جزییات جهش لامبدا کرونا

به گزارش وبلاگ کلشی ها، عضو کمیته علمی کووید 19 ضمن ارائه توضیحاتی درباره جهش نو ویروس کرونا، در عین حال شرایط کرونا در کشور را ارزیابی کرد.

جزییات جهش لامبدا کرونا

به گزارش ایسنا، سیدعلیرضا ناجی، درباره جهش تازه ویروس کرونا تحت اسم لامبدا، گفت: این جهش ابتدا در کشور پرو شناسایی شد و اکنون در بیش از 30 کشور شناسایی شده است. این جهش دارای موتاسیون های متعددی است که خصوصبات زیادی دارد. به نظر می رسد مقدار انتقال ویروس افزایش پیدا نموده است. کشور پرو سیستم بهداشتی درمانی مناسبی ندارد و واکسیناسیون خاصی هم انجام نداده است و بیشترین مقدار کشته شدگان را در هر یک میلیون نفر جمعیتش دارد که بالاترین است و در این زمینه ضعیف عمل نموده است.

وی اضافه کرد: این واریانت در کشور پرو به وجود آمد البته هنوز سازمان جهانی بهداشت جهش لامبدا را به اسم واریانت مورد نگرانی طبقه بندی ننموده است، ولی این جهش جزو واریانت هایی است که باید مورد توجه زیاد قرار گیرد.

ناجی درباره خصوصیات جهش لامبدا، توضیح داد: به نظر می رسد انتقال بیماری افزایش یافته و بعلاوه مقدار گریز از سیستم ایمنی در این جهش افزایش یافته است. از طرفی به علت حذف های متعددی که در ژنوم آن اتفاق افتاده است ما را در شناسایی ویروس با روش های متداول نگران نموده است؛ به طوری که در ابتدا در کشور پرو هم نمی توانستند آن را به خوبی شناسایی نمایند. البته باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری از این جهش به دست آید که ببینیم آیا به مقدار سویه دلتا می تواند خطر آفرین باشد با خیر. با خصوصیاتی که فعلا از آن می دانیم به نظر می رسد بتوان آن را کاندید واریانت مورد خطر قرار داد.

ناجی گفت: برای تصویرسازی درباره علائم این جهش باید صبر کنیم، اما در هر صورت همه واریانت ها علائمی بیشتر از چیزی که تا به امروز شنیدیم، ندارند.

وی درباره اینکه آیا جهش لامبدا به ایران رسیده یا خیر؟، تاکید نمود: بر اساس صحبت یکی از مسئولین در دانشگاه علوم پزشکی گیلان شبه ای به وجود آمده بود، اما ما گزارش رسمی از وجود این واریانت در ایران نداریم البته بعید هم نیست به ایران هم برسد، چون بعد از پرو در بیش از 30 کشور دیگر شناسایی شده است. مهم این است که ما راه مبارزه استاندارد با ویروس را فارغ از نوع جهش دنبال کنیم.

این ویروس شناس بعلاوه در ادامه صحبت هایش درباره پیش بینی شرایط ویروس در کشور در روز های آینده، بیان نمود: در روز های آینده با توجه به چیز هایی که می بینیم و با توجه به اینکه رعایت ها خوب نیست، احتمالا افزایشی در تعداد کشته شدگان خواهیم داشت و فکر می کنم تا مدت ها درگیر موج پنجم هستیم؛ چون سویه دلتا بسیار انتقال پذیر است و ما هم در قبال آن تصمیمات چندان قوی و مناسبی نمی گیریم. رنگ بندی شهر های قرمز را اعلام کردیم، ولی هیچ ظاهری از قرمز بودن شهر ها وجود ندارد و این یعنی ما نقض قرض می کنیم و رفت و آمد های مردم ادامه می یابد. فکر نمی کنم با این رفتار ها و مسافرت هایی که این چند روز دیدیم، آینده مناسبی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: فکر می کنم هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم و شاید در نزدیکی آن باشیم؛ به هر صورت همه این ها بستگی به این دارد که اطلاعات دقیق در دسترس داشته باشیم و این در حالی است که رفتار های ما هم می تواند در شرایط موثر باشد.

ناجی گفت: تقاضا دارم وقتی شرایط قرمز اعلام می گردد نظارت بر این شرایط هم کامل انجام گردد. در شرایط قرمز کرونایی چرا باید مراکز خرید و رستوران ها باز باشند؟ با عدم نظارت خلاصی مناسبی از پیک نخواهیم داشت و فشار فراوانی به کادر درمان وارد می گردد.

منبع: فرارو

به "جزییات جهش لامبدا کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات جهش لامبدا کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید