تدابیر قانونی برای جلوگیری از تخریب غار نمکدان و ژئوپارک جهانی قشم

به گزارش وبلاگ کلشی ها، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با صدور دستور ویژه ای خطاب به دادستان قشم از وی خواست به موضوع نگرانی از تخریب حریم آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی و جهانی به ویژه غار نمکدان و ژئوپارک قشم ورود کرده و تدابیر قانونی لازم را اتخاذ کند.

تدابیر قانونی برای جلوگیری از تخریب غار نمکدان و ژئوپارک جهانی قشم

به گزارش وبلاگ کلشی ها به نقل از ایسنا، علی صالحی به دادستان قشم مأموریت داد تا با دعوت از کارشناسان، متخصصان و مدیران استان هرمزگان مرتبط، نسبت به بررسی موضوع اقدام و چنانچه تخلفی در نحوه واگذاری یا عملیاتی که منجر به تخریب محیط زیست و میراث فرهنگی شده مشاهده شود، بلافاصله تدابیر لازم را اتخاذ و دستورات مقتضی را صادر کند.

وی اضافه نمود: در مورد سایر واگذاری های اراضی در نوار ساحلی شمال جزیره قشم از ابتدای این شهرستان تا درگهان، چه از سوی سازمان منطقه آزاد قشم و چه سایر سازمان های دولتی رعایت حریم دریا و مقررات زیست محیطی، الزامی است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بیان نمود: برای احقاق حقوق عامه و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی، در صورت محرز شدن تخلفات احتمالی در صدور مجوزها یا هرگونه تجاوز به حریم آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی و جهانی با مدیران مربوطه به لحاظ نبود نظارت برخورد قانونی خواهد شد.

صالحی اضافه نمود: در این زمینه باید دستگاه صادرکننده مجوز پاسخگو باشد و بررسی شود چگونه به این طرح ها اجازه عملیات اجرایی داده شده است.

وی بیان نمود: ضرورت دارد مسئولان و متولیان امر پس از بررسی های کارشناسی، نتایج را بلافاصله برای تنویر افکار عمومی و رفع نگرانی مردم اطلاع رسانی کنند.

غار نمکی جزیره قشم را که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده می توان یکی از جاذبه های بی همتای این جزیره برشمرد که به طول بیش از 6 هزار و 400 متر، دومین غار طولانی جهان بشمار می آید. پیش از این فعالان محیط زیست و گردشگری با اعلام این که عملیات ساخت مرکز پروش میگو، تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی غار نمکی قشم را قوّت بخشیده است، اظهار کرده بودند همین موضوع، خطر خروج ژئوپارک قشم را از فهرست جهانی یونسکو جدی خواهد کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تدابیر قانونی برای جلوگیری از تخریب غار نمکدان و ژئوپارک جهانی قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدابیر قانونی برای جلوگیری از تخریب غار نمکدان و ژئوپارک جهانی قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید