طرز تهیه تاوا کبابی؛ یکی از غذاهای خوشمزه تبریز

به گزارش وبلاگ کلشی ها، تاوا کبابی یکی از کباب های خوشمزه تبریزی می باشد که در ترکیه نیز تهیه می گردد شاید شما فکر کنید این غذا فرقی با کباب تابه ای نداشته باشد و فقط به علت تلفظ تابه که در زبان ترکی به آن تاوا می گویند می باشد ولی باید گفت طعم و مزه تاوا کباب را وقتی به تبریز می روید و در بازار و یا رستوران های سنتی آنها می روید می توانید تفاوتش را با کباب تابه ای متوجه شوید.

طرز تهیه تاوا کبابی؛ یکی از غذاهای خوشمزه تبریز

این تاوا کباب قبلا در تنور پخته می شده و در یک ظرف پهن می شده است. تاوا کباب با دورچین های مختلف از سبزیحات تهیه می گردد و با کته زعفرانی بیشتر سرو می گردد و می تواند برای رهایی از دستورهای پخت یکنواخت گزینه خوبی باشد.

مواد لازم برای تهیه تاوا کباب

گوشت چرخ نموده مخلوط گوشت گوسفندی و گوساله 500 گرم

پیاز 1 عدد

رب گوجه فرنگی 1 ق سوپخوری

پوره گوجه فرنگی 3 ق غذا خوری

گوجه 2 عدد

زعفران دم نموده غلیظ به میزان لازم

فلفل سبز تند 2 عدد

نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، زنجبیل، کاری، پاپریکا، سماق به میزان لازم

طرز تهیه تاوا کبابی تبریزی

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا پیاز دستور را پوست بگیرید و رنده ریز بزنید سپس آب پیاز را بگیرید حتما این کار را انجام دهید تا باعث شل شدن کباب نگردد سپس به همراه گوشت و تمام ادویه های گفته شده و کمی زعفران خوب هم بزنید.

مرحله دوم: ورز دادن

در این مرحله باید مواد کباب را به مدت 10 دقیقه خوب ورز دهید این مرحله در تهیه یک تاوا کباب بسیار موثر است باید حالتی چسبناک پیدا کند، اگر مایه کباب را خوب ورز ندهیم در هنگام سرخ شده ترک می خورد ولی اگر خوب ورز بخورد تا سرانجام پخت یه صورت یکدست و یکنواخت باقی می ماند.

مرحله سوم: استراحت

بعد از اینکه گوشت را خوب ورز دادیم داخل کاسه ای قرار دهید و روی کاسه را بپوشانید سپس برای 1 ساعت داخل یخچال استراحت دهید تا مزه ها به خورد گوشت برود و بافت منسجم تری پیدا کند.

مرحله چهارم: تهیه تاوا کبابی

در ادامه داخل یک تابه روحی یا تلفون کمی روغن ریخته و مایه کباب را داخل تابه پهن کنید سپس تابه را روی حرارت میانه به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا کم کم پخته و آب گوشت کشیده گردد سپس دو طرف کباب را سرخ کنید و در سرانجام رب گوجه را با پوره گوجه و کمی زعفران آب رقیق کنید و روی کباب بریزید حالا برش های گوجه فرنگی و فلفل را نیز قرار دهید و بگذارید تا کم کم سس غلیظ و گوجه ها پخته شوند. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه تاوا کبابی

می توانید از دورچین های مختلف مانند پیاز یا قارچ کبابی نیز در تهیه این تاوا کبابی بهره ببرید.

می توانید تاوا کبابی را برنگردانید و فقط همان سمت سرخ گردد و طرف دیگر با آب گوجه و رب پخته گردد.

حرارت باید کم باشد تا مغز پخت گردد.

منبع: گردشبان

به "طرز تهیه تاوا کبابی؛ یکی از غذاهای خوشمزه تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه تاوا کبابی؛ یکی از غذاهای خوشمزه تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید