طریقه پرورش گل سنبل در گلدان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - گل سنبل از گل های زیبای فصل بهار و یکی از اجزای اصلی سفره هفت سین ما ایرانی هاست. با شروع فصل سرما کاشت گل های پیازی از جمله کاشت گل نرگس و کاشت گل مریم شروع می شود. گل سنبل نیز از دسته گل های پیازی است که با شروع فصل سرما می توانید اقدام به کاشت آن کنید تا در بهار به گل بنشیند. در این مطلب نحوه پرورش گل سنبل در گلدان و شرایط نگهداری از آن آموزش داده خواهد شد.

طریقه پرورش گل سنبل در گلدان

طریقه پرورش گل سنبل در گلدان

کاشت و پرورش گل سنبل را می توان در هوای آزاد و در محیط آپارتمان و در گلدان انجام داد. مراحل کاشت این گل در گلدان عبارت اند از:

1- انتخاب پیاز

انتخاب پیاز مناسب برای پرورش گل سنبل، اولین و مهمترین مرحله برای کاشت این گل است. پیازی که انتخاب می کنید باید دارای شرایط زیر باشد:

  • پیاز یخ زده نباشد.
  • پیاز تمیز و پاک باشد؛ یعنی به همراه آن خاک، کود و گل نباشد؛ زیرا در بیشتر مواقع خاک های چسبیده به پیاز حاوی قارچ های بیماری زا هستند که باعث می شود گیاه شما به گل نرود.
  • از خرید پیاز هایی که دارای بافت سبک و نرم هستند، خودداری کنید.
  • توجه داشته باشید بین پیاز مادر، پیاز جوانه و پیاز سرشاخه تفاوت وجود دارد و تنها پیاز های جوانه برای پرورش گل سنبل در گلدان مناسب هستند.

2- انتخاب گلدان

گلدان متوسطی با سایز دهانه 14 تا 15 سانتیمتر و ارتفاع 30 سانتیمتر انتخاب کنید؛ سوراخ های کف گلدان را با سنگریزه بپوشانید تا کف گلدان از زهکش کافی برخوردار باشد و آب اضافی به راحتی خارج شود.

3- انتخاب خاک مناسب

خاک مناسب برای پرورش گل سنبل، مخلوطی از خاکبرگ پوسیده و ماسه است. بهترین نسبت خاک برای کاشت گل سنبل در گلدان، ترکیب 70 درصد ماسه + 10 درصد خاکبرگ + 10 درصد کوکوپیت + 10 درصد پیت ماس است، همچنین مخلوطی از دو سوم شن و یک سوم مواد پوسیده مغذی نیز مناسب است.

4- نحوه کاشت

پیاز سنبل را به آرامی در بستر کاشت بکارید. توجه داشته باشید همه پیاز را داخل خاک فرو نکنید و 3 تا 4 سانتیمتر از نوک پیاز، بیرون از بستر کاشت باشد. البته در صورتی که پیاز سنبل هنوز نوک نزده است، بایستی کل پیاز را داخل بستر کاشت فرو کنید.

5- شرایط نگهداری از پیاز سنبل در گلدان

بعد از کاشت، گلدان را یکبار آبیاری کنید و سپس آن را در مکانی سرد و تاریک همانند انبار و زیر پله ها در دمای کمتر از 9 درجه سانتیگراد، به مدت 10 هفته نگهداری کنید. برای در امان ماندن از نور می توانید روی گلدان ها را با مالچ یا ماسه بپوشانید تا در برابر تغییرات روشنایی و سرما مقاومت داشته باشد

در این مدت، گیاه را هر 7 تا 10 روز یکبار آبیاری کنید. پس از 6 هفته گلدان را بررسی کنید که آیا ریشه داده نوک برگ ها بیرون آمده است؟

بیشتر بدانید: روش کاشت پیاز سنبل در لیوان آب

6- انتقال گل سنبل به محیط با نور و دمای بیشتر

هنگامی که ریشه های گل شما به اندازه کافی رشد کرده و سطح گلدان را پوشانده است، زمان آن است که گلدان را به مکانی با نور و درجه حرارت بیشتر انتقال دهید. به این منظور ابتدا مالچ یا ماسه را از سطح گلدان خالی کنید.

برای ادامه پرورش گل سنبل، در این مرحله بایستی گیاه را به مکانی با درجه حرارت 15 تا 16 درجه سانتی گراد با دریافت نور کافی و غیر مستقیم خورشید منتقل کنید. بهترین مکان برای قرار دادن این گیاه در این مرحله، بالکن یا پنجره های جنوبی آپارتمان است.

قرار دریافت مستقیم گل سنبل در مجاورت نور خورشید باعث پژمرده شدن آن می شود به همین دلیل توصیه می شود این گلدان در نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد. گیاه را به طور منظم آبیاری کنید. گل های سنبل معمولا بعد از سه هفته شروع به گلدهی می کنند.

7- نگهداری از سنبل بعد از گلدهی

مدت گلدهی گل سنبل 8 تا 12 هفته است. بعد از این مدت، برای دور انداختن آن عجله نکنید. اگر شما کمی اطلاعات داشته باشید می توانید به وسیله این اطلاعات و کمی نگهداری کاری انجام دهید که در سال نیز بعد چندین سنبل زیبا از سنبلی که امسال کاشته اید، به دست بیاورید. برای آشنایی با نحوه نگهداری از پیاز سنبل برای سال بعد، مطالعه مطلب زیر پیشنهاد می شود.

بیشتر بخوانید: طریقه نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد

برگرفته از: کتاب پرورش گل در باغ، خانه و آپارتمان

منبع: setare.com

به "طریقه پرورش گل سنبل در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طریقه پرورش گل سنبل در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید