قطع وابستگی به شرکت های خارجی با فراوری گرید نیم سخت در فولاد

به گزارش وبلاگ کلشی ها، تهران (پانا) - مدیر متالوژی و روش های فراوری شرکت فولاد مبارکه گفت، در راستای تکمیل سبد محصولات فولاد مبارکه و قطع وابستگی به شرکت های خارجی، طراحی و فراوری گرید DC04-C590 نیم سخت(Semi Hard) با تکیه بر توانمندی متخصصان داخلی در شرکت فولاد مبارکه محقق شد.

قطع وابستگی به شرکت های خارجی با فراوری گرید نیم سخت در فولاد

علیرضا مولوی زاده مدیر متالوژی و روش های فراوری شرکت فولاد مبارکه در تبادل نظر با خبرنگار فولاد گفت: طراحی و فراوری محصولات تازه از اهداف استراتژیک فولاد مبارکه می باشد که در راستای تکمیل سبد محصولات فولاد مبارکه و قطع وابستگی به شرکت های خارجی طراحی محصولات تازه در حوزه های مختلف از جمله صنایع خودروسازی با تعامل گسترده با مشتریان و نواحی فراوریی و پشتیبانی محقق می گردد.

کاربرد فولادهای نیم سخت(Semi Hard) در صنایع خودروسازی

وی اضافه نمود: فولادهای نیم سخت(Semi Hard) در صنایع مختلفی نظیر صنایع خودروسازی و صنایع الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند که اخیراً با توجه به شرایط تحریمی به وجود آمده در بازار فولاد کشور، تقاضاهای مختلفی از چند شرکت قطعه ساز به شرکت فولاد مبارکه واصل گشت.

مدیر متالوژی و روش های فراوری شرکت فولاد مبارکه اعلام کرد: بر اساس این تقاضاها، واحد متالورژی و روش های فراوری با همکاری نواحی فراوریی در فولاد مبارکه و به ویژه واحد نورد سرد، نسبت به بومی سازی این محصول اقدام و پیروز به فراوری این محصول با اسم گرید DC04-C590 و با مشخصات مندرج در استاندارد گشت.

وی با بیان این که در فراوری این گرید از عملیات آنیل با سیکل ویژه استفاده می گردد، اذعان داشت: این گرید دارای استحکام نهایی 590 تا 690 مگاپاسکال بوده و دارای سختی 185تا 215 ویکرز است و کلیه تست های آزمایشگاهی را با پیروزیت گذرانده است.

پانچ پذیری مناسب گرید برای ساخت قطعات ریز

مولوی زاده تأکید کرد: این گرید به علت پانچ پذیری مناسب در ساخت قطعات ریز با فرم پیچیده به کار می رود و بدون مشکل ایجاد پلیسه و پارگی قابلیت ویژه ای را داراست که این فولاد در غلاف هایی پلاستیکی جهت جلوگیری از ورود خاک، آب، هوا و صدا به داخل خودرو، در صنعت خودروسازی استفاده می گردد.

وی بیان داشت: درون بعضی از این لاستیک ها یک نگهدارنده فولادی وجود دارد که در شکل دهی این لاستیک نقش ایفا می نماید؛ این محصول علاوه بر تست های آزمایشگاهی در کارخانه مشتریان استفاده شده و تأییدیه های لازم را اخذ نموده است.

مدیر متالوژی و روش های فراوری شرکت فولاد مبارکه ضمن قدردانی از حمایت های معاون بهره برداری در راستای توسعه محصولات تازه تأکید کرد: طراحی و فراوری این گرید با همت کلیه واحدهای فروش، فولادسازی، نورد گرم، نورد سرد، آزمایشگاه و برنامه ریزی محقق گشته که بی شک، بدون همکاری واحدهای مذکور، کسب این پیروزیت غیرممکن بود.

فروش محصول به صورت کلاف سرد

علیرضا ناصری کارشناس متالورژی و روش های فراوری شرکت فولاد مبارکه هم در این خصوص توضیح داد: فولادهای نیم سخت با دو حالت عملیات حرارت پذیر و معمولی قابل فراوری هستند و می توانند پس از انجام همه مراحل در کارخانجات فراوری ورق فولادی(به صورت نوار باریک) و یا به صورت محصول کلاف سرد در اختیار مشتریان قرار گیرد.

وی اسم داشت: بسته به مقدار عناصر آلیاژی و کاربرد مورد نظر، می توان بر روی این محصولات انواع مختلفی از عملیات های حرارتی و مکانیکی را انجام داد؛ فولادهای نوارباریک تحت دو استاندارد EN10139 و EN10132 فراوری می شوند.

کارشناس متالورژی و روش های فراوری شرکت فولاد مبارکه توضیح داد: محصولات مندرج در استاندارد EN10139 فولادهای سخت و نیم سخت(Semi Hard) را شامل می گردد که تا پیش از این به طور کامل از خارج از کشور وارد می شده است.

فراوری فولادهای نیم سخت(Semi Hard) با ضخامت 0.5 میلی متر

بهزاد بهادرانی مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه هم در این رابطه گفت: گرید DC04-C590 از گریدهای نیم سخت(Semi Hard) محسوب می گردد و با توجه به این که گریدهای سخت و نیم سخت(Semi Hard) اصولاً در نورد مشکل فراوری دارند، این گرید با بررسی مناسب که نورد آن به راحتی صورت می گیرد، طراحی شده اما محصول فول هارد خروجی تاندم میل با عملیات آنیل با سیکل خاص و در حالت تنش گیری و بدون آنیل کامل به خواص مکانیکی مورد نظر این محصول به صورت کلاف سرد با ضخامت 0.5 میلی متر فراوری شده و در کارخانه مشتری به صورت نوار باریک درمی آید.

مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه اعلام کرد: این گرید کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد از جمله در صنایع الکتریکی(ساخت قطعات کلید و پریز) و هم در قطعات مورد احتیاج خودروسازان(قطعات ریز با اشکال پیچیده که احتیاج به پانچ پذیری بدون ایجاد ترک در زاویه های قطعه فراوریی دارند) به کار می رود.

وی در خاتمه یادآور شد: کلیه مراحل فراوری نورد سرد شامل اسیدشویی، درصد کاهش ضخامت در تاندم میل اسکین پاس و خطوط اصلاح با رویه متعارف سایر گریدهای نورد سردی فراوری شده است اما در عملیات آنیل که بعد از تاندم میل صورت می گیرد، صرفاً تنش گیری انجام می گردد و مشابه سایر محصولات نورد سرد آنیل کامل انجام نمی گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قطع وابستگی به شرکت های خارجی با فراوری گرید نیم سخت در فولاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطع وابستگی به شرکت های خارجی با فراوری گرید نیم سخت در فولاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید