خبرنگاران کاهش تلفات 17 هزار نفری حوادث رانندگی با راننده محورشدن بیمه

به گزارش وبلاگ کلشی ها، تهران- خبرنگاران- خسارت سالانه حوادث رانندگی به بیش از 17 هزار نفر کشته، 350 هزار مجروح و 15 هزار میلیارد تومان رسیده که هزینه اقتصادی و اجتماعی سنگینی را به کشور تحمیل می کند؛ اما قرار است با اجرای طرح راننده محورشدن بیمه شخص ثالث این آمار کاهش پیدا کند.

خبرنگاران کاهش تلفات 17 هزار نفری حوادث رانندگی با راننده محورشدن بیمه

بر اساس برنامه ششم توسعه، با هدف کاهش خسارات جانی و اقتصادی ناشی از حوادث رانندگی، باید بیمه های شخص ثالث راننده محور شوند که البته تا به امروز اجرایی نشده است.

چندی است که زیرساخت های اجرای این طرح با همکاری دولت و نیروی انتظامی در حال آماده سازی است که انتظار می رود دراواسط سال آینده، عملیاتی شود.

بر اساس این طرح، شرکت های بیمه موظفند بر اساس راننده محور بودن در بیمه شخص ثالث به هر دستگاه خودرو خسارت پرداخت کنند که طبق آن، رانندگان پرخطر که ریسک بالایی دارند حق بیمه بیشتری پرداخت کرده و رانندگان قانون مدار از تخفیف های ویژه ای بهره مند خواهند شد.

15 هزار میلیارد تومان، خسارت سالانه بیمه شخص ثالث

پرویز خسروشاهی قائم مقام بیمه مرکزی جمهوری اسلامی امروز (جمعه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی وبلاگ کلشی ها در این باره گفت: در سال 97 حدود 12هزار میلیارد تومان خسارت در بخش بیمه شخص ثالث پرداخت شده است که امسال برآورد می شود به 15 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی اضافه کرد: تجربه جهانی نشان می دهد که تفکیک بیمه گزاران به کم ریسک و پر ریسک، کارایی نظام بیمه را بالا برده و باعث اصلاح رفتار رانندگان و کاهش حادثه آفرینی آنها می شود.

9.5 میلیون مورتورسیکلت فاقد بیمه نامه

قائم مقام بیمه مرکزی اشاره به جزییات اجرای طرح راننده محورشدن بیمه شخص ثالث در سال 99، اضافه کرد: اکنون حدود 85 درصد وسایل نقلیه موتوری (به جز موتورسیکلت) بیمه شخص ثالث را خریداری می کنند.

خسروشاهی اضافه کرد: اما در بخش موتورسیکلت، پوشش آن پایین است به طوری که از 11 میلیون موتورسیکلت فعال در کشور حدود 1.5 میلیون دارای بیمه نامه شخص ثالث هستند.

وی با اشاره به پیامدهای عدم پوشش بیمه شخص ثالث، اضافه کرد: رانندگانی که دارای بیمه شخص ثالث نیستند، به جزو پرداخت خسارت، باید دو برابر حق بیمه شخص ثالث، جریمه پرداخت کنند.

راننده محورشدن بیمه شخص ثالث در سال 99

قائم مقام بیمه مرکزی درباره زمان اجرای طرح راننده محورشدن بیمه شخص ثالث، گفت: بعید است که این طرح از ابتدای سال 99 اجرایی شود اما تلاش می کنیم که این طرح در سال 99 عملیاتی شود.

وی با اشاره به تفاوت های طرح راننده محورشدن بیمه شخص ثالث با شیوه کنونی صدور این نوع بیمه نامه، گفت: اکنون برای تعیین حق بیمه تنها بررسی می شود که آیا راننده، خسارت داشته است یا نه؟ و اینکه مثلا خودرو چند سیلندر است.

خسروشاهی اضافه کرد: اما در طرح راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، ویژگی های راننده در مرکز توجه قرار می گیرد که مهم ترین آنها رفتار رانندگی فرد متقاضی است.

وی اضافه کرد: رفتار رانندگی افراد در بانک اطلاعاتی نیروی انتظامی، ثبت شده است که باید آنها را اخذ و مدل سازی کرد.

قائم مقام بیمه مرکزی با بیان اینکه برای اخذ این اطلاعات از نیروی انتظامی نیاز به هماهنگی بین دستگاهی و هماهنگ کردن سامانه ها وجود دارد، ادامه داد: با مدل سازی می توان نمره ریسک را برای رانندگان صادر و بر اساس آن اقدام به تعیین مبلغ حق بیمه کرد.

وی با بیان اینکه ضریب خسارت بیمه شخص ثالث اکنون حدود 114 درصد است، گفت: با اجرای این طرح ضریب خسارت این بخش کاهش خواهد یافت.

خسروشاهی با اشاره به ضریب خسارت 50 تا 70 درصدی بیمه شخص ثالث در سایر کشور ها، اضافه کرد: هدف اصلی از راننده محور کردن بیمه شخص ثالث، کاهش حوادث رانندگی است.

وی اضافه کرد: حدود 17 هزار کشته و 360 هزار مجروح ناشی از حوادث رانندگی درسال 97 بوده است که تلاش می شود از طریق طرح راننده محور کردن بیمه شخص ثالث، میزان آن را کاهش دهیم.

قائم مقام بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح، افراد پر ریسک به دلیل افزایش حق بیمه به سوی اصلاح رفتار رانندگی خود حرکت می کنند که کاهش حوادث را به دنبال خواهد داشت.

کاهش حق بیمه رانندگان کم خطر

پیش از این نیز رییس کل بیمه مرکزی نیز به وبلاگ کلشی ها در این باره گفته بود: عامل حدود 75 درصد تصادفات، اشتباهات و عملکرد انسانی است که با راننده محور کردن صدور بیمه نامه، تلاش می شود این اشتباهات، اصلاح شود.

وی با بیان اینکه باید تلاش شود که رانندگان ناچار به رعایت بیشتر قوانین شده و در نتیجه آمار تصادفات کاهش یابد، اضافه کرد: در زمان صدور بیمه های جدید به عواملی مانند سن راننده، مدت زمان اخذ گواهینامه، سابقه تصادفات و ... توجه شده و حق بیمه بر اساس این عوامل تعیین و اخذ خواهد شد.

وی گفت: بر اساس این طرح، حق بیمه راننده های پرخطر افزایش می یابد، اما در مقابل، راننده های کم خطر از معافیت ها و تخفیفات بیمه ای برخوردار خواهند شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کاهش تلفات 17 هزار نفری حوادث رانندگی با راننده محورشدن بیمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کاهش تلفات 17 هزار نفری حوادث رانندگی با راننده محورشدن بیمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید