ردیابی بیماری های نادر با یاری فیلم آواتار

به گزارش وبلاگ کلشی ها، ایسنا نوشت: دانشمندان از فناوری هوش مصنوعی بکار گرفته شده در فیلم آواتار برای ردیابی بیماری های نادر استفاده می نمایند، چرا که این فناوری می تواند اختلالات را تا شش ماه زودتر از پزشکان تشخیص دهد.

ردیابی بیماری های نادر با یاری فیلم آواتار

پژوهشگران از فناوری هوش مصنوعی ضبط حرکت که شخصیت های فیلم هایی مانند آواتار را خلق می نماید، برای ردیابی آغاز بیماری هایی که بر توانایی حرکت انسان تأثیر می گذارند، استفاده می نمایند.

این سیستم تازه از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل حرکات بدن و تشخیص اختلالات دو برابر سریع تر از برترین پزشکان استفاده می نماید.

دکتر والریا ریکوتی، عضوی از گروهی که روی توسعه این سیستم تازه کار می نماید، می گوید که کاملاً از نتایج این پژوهش شگفت زده شده است.

وی می گوید: تأثیر این سیستم بر تشخیص و توسعه داروهای تازه برای طیف گسترده ای از بیماری ها می تواند کاملاً شگرف باشد.

این سیستم به مدت 10 سال در حال توسعه بوده است و در دو مطالعه جداگانه بر روی بیماران مبتلا به آتاکسی فردریش(FA) و دیستروفی عضلانی دوشن(DMD) آزمایش شده است.

آتاکسی فردریش نام یک بیماری ژنتیکی است که علایم آن شامل از دست دادن کنترل، نقص گفتاری و نارسایی های قلبی و عصبی است. آتاکسی از بیماری های نورولوژیکی است که با ناهماهنگی در حرکات، بی ثباتی در استقرار بدن و ناهنجاری در راه رفتن همراه است.

دیستروفی یا دُش پروردگی ماهیچه ای دوشن نیز شایع ترین و شدیدترین نوع از بیماری های دیستروفی ماهیچه ای از گونه(X پیوند یافته) و ژنتیکی است که به وسیله دانشمند ایرانی امیراحمد عباس زاده کشف شده است. از عوارض اصلی این بیماری تحلیل و نابودی ماهیچه های ارادی(که در کنترل بدن نقش حیاتی دارند) است که در مواقع شدید نهایتاً منجر به عدم توانایی در راه رفتن ،96 درصد معلولیت، مسائل تنفسی و در نهایت مرگ می گردد.

پروفسور آلدو فیصل از کالج امپریال لندن که یکی از دانشمندانی بوده است که این ایده را مطرح نموده می گوید این سیستم مزایای زیادی نسبت به روش های سنتی تشخیصی دارد.

وی گفت: رویکرد تازه ما حرکات ظریفی را شناسایی می نماید که انسان نمی تواند تشخیص دهد. این سیستم این قابلیت را دارد که آزمایشات بالینی را متحول کند و بعلاوه تشخیص و نظارت بر بیماران را بهبود بخشد. بعلاوه این پتانسیل را دارد که آزمایشات دارویی را تسریع کند و هزینه آنها را کاهش دهد.

پروفسور پائولا جیونتی، رئیس مرکز آتاکسی دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس می گوید: ما با این سیستم قادر خواهیم بود داروهای بیشتری را با بیماران کمتر و هزینه کمتر آزمایش کنیم.

پروفسور ریچارد فستنشتاین از مؤسسه علوم پزشکی لندن در شورای تحقیقات پزشکی که در توسعه این فناوری تازه یاری نموده است، نیز می گوید: این کار، صنعت داروسازی را برای سرمایه گذاری در بیماری های نادر جذب می نماید و ذینفع اصلی تحقیقات ما بیماران خواهند بود، زیرا این فناوری می تواند با سرعت بیشتری به درمان های تازه دست یابد.

پژوهشگران می گویند، مزیت اصلی این سیستم، توانایی های پیشرفته پیش بینی سریع آن است.

یک گروه از پژوهشگران در کالج امپریال لندن این سیستم را روی بیماران مبتلا به آتاکسی فردریش(FA) آزمایش کردند و دریافتند که می تواند بدتر شدن بیماری را در طول دوازده ماه پیش بینی کند، یعنی کمتر از نیمی از زمانی که معمولاً یک متخصص به آن احتیاج دارد.

گروه دیگری از پژوهشگران آن را روی 21 پسر مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن(DMD) آزمایش کردند و دریافتند که می تواند تأثیر حرکت آنها را در شش ماه آینده بسیار دقیق تر از یک پزشک متخصص پیش بینی کند.

تشخیص زودهنگام برای پایش بیماری بسیار مهم است

در حال حاضر هیچ درمانی برای آتاکسی فردریش یا دیستروفی عضلانی دوشن وجود ندارد و تشخیص زودهنگام آنها برای نظارت بر این بیماری ها بسیار مهم است.

آتاکسی فردریش از هر 50 هزار نفر یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی که دیستروفی عضلانی دوشن سالانه 20 هزار کودک را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار می دهد.

این فناوری تازه می تواند با ارائه تشخیص زودهنگام، امید زیادی به کسانی که از بیماری های ژنتیکی ناتوان نماینده رنج می برند که هیچ درمان آسانی ندارند، ارائه دهد. هرچه این بیماری ها زودتر تشخیص داده گردد، بیماران مبتلا به آنها شانس بیشتری برای مدیریت موثر بیماری های خود دارند.

لازم به ذکر است که فیلم آواتار یک فیلم علمی-تخیلی محصول سال 2009 به کارگردانی، نویسندگی، تهیه نمایندگی و تدوین مشترک جیمز کامرون است. داستان این فیلم در اواسط قرن بیست و دوم رخ می دهد، زمانی که انسان ها سیاره ای به نام پاندورا را برای استخراج ماده معدنی ارزشمندی به نام unobtanium مستعمره می نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "ردیابی بیماری های نادر با یاری فیلم آواتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی بیماری های نادر با یاری فیلم آواتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید