توصیه هایی برای پیشگیری از اختلال رشد در بچه ها

به گزارش وبلاگ کلشی ها، اختلال رشد به معنی رشد ناکافی بوده و ناشی از عدم توانایی برای کسب کالری لازم یا مصرف آن برای رشد است.

توصیه هایی برای پیشگیری از اختلال رشد در بچه ها

اختلال رشد ممکن است در پی مسئله ای جسمی برای کودک پیش آید؛ مثل عیوب مادرزادی قلب، ضایعات عصبی، نارسایی کلیه، ریفلاکس معده و ... یا به دلایل دیگر مثل کمبود آگاهی والدین در خصوص نحوه تغذیه کودک، اعتقادات بهداشتی، اطلاعات نامناسب تغذیه ای، کمبود شیر مادر، استرس خانوادگی و مسائل عاطفی روانی ایجاد گردد.

اختلال رشد چگونه تعیین می گردد؟

اگر وزن کودک پایین تر از حد استاندارد باشد، به وسیله معاینه فیزیکی به وسیله پزشک، آزمایش مدفوع و آزمایش خون می توان این اختلال را تشخیص داد.

در عین حال در حوزه درمان، هدف درمان تامین انرژی کافی جهت دسترسی به رشد مناسب در هر سن است. در شیرخوارانی که از شیر خشک استفاده می نمایند با تجویز پزشک بر اساس وزن کودک از مکمل های غذایی استفاده می گردد. به علت کمبود ویتامین از ویتامین های مختلف، روی و آهن استفاده می گردد. بعلاوه از موادی مثل گوشت، عدس، برنج و روغن گیاهی نیز برای درمان اختلال رشد استفاده می گردد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران، چند توصیه در زمینه پیشگیری از ابتلای بچه ها به اختلال رشد:

- ترجیحاً سر سفره و همراه با خانواده به کودک غذا دهیم، نه به صورت تنها و جدا از جمع.

- از مصرف آبمیوه صنعتی و شیرین و آب نبات و تنقلات صنعتی در بچه ها پرهیز گردد.

- شیرخوار را در آغوش گرفته و به او غذا دهید.

- زمان تغذیه بچه ها باید تعیین باشد و طول مدت تغذیه نیز از حد خاصی مثلاً نیم ساعت تجاوز نکند. چنانچه موارد ذکر شده رعایت گردد کودک ریتم خاصی را در غذا خوردن برقرار نموده و به وزن مطلوب خواهد رسید.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "توصیه هایی برای پیشگیری از اختلال رشد در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای پیشگیری از اختلال رشد در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید