سقوط چشمگیر ورود گردشگران بین المللی به ایران

به گزارش وبلاگ کلشی ها، آمار و ارقام منتشر شده از سوی سازمان جهانی گردشگری از نزول چشمگیر ورود گردشگران خارجی به ایران از سال 2019 به بعد حکایت دارد.

سقوط چشمگیر ورود گردشگران بین المللی به ایران

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده در وبسایت سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO)، شمار جهانگردان ورودی به ایران از سال 1994 تا 2019 میلادی با شیب ملایمی، روندی صعودی را تجربه نموده است، اما از سال 2019 - همزمان با تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران و وقایع آبان 98- با ثبت رکورد ورود 2 میلیون جهانگرد بین المللی به خاک ایران، سقوط چشمگیری در مقدار ورود جهانگردان بین المللی داشته است.

بر این اساس در سال 2019 شاخص جهانگردی ایران روی عدد 9.107 بوده است اما در سال 2020 این عدد با کاهش شدید به 1.550 نزول پیدا نموده و در سال 2021 هم با کاهشی دیگر عدد 855 را نشان می دهد.. (این اعداد و آمارهای سازمان جهانی جهانگردی بر پایه داده ها و آمارهایی است که وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی ثبت نموده و در اختیار این سازمان بین المللی گذاشته است.)

براساس نموداری که ملیت جهانگردان خارجی به ایران را مورد رصد قرار داده است، مردم آفریقا، منطقه شرق آسیا و پاسیفیک کمترین علاقه را برای سفر به ایران در سالیان اخیر داشته اند و خاورمیانه اروپا و جنوب آسیا، منبع اصلی تامین گرشگران خارجی برای ایران بوده است.

ورود جهانگردان بین المللی به ایران بر اساس منطقه (2021-1994)

بعلاوه سهم سفر دریایی جهانگردان خارجی به ایران در حدود دو دهه اخیر بسیار کم بوده و در چهار سال اخیر تقریبا به صفر رسیده است. در سال 2020 در مجموع 87.4 درصد از راه زمینی و 12.6 درصد نیز از راه هوایی به ایران سفر نموده اند و این آمار در سال 2020 به ترتیب 65.1 درصد و 34.8 درصد بوده است.

ورود جهانگردان خارجی به ایران بر اساس نوع سفر (هوایی، زمینی، دریایی)

نکته دیگر در آمارهای سازمان جهانی جهانگردی این است که در سال 2016 (آخرین سالی که این اطلاعات در اختیار آن ها قرار گرفته است)، 99/7 درصد از مسافران ورودی با اهداف شخصی و تنها 0.03 درصد با مقاصد تجاری و کسب و کار به ایران سفر نموده اند.

ورود جهانگردان خارجی به ایران بر اساس هدف از سفر که با رنگ صورتی تعیین شده 99/7 درصد با هدف شخصی به ایران سفر کردند

این نمودارها بر پایه آخرین داده های آماری از جهانگردی بین المللی ایران است که در سازمان جهانی جهانگردی ثبت شده است. بسیاری از فعالان و کارشناسان جهانگردی پیش بینی می نمایند در شرایط موجود که بسیاری از کشورها هشدار منع سفر به ایران داده اند، این رکود تداوم داشته باشد.

منبع: فرارو

به "سقوط چشمگیر ورود گردشگران بین المللی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط چشمگیر ورود گردشگران بین المللی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید