برترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، این روزها بسیاری از افراد به نگهداری از حیوانات علاقه نشان می دهند و خانواده های زیادی یک عضو پشمالو به خانه اضافه می نمایند. گربه ها یکی از محبوب ترین حیواناتی هستند که به خانه های ما راه پیدا می نمایند و هواداران بسیاری دارند. تصمیم به نگهداری از گربه ها در کنار تمام جذابیت هایش، اهمیت بسیار زیادی هم دارد و از آنجایی که جنبه های مختلف زندگی را تحت تاثیر می دهد، باید با دقت و پس از آنالیز جوانب مختلف گرفته گردد.

برترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان

یکی از مواردی که باید در زمان تصمیم گیری در خصوص آن تحقیق کرد، نژاد حیوان است. گربه ها نژادهای مختلفی دارند که برای هرکدام از آنها می توان خصوصیات جسمانی، رفتاری و همینطور احتیاجهای متفاوتی را مطرح نمود. پیش از پذیرش سرپرستی گربه ها باید دقت کنیم که وجود کدام حیوان بیشتر با شرایط خانوادگی، مالی و زیستی ما همخوانی دارد. نژادهای مختلفی از گربه ها را می توان در خانه نگه داشت که از پرطرفدارترین آنها می توان به گربه های دی اس اچ، بریتیش، اسکاتیش، پرشین و … اشاره نمود.

نگهداری از گربه دی اس اچ در آپارتمان

نام گربه های DSH در واقع مخفف عبارت Domestic Short-hair Cat است که براساس ظاهر آنها گذاشته شده است. این گربه ها که یکی از پرجمعیت ترین نژادهای گربه هستند معمولا از جفت گیری نژادها و گربه های مختلف به جهان می آیند و با این که یک نژاد اصیل نیستند، با همین نام به وسیله انجمن گربه سانان CFA و فدراسیون جهانی گربه WCF به رسمیت شناخته شده اند. به صورت کلی گربه های DSH بازیگوش و پرانرژی هستند، با انسان ها و دیگر حیوانات رابطه خوبی برقرار می نمایند و می توان آنها را حیواناتی اجتماعی دانست. هوش زیاد، آموزش پذیری آنها را افزایش می دهد و یاری می نماید بتوانند نام خودشان و برخی آموزش های دیگر را یاد بگیرند.

گربه های DSH می توانند رفتارهای مختلفی داشته باشند، برخی از آنها آرام تر و منزوی تر و برخی ها اجتماعی تر و پرجنب وجوش تر هستند. با وجود این تفاوت ها، این گربه ها گزینه خوبی برای نگهداری در خانه و آپارتمان محسوب می شوند. آنها انعطاف پذیرند، خودشان را با شرایط وفق می دهند و به راحتی می توانند خودشان را با ساده ترین وسایل سرگرم نمایند.

نگهداری از گربه بریتیش در آپارتمان

برخی از مورخان زادگاه این گربه ها را مصر و برخی دیگر انگلستان می دانند اما یکی از مهم ترین دلایلی که نام این نژاد از گربه ها را تعیین نموده، علاقه زیادی بریتانیایی ها به آنها بوده است. گربه های بریتیش به دو دسته مو کوتاه و مو بلند تقسیم می شوند که هر دو نژاد، گزینه مناسبی برای نگهداری در خانه محسوب می شوند. این گربه ها اجتماعی هستند و خلق و خوی آرامی دارند؛ این خصوصیات یاری می نماید که خانواده های پرجمعیت و آنهایی که کودک خردسال دارند، بتوانند به راحتی از این گربه ها نگهداری نمایند.

نژاد بریتیش هم جزو گربه های باهوش و آموزش پذیر محسوب می گردد و علاوه بر نام خود می تواند بازی ها و کلک های مختلف را هم یاد بگیرد. از آنجایی که یکی از دغدغه های افرادی که از گربه ها نگهداری می نمایند، ریزش موی آنهاست، بهتر است بدانیم که موی گربه های بریتیش، ریزش چندانی ندارد و تنها در فصل بهار و پاییز، این ریزش افزایش پیدا می نماید. یکی از مواردی که در خصوص سلامت این گربه ها باید به آن توجه کرد، خطر افزایش وزن است. اضافه وزن می تواند خطرات زیادی مثل مسائل قلبی را برای حیوان به همراه داشته باشد.

نگهداری از گربه اسکاتیش در خانه

گربه های اسکاتیش شباهت زیادی، هم از نظر رفتاری و هم ظاهری، به گربه های بریتیش دارند؛ اسکاتیش ها کمی بازیگوش تر از بریتیش ها هستند و البته بیشتر به رسیدگی و توجه ما احتیاج دارند. این گربه ها به خوبی در خانه سازگار می شوند اما بیشتر برای خانواده هایی مناسب هستند که اعضای خانه می توانند زمان بیشتری را با حیوان بگذرانند.

نژاد اسکاتیش دو گروه فولد و آنفولد دارد که گربه های اسکاتیش فولد معمولا به نوعی تغییر و مشکل ژنتیکی دچار هستند که عضروف ها، مفاصل و استخوان های آنها را تحت تاثیر قرار می دهد؛ به همین علت آنها گوش های خمیده دارند. اسکاتیش ها به پاکیزگی اهمیت زیادی می دهند و محیط زندگی و خاک آنها باید همواره تمیز باشد.

گربه پرشین

گربه های پرشین یا ایرانی، همانطور که از نامشان پیداست، از دیرباز در ایران زندگی نموده اند. این گربه ها به علت ظاهر زیبا و باوقاری که دارند، از محبوبیت بسیاری در سراسر جهان به ویژه اروپا برخوردارند. آنها خلق و خوی آرامی دارند و چندان بازیگوش و دردسرساز نیستند. با این حال این گربه ها احتیاج به رسیدگی و توجه زیادی دارند و به موارد خاصی مانند مرتب بودن محیط و تمیز بودن خاک حساس هستند که باید آنها را در نظر بگیریم. برخی از آنها بدغذا هستند و باید به اندازه و نوع غذایی که می خورند، دقت کرد. موی بدن آنها باید مرتب شانه شده و سلامت چشم و گوششان آنالیز گردد.

تمامی گربه ها، در هر نژادی که هستند، به گذراندن دوره واکسیناسیون، عقیم سازی در زمان تعیین، تغذیه مقوی و کافی، محبت و توجه ما و محیطی امن و راحت برای زندگی احتیاج دارند. این موارد مسئولیت هایی را به زندگی ما اضافه می نماید که بهتر است زمانی برای نگهداری از حیوانات اقدام کنیم که توان پذیرش آنها را داشته باشیم.

منبع: پشمالو

منبع: هفت گنج

به "برترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین نژادهای گربه برای نگهداری در آپارتمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید