علائم مسمومیت با مواد شوینده در بچه ها؛ کودکی را که شوینده خورد چکار کنیم؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید نمود: پس از بلع مواد شوینده، هرگز کودک را به استفراغ تشویق نکنید و یا با انجام کار هایی مانند فرو کردن انگشت در حلق کودک، او را وادار به استفراغ نکنید،، زیرا با برگشت محتویات معده به مری و دهان، هم باعث تماس مجدد این مواد با مخاط ها و تخریب و زخم مجدد می گردد و هم خطر ورود این مواد به ریه (آسپیره) را افزایش می دهد.

علائم مسمومیت با مواد شوینده در بچه ها؛ کودکی را که شوینده خورد چکار کنیم؟

متخصص بچه ها و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علائم بلع مواد شوینده در بچه ها و چگونگی واکنش والدین به این کار را در این مطلب می خوانید.

در برنامه سرطان شبکه سلامت سیما، المیرا حاجی اسمعیل، متخصص بچه ها و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد اورژانس اطفال به مصاحبه پرداخت.

کارشناس برنامه قرار دادن مواد شوینده در ظرف های رنگی روشن را عاملی برای جلب توجه بچه ها به سمت این مواد دانست و گفت: 70٪ مسمومیت ها مربوط به مواد قلیایی (راه باز کن ها) و 20٪ مسمومیت ها مربوط به مواد اسیدی است (سفید نماینده ها)، بعلاوه پسر ها را بیشترین مسمومین حاصل از مصرف اینگونه مواد ذکر کرد.

وی یادآور شد: مواد قلیایی به دلیل بی مزه و بدون طعم بودن بیشتر نوشیده می شوند و عوارض بیشتری دارند، اما مواد اسیدی مانند سفید نماینده ها به دلیل داشتن بو و مزه کمتر خورده می شوند. (آسیب بیشتر مواد قلیایی نسبت به مواد اسیدی به همین خاطر است)

وی اضافه نمود: همه ساله در روز های خانه تکانی قبل از عید، به دلیل در دسترس بودن این مواد، بچه ها بیشتر در معرض خطر مسمومیت قرار دارند.

این استاد دانشگاه به خانواده ها توصیه کرد: با قرار دادن این مواد در ارتفاع بلندتر، احتمال دسترسی بچه ها به آن ها را کاهش دهید.

حاجی اسمعیل یکی دیگر از علل شایع مسمومیت بچه ها در این روز ها را قرار دادن این مواد در شیشه های رنگی و یا بطری های نوشابه دانست، زیرا کودک به خیال مصرف نوشیدنی، این بطری را به سمت دهان می برد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید نمود: پس از بلع مواد شوینده، هرگز کودک را به استفراغ تشویق نکنید و یا با انجام کار هایی مانند فرو کردن انگشت در حلق کودک، او را وادار به استفراغ نکنید،، زیرا با برگشت محتویات معده به مری و دهان، هم باعث تماس مجدد این مواد با مخاط ها و تخریب و زخم مجدد می گردد و هم خطر ورود این مواد به ریه (آسپیره) را افزایش می دهد.

این استاد دانشگاه تاکید نمود: زخم نشدن دهان کودک پس از نوشیدن این مواد، دلیل نبود زخم و آسیب در بقیه قسمت های دستگاه گوارش نیست و والدین باید هرچه سریع تر برای معاینات لازم و احتمال درمان های تکمیلی، به بیمارستان سوختگی مراجعه نمایند.

اسمعیلی ادامه داد: بلع نفت عارضه گوارشی زیادی ایجاد نمی کند، پس از بلع این مایع، هرگز کودک را به استفراغ تشویق نکنید و مانند هر گونه مسمومیت دیگر، کودک را سریعا به بیمارستان برسانید.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که علائم بلع مواد اسیدی و قلیایی به وسیله کودک چیست؟ گفت: عوارض ناحیه لب و دهان بلافاصله ایجاد می گردد که کودک معمولاً دهان را باز نگه می دارد که همراه با آبریزش دهان است، گاهی هم بر اثر زخم های شدید، مری کودک در درازمدت دچار تنگی می گردد و حتی گاهی تخریب به مقدار ای است که باعث پارگی مری می گردد که در این صورت احتیاج به جراحی فوری وجود دارد.

وی ادامه داد: تنگی های مری در درازمدت ایجاد می گردد که روش تشخیص آن آندوسکوپی است، آندوسکوپی باید بین 18 تا 36 ساعت اول بعد از مسمومیت انجام گردد، بعلاوه گاهی عوارض و مسائل ایجاد شده تا بزرگسالی کودک باقی می ماند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که خانواده ها در برخورد با کودکی که دچار بلع اینگونه مواد شده است، چه نمایند؟ گفت: برترین کار این است که کودک را سریعاً به بیمارستان برسانند و به هیچ عنوان کودک را تحریک به استفراغ ننمایند. کودک باید حتماً ناشتا نگه داشته گردد و تنها با سرم درمانی تغذیه گردد، زیرا برای آنالیز مقدار ضایعات انجام آندوسکوپی لازم است.

این استاد دانشگاه به پرسنل مراکز درمانی توصیه کرد: هنگام مسمومیت بچه ها با مواد شوینده اسیدی و قلیایی، هرگز در کودک شستشوی معده صورت نگیرد، زیرا این کار باعث تحریک استفراغ در کودک و خطرات متعاقب آن می گردد.

منبع: فارس

منبع: فرادید

به "علائم مسمومیت با مواد شوینده در بچه ها؛ کودکی را که شوینده خورد چکار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم مسمومیت با مواد شوینده در بچه ها؛ کودکی را که شوینده خورد چکار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید