تمام کشور های جهان طرفداران این تیم عظیم بر این باور هستند که بارتومئو عامل اصلی ناکامی های عظیم بارسلوناست. سیاست های اشتباه مدیریتی اولین فاجعه را در بارسلونا زمانی رقم زد که بارتومئو نتوانست جلوی رفتن نیمار به پاری سن ژرمن را با قرارداد 220 میلیون یورویی بگیرد. اما فهرست بلندبالای خرید های حیرت انگیز و بی نتیجه او برای بارسلونا که رکور های جابجاییی را جا به جا کرد، هنوز هم برای بسیاری قابل باور نیست.

خرید کوتینیو با 145میلیون یورو به علاوه آپشن هایی که قیمت او را گزاف تر می کرد، اولین فاجعه بود؛ چون این بازیکن در نیوکمپ پیروز نبود و به بایرن مونیخ قرض داده شد و در همین بازی دوشب قبل در 15دقیقه ای که در زمین بود، دو گل زد و یک پاس گل داد و بارسا حاضر است او را با 40 تا 50 میلیون یورو بفروشد.

دیگر خرید فاجعه بارتومئو برای بارسلونا دمبله 130 میلیون یورویی بود که همواره مصدوم است و هیچ درخشش خاصی هم در ترکیب تیم نداشته است. سال جاری هم که بارتومئو با 120 میلیون یورو گریزمان را به باشگاه آورد و این بازیکن سالی سیاه را پشت سر گذاشت و نتوانست ستاره باشد و تا همین حالا هم حتی پست اصلی خود در تیم را نمی داند. حسابش را بکنید، این نفرات جایگزین نام هایی، چون ژاوی، نیمار، اینیستا و... در این تیم عظیم شده اند. از قلم نیاندازید که بیش از 90 درصد خرید های بارسا در این سال ها ضعیف بوده است.

سن ستاره هایی مثل بوسکتس، پیکه، سوارز بالا رفته است. دیگر هیچ خبری از هماهنگی تیمی در تمام سطوح در بارسا نیست و جو رختکن هم همواره متشنج بوده است. بسیاری از بازیکنان مثل سرجیو روبرتو، نلسون سمدو، آبیدال، لنگله، در حد و اندازه های فلسفه و نام عظیم بارسلونا نیستند. لاماسیا کارخانه بازیکن سازی بارسا هم مدت هاست که به خاطر همین سیاست های اشتباهی مدیریت دیگر یاری زیادی به تیم ننموده است.

اگر زمانی بازیکنانی مثل مسی، ژاوی، اینیستا، پیکه و... در این مدرسه رشد کردند و به تیم اصلی اضافه شدند، تا تاریخ ساز باشند، حالا با این تیم مدیریتی بارسلونا تنها یاد گرفته درآمد های خود را با ارقامی باورنکردنی در بازار جابجایی برای جذب بازیکنانی که در تیم جواب نمی دهند، از بین ببرد و باشگاه از راستا اصول حرفه ای گری فاصله ای چشمگیر گرفته است. به هرحال از نظر کارشناسان سیاست های بارتومئو برای انتخاب اعضای کادر فنی و سرمربی هم در سال های اخیر با مسائل زیادی روبه رو بوده است.

اختلافات شدید رختکن بارسلونا با تیم مدیریتی هم در ماه های اخیر سروصدای زیادی به راه انداخته است. مسی چندبار به نمایندگی از بازیکنان علیه اریک آبیدال، معاون ورزشی باشگاه و مدیران مطالبی انتقادی و تند مطرح نموده و مذاکرات برای تمدید قرارداد خود را هم متوقف نموده است. حالا هم بعد از فاجعه لیسبون و تحقیر عظیم آن هم بعد از دو دوره حذف تلخ از نیمه نهایی مقبل رم و لیورپول، آینده مسی و بسیاری دیگر از بازیکنان بارسا هم نامعلوم است.

رسانه ها خبر داده اند که اگر بارتومئو بماند یا رختکن تیم دچار تغییرات اساسی نگردد، آن وقت مسی دیگر از بارسا جدا خواهد شد و جهان فوتبال را با شوک روبه رو می نماید؛ چون او بیشتر از این نمی تواند بهترین سال های فوتبالی خود را به عنوان یکی از نوابغ تاریخ فوتبال جهان و بهترین بازیکن جهان، به خاطر اشتباهات مدیریتی بدون دستاورد و کسب جام و عنوان از بین ببرد.

در رسانه ها شایعاتی درباره شانس زیاد ژاوی و پوچتینو برای جانشینی کیکه ستین در بارسلونا مطرح شده است. هر لحظه ممکن است شاهد یک شوک عظیم و تغییرات باورنکردنی در یکی از محبوب ترین باشگاه های تاریخ فوتبال جهان باشیم. این شکست تلخ هشت بر دو مقابل بایرن مونیخ، یا باعث تحول مثبت در بارسلونا و تغییرات خود می گردد یا این باشگاه زمین خواهد شد. فعلا که همه چیز در گروی رفتن یا ماندن بارتومئو است.

منبع: فرارو

به "نسل رویایی بارسا چگونه به اینجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل رویایی بارسا چگونه به اینجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید