دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می شود؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، اگر راننده تمام قوانین و مقررات را رعایت کند و عابر پیاده به وظایف و قوانین مرتبط با عابران عمل نکند، در صورت بروز حادثه مسئولیتی نخواهد داشت.

دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می شود؟

در مواردی که عابر پیاده با عبور از معابر غیرمجاز باعث بروز حادثه ای شده است کارشناسان صحنه تصادف را بررسی می کنند و سهم تقصیر هر یک از طرف های تصادف، یعنی هم عابر پیاده و هم راننده را معین می کنند. در این نوشتار از وبلاگ کلشی ها به بررسی دیه عابر پیاده مقصر می پردازیم.

تخلفات مهم و حادثه ساز عابران

از جمله مهم ترین تخلفاتی که عابران مرتکب می شوند که می تواند منجر به تصادفات رانندگی شود. می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عابر پیاده
  • بی توجهی به چراغ قرمز
  • ورود ناگهانی به سطح سواره رو
  • استفاده نکردن از پل عابر پیاده
  • تصادف وسیله نقلیه با عابر پیاده
  • بی توجهی به خط کشی عابران پیاده

طبق قانون، اگر عابر پیاده از معابری که برای او ممنوع است عبور کند و سانحه ای رخ دهد که منجر به فوت یا مصدوم شدن وی شود، اگر در این شرایط راننده با سرعت مطمئن و مجاز در حرکت بوده و وسیله نقلیه نقص فنی نداشته باشد و در عین حال قادر به کنترل وسیله نقلیه نباشد و با عابر برخورد کند، راننده ضامن دیه و خسارت وارد شده نیست. مطابق قانون هر کس در محل هایی که توقف در آنجا جایز نیست متوقف شده یا شی و یا وسیله ای را در این قبیل محل ها مستقر سازد و کسی اشتباها و بدون قصد، با شخص و یا شی یا وسیله مزبور برخورد کند و بمیرد، شخص متوقف یا کسی که شی یا وسیله مزبور را در محل مستقر ساخته عهده دار پرداخت دیه خواهد بود، و نیز اگر توقف شخص مزبور با استقرار شی و وسیله مورد نظر موجب لغزش رهگذر و آسیب کسی شود، مسئول پرداخت دیه صدمه یا آسیب وارده است، مگر آنکه عابر با وسعت راه و محل، عمدا قصد برخورد داشته باشد که در این صورت نه فقط خسارتی به او تعلق نمی گیرد بلکه پرداخت خسارت وارده نیز برعهده دارد. باید توجه کرد که عدم مسئولیت راننده به معنای منع استفاده وراث قانونی متوفی از مزایای بیمه نیست و میزان دیه عابر پیاده و سایر شرایط استفاده از بیمه توسط مراجع قانونی ذیصلاح معین می شود.

دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می شود؟

عبور عابر پیاده از عرض خیابان در هیچ قانونی ممنوع نشده است، اما اگر عابر حین عبور از عرض خیابان یا محل های غیرمجاز، بدون توجه به مقررات راهنمایی با وسیله نقلیه ای برخورد کند و پلیس وی را مقصر بداند در صورتی که منجر به ضرب یا جرح یا قتل یا خسارت مالی عابر پیاده شود راننده وسیله نقلیه که با عابر برخورد کرده است در این خصوص مسئولیتی ندارد و پرداخت دیه به او تعلق نمی گیرد. اما این موضوع مانع استفاده عابر پیاده از مقررات بیمه نخواهد بود و در صورت تصادف با عابر پیاده که منجر به صدمات جانی و یا فوت وی شود دیه و هزینه های درمان توسط بیمه پرداخت می شود. همچنین در صورتی که وسیله نقلیه بدون بیمه نامه باشد دیه و هزینه های درمانی از محل صندوق تامین خسارت های بدنی پرداخت می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که راننده در صورت بروز حادثه موظف است شخص آسیب دیده را با وسیله نقلیه خود یا وسیله دیگر بلافاصله به اولین درمانگاه یا بیمارستان برساند و مراتب را به ماموران انتظامی اطلاع دهد.

برای مطالعه نکات حقوقی بیشتر فک پلاک خودرو چه شرایطی دارد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می شود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می شود؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید