لکه بری و تمیز کردن سرامیک

به گزارش وبلاگ کلشی ها، گرد و غبار و لکه خیلی سریع روی سرامیک می نشیند و اگر مرتب سرامیک را تمیز نکنیم، لکه بری از آن سخت می گردد. در این مطلب به چند روش برای تمیز کردن سرامیک اشاره می کنیم.

لکه بری و تمیز کردن سرامیک

در منزل بسیاری از ما، کف خانه با استفاده از سرامیک زیباسازی شده است. ویژگی سرامیک و کفپوش های مشابه آن، این است که گرد و غبار خیلی سریع روی آن می نشیند و اغلب ما شیوه درست تمیز کردن سرامیک را نمی دانیم. در این مطلب وبلاگ کلشی ها با ما همراه باشید تا شما را با شیوه های مختلف تمیز کردن و لکه گیری سرامیک آشنا کنیم.

از بین بردن لکه های خون

برای پاک کردن لکه خون، از دستمال یا اسفنج و محلول حاوی سفیدکننده و آب با نسبت 1 به 49 بهره ببرید؛ به عنوان مثال 10 میلی لیتر (دوسوم قاشق غذاخوری) سفیدکننده را در نیم لیتر آب حل کنید. همچنین می توانید یک دستمال یا اسفنج را با پراکسید هیدروژن مرطوب کنید و آن قدر روی لکه بکشید تا پاک گردد.

پاک کردن لکه قهوه، چای یا آبمیوه

برای تمیز کردن سرامیک و از بین بردن این لکه ها، سرامیک را با مایع ظرفشویی و آب داغ بشویید. لکه های غذایی را با محلول حاوی 10 میلی لیتر سفیدکننده در یک لیتر آب یا با پراکسید هیدروژن تمیز کنید.

لکه آدامس، قیر یا موم

چند قطعه یخ را درون پلاستیک بریزید و آن را روی لکه های چسبناک روی سرامیک قرار دهید. بعد از 5 تا 10 دقیقه پایداری لکه را امتحان کنید. احتمالا لکه سفت شده باشد. تا حد امکان لکه را بتراشید و با تینر، باقی لکه را پاک کنید.

برطرف لکه چربی

برای پاک کردن لکه روغن و چربی، می توانید دستمالی را به نوشابه آغشته کنید و به صورت دورانی روی لکه بکشید و آن را پاک کنید. اگر نوشابه ندارید می توانید از شوینده هایی که ساییدگی ایجاد نمی کند بهره ببرید.

پاک کردن جوهر

جوهر یا لکه های خشک را باید با سفیدکننده پاک کرد. دستمالی را به سفیدکننده آغشته کنید و روی لکه قرار دهید. هر 60 ثانیه یا تا زمانی که لکه محو گردد، این کار را انجام دهید. دستمال آغشته شده به محلول سفیدکننده را برای مدت زمان طولانی روی سرامیک قرار ندهید؛ شاید الکل درون محلول، سبب تجمع نمک موجود در سفید کننده بر روی سرامیک گردد.

از بین بردن لکه لاک

لکه های کوچک لاک را می توانید با استفاده از لاک پاک کن ازبین ببرید. در صورتی که لکه باقی ماند، می توانید از محلول سفیدکننده و آب به نسبت 1 به 99 (تقریبا 2 قاشق غذاخوری سفید کننده و یک لیتر آب) بهره ببرید. پارچه ای را به محلول آغشته کنید و با استفاده از آن، لکه را پاک کنید. همچنین می توانید برای این کار از پراکسید هیدروژن هم بهره ببرید.

پاک کردن لکه های رنگی

برای از بین بردن لکه های رنگی می توانید از رنگ بر بهره ببرید. قبل از اینکه لکه های رنگی را از روی سرامیک پاک کنید، آن را تی بکشید و اجازه دهید تا خشک گردد. با استفاده از قلم مو رنگ بر را روی لکه بزنید؛ بعد از حدود 30 دقیقه می توانید با حوله لکه را پاک کنید. ضمناً برای جلوگیری از استنشاق گازهای سمی موجود در رنگ بر پنجره ها را باز بگذارید.

از بین بردن سس

چند قاشق غذاخوری آمونیاک را در مقدار مساوی آب حل کنید. دستمالی را به محلول آغشته کنید و با حرکات رفت و برگشتی لکه را از روی سرامیک پاک کنید.

و در آخر اگر لکه ای که ایجاد شده به هیچ طریقی پاک نشد، می توانید از اسید هیدروکلریک بهره ببرید. اسید هیدروکلریک اسیدی معدنی با خاصیت خورندگی است. اسیدهیدروکلریک را با آب با نسبت یک به پنج مخلوط کنید؛ به عنوان مثال، یک قاشق غذاخوری اسید را در پنج قاشق غذاخوری آب حل کنید. محلول را روی محل موردنظر روی سرامیک بریزید. سرامیک را با یک برس نرم یا مسواک قدیمی به شدت بسابید؛ سپس با یک حوله خیس سرامیک را پاک کنید. در نهایت، با استفاده از یک حوله یا دستمال تمیز سرامیک را خشک کنید.

فقط حواستان باشد زمان استفاده از اسیدهیدروکلریک از ماسک و دستکش ضخیم بهره ببرید و مراقب باشید که اسید روی صورت تان نپاشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات مهم خانه تکانی، خانه تکانی اصولی و بدون اشتباه را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "لکه بری و تمیز کردن سرامیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لکه بری و تمیز کردن سرامیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید