خبر جعلی دیدار رئیس سیا با دبیرشواری امنیت ملی از کجا خط گرفت؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، ایرنا نوشت: بررسی ریشه انتشار خبر جعلی دیدار یک مقام ایرانی و رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در عراق همزمان با فرایند رو به جلو مذاکرات هسته ای ایران و 4+1 نشان داد که این دیدار زاییده تخیل دو اندیشکده آمریکایی بود که تلاش داشتند تهران را به داشتن ارتباط مخفی با واشنگتن متهم کنند.

خبر جعلی دیدار رئیس سیا با دبیرشواری امنیت ملی از کجا خط گرفت؟

کارشناسان ارشد دو اندیشکده آمریکایی مستقر در واشنگتن در توئیت های جداگانه ادعا کردند که ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ، در عراق با مقامات ایرانی مصاحبه کرده است.

باربارا اسلاوین مدیر بخش ایران در شورای آتلانتیک در روز سه شنبه گذشته (7 اردیبهشت) با انتشار توئیتی اظهار داشت که یک فرد بلند پایه به او اطلاع داده که در بغداد پایتخت عراق، دیداری بین رئیس سازمان سیا و علی شمخانی رئیس [ (دبیر) ] شورای عالی امنیت ملی ایران، انجام شده است.

وی بدون انتشار نام منبع خود گفته است که در دیدار ویلیام برنز با علی شمخانی ، یک فرد از عربستان سعودی نیز حضور داشت.

یک روز پیش از این نیز مایکل روبین از اندیشکده آمریکن اینترپرایز که بیشتر به جمهوری خواهان نزدیک است، در مقاله ای نوشته بود که رئیس سازمان سیا طی روزهای اخیر به عراق سفر کرده است. او این مطلب را به نقل از چندین منبع عراقی که با او صحبت کرده اند، نوشت.

سازمان سیا بلافاصله پس از انتشار مقاله روبین انجام چنین دیداری را تکذیب کرد و بعد از توییت خانم اسلاوین نیز دفتر مطبوعاتی سازمان سیا بار دیگر انجام دیدار با مقام های ایرانی را تکذیب کرد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک شایعات مطرح شده در برخی رسانه ها مبنی بر این که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اخیراً در عراق با یکدیگر دیدار کرده اند را مزخرف خواند.

جویی هود در سخنرانی خود در وبینار اندیشکده خاورمیانه، در خصوص دیدار ویلیام برنز با علی شمخانی در سفرش به عراق شرح داد: این گزارش ها مزخرف هستند. چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.

وی در ادامه در جملاتی مبنی بر تایید گفت وگوهای برنز با مقامات عراقی گفت: البته او [ ویلیام برنز ] مصاحبههای بسیار خوبی با مقامات عراقی داشته است.

در ایران نیز، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه با تکذیب خبر دیدار مقامات ایرانی با رئیس سازمان سیا، آن را خبرسازی زرد خواند.

به اعتقاد ناظران سیاسی، انتشار خبر تکذیب شده اسلاوین و روبین که از نزدیکان به جمهوری خواهان آمریکا هستند، اهدافی را دنبال می کند.

به اعتقاد آن ها اولین هدف آن ها مذاکرات هسته ای بین ایران و اروپاییان برای بازگشت آمریکا به برجام است زیرا ایران اعلام کرده است که با آمریکا بصورت مستقیم مذاکره نخواهد کرد اما اسلاوین و روبین با انتشار چنین خبری قصد دارند، اعتماد اروپایی ها به ایران برای ادامه مذاکرات هسته ای را کاهش دهند و اینکه القا کنند که ایران در جبهه ای دیگر بصورت مستقیم با آمریکا در حال مذاکره است.

به باور تحلیلگران سیاسی، انتشار چنین خبری می تواند در داخل ایران نیز برای عده ای ابهام انگیز باشد و موجب ایجاد شک و شبهه برای برخی از نیروهای داخلی و بروز اختلاف بین آن ها بر سر چگونگی مذاکره با آمریکا بر سر مسائل هسته ای و منطقه ای به وجود آورد و مذاکرات هسته ای را تحت تاثیر قرار دهد.

این عده همچنین معقدند که مایکل روبین از افراد نزدیک به جمهوری خواهان در مقاله خود تضعیف دولت بایدن که بر آمده از حزب دموکرات به عنوان رقیب جمهوری خواهان است را در افکار عمومی آمریکایی ها نشانه رفته است زیرا وی در بخشی از مقاله خود که در خصوص دیدار شمخانی و ویلیام برنز در عراق منتشر کرده است،می نویسد: رئیس سازمان سیا، به جای برگزاری مصاحبهها در سفارت آمریکا یا در یک ساختمان دولتی عراقی، در خانه شخصی فواد حسین، وزیر خارجه عراق و سیاستمدار کرد عراقی، با مقامات ایرانی مصاحبه کرده است.

وی محل این دیدار را در شان دولت و ملت آمریکا ندانسته است و به اعتقاد ناظران سیاسی هدف وی از انتشار این خبر که به تایید هیچیک از طرف ها نرسیده است، زیر سوال بردن دولت بایدن در چگونگی مذاکره با طرف های خارجی است.

ناظران سیاسی همچنین معتقدند روبین در زمانی ادعای برگزاری چنین دیداری در منزل یک شخصیت عراقی شده است که در روزهای اخیر جمهوری خواهان اقدام به فضاسازی علیه جان کری مقام فعلی دولت بایدن و وزیر وقت خارجه آمریکا در زمان اوباما مبنی بر در اختیار قرار دادن اسناد محرمانه به طرف های ایرانی در حین انجام مذاکرات هسته ای و زمزمه هایی برای استیضاح وی از سوی کنندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا به دلیل یاد شده به گوش می رسد.

به اعتقاد آن ها ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پیش از این به عنوان یک دیپلمات در تعدادی از سفارتخانه های آمریکا کار کرده و در مذاکرات هسته ای با ایران در زمان دولت اوباما نیز حضور داشته است بنابر این انتشار چنین خبری می تواند به اعتبار دولت بایدن برای حفظ اسناد محرمانه در نزد افکار عمومی آمریکایی ها ضربه بزند.

اسلاوین نیز بدون انتشار نام منبع خود گفته است که در دیدار ویلیام برنز با علی شمخانی ، یک فرد از عربستان سعودی نیز حضور داشته است.

تحلیلگران سیاسی معتقدند اسلاوین در خبر خود پای عربستان سعودی را نیز به میان آورده است، درست در زمانی که گزارش های دیگری از سوی رسانه های غربی درباره دیدارهای مقامات سعودی و ایرانی در عراق منتشر شده است.

آن ها معتقدند که هدف اسلاوین از به میان کشیدن پای کننده عربستان در این نشست این است که همانگونه که جمهوری خواهان آمریکا بارها مدعی شده اند، بدون آمریکا اختلاف های منطقه ای غیر قابل حل است و وی قصد دارد با برجسته کردن این موضوع به ملت های منطقه القا کند که کشورهای منطقه بدون واشنگتن نمی توانند به تفاهم برسند.

برخی رسانه های فارسی زبان وابسته به کشورهای غربی نیز با انتشار خبر غیر واقعی دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس سیا در عراق درصدد ایجاد اختلاف بین نیروهای داخل نظام جمهوری اسلامی بر آمدند و برگزاری چنین دیداری را به وجود اختلاف بین نیروهای نظام و رایزنی های پشت پرده برخی جریان های داخلی با مقامات آمریکایی تحلیل کردند.

در مجموع بررسی ریشه انتشار خبر جعلی دیدار یک مقام ایرانی و رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در عراق همزمان با فرایند رو به جلو مذاکرات هسته ای ایران و 4+1 نشان داد که این دیدار زاییده تخیل دو اندیشکده آمریکایی بود که تلاش داشتند تا از یک سو تهران را به داشتن ارتباط مخفی با واشنگتن با وجود مذاکرات غیر مستقیم در وین متهم کنند و از سوی دیگر دولت بایدن را در افکار عمومی آمریکا تضعیف کنند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "خبر جعلی دیدار رئیس سیا با دبیرشواری امنیت ملی از کجا خط گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر جعلی دیدار رئیس سیا با دبیرشواری امنیت ملی از کجا خط گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید