تعطیلی موزه آبگینه و سفال ایران خبرساز شد

به گزارش وبلاگ کلشی ها، مدیر موزه آبگینه و سفالینه ایران از تعطیلی موقت موزه برای اجرای فاز نخست تعمیرات و بازسازی این بنا تا انتها آبان ماه سال جاری خبرداد. این خبر در بخش موزه آبگینه و سفال ایران و تعطیلی موزه آبگینه و سفال ایران می باشد.

تعطیلی موزه آبگینه و سفال ایران خبرساز شد

امید شیوا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تعمیرات از امروز آغاز شده و در این مرحله نم زدگی طبقه زیرزمین و همکف، تاسیسات برق و تعویض کفپوش های آن در دستور کار خواهد بود.

وی با بیان اینکه هزینه های اجرای تعمیرات به وسیله اداره کل موزه های کشور و میراث فرهنگی استان تهران تامین می گردد ادامه داد: در فاز نخست تعمیرات حدود 150 میلیون تومان اعتبار برای این بخش اختصاص یافته است.

مدیر موزه آبگینه و سفالینه ایران توضیح داد که فاز دوم بازسازی موزه مربوط به مقام سازی و معماری بیرونی مجموعه نیز پس از تخصیص اعتبار طی ماه های آینده انجام خواهد شد.

شیوا در مورد شرایط سیستم امنیتی موزه در زمان تعمیرات گفت: دوربین های موزه از پیشرفته و هوشمندترین هشداردهنده ها برخوردارند و مسئله ای برای امنیت این مکان وجود ندارد.

وی بعلاوه در تشریح برنامه های آینده موزه گفت: مراسم تجلیل از هانس هولاین (طراح موزه آبگینه) و نشست همکاری با رایزن فرهنگی کشور فرانسه در دستور کار مجموعه قرار گرفته است تا به محض اتمام تعمیرات اواخر ماه جاری شاهد انجام این رویدادها باشیم.

مرحوم استاد علی محمد معمارباشی موزه آبگینه را در سال 1291 هجری خورشیدی به دستور احمد قوام برای ایجاد دفتر کاری و استفاده شخصی او ساخت. ساختمان موزه آبگینه تلفیقی از معماری باروک ایرانی برخوردار است. این ساختمان با زیربنایی بالغ بر یک هزار و 40 مترمربع و با طرح هشت گوش و ستون های کاذب در قسمت ورودی ساخته شده و سه طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول هفت تالار و سه سرسرا دارد. بخش اندرونی این بنا در اختیار بنیاد سینمایی فارابی قرار گرفته است و مابقی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران است. موزه آبگینه و سفالینه یکی از پنج مجموعه زیر مجموعه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران است.

منبع: همگردی

به "تعطیلی موزه آبگینه و سفال ایران خبرساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی موزه آبگینه و سفال ایران خبرساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید