تاثیر رنگها بر انسان ؛ کدام یک رنگ شماست؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها، چقدر با بحث روانشناسی رنگها آشنا هستید ؟ می دانید تاثیر رنگها بر انسان بسیار بیشتر از حد تصور شماست ؟ می دانید کدام رنگها روی تصمیمات و افکارتان اثر می گذارند ؟

تاثیر رنگها بر انسان ؛ کدام یک رنگ شماست؟

به گزارش وبلاگ کلشی ها به نقل از نمناک، تاثیر رنگ هاروی اشخاص ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه باشد وبیشتراز آن چیزی که فکر می کنیم قدرت دارد. قوی ترین و بهترین حس در این زمینه بینایی است که به ما توانایی درک عکس ها ، شی ، رنگهایی که روزانه می بینیم رامیدهد. همه رنگها نور را متفاوت بازتاب می نمایند این بازتاب نور چیزی است که ما از رنگ ها درک می کنیم .هر شخص بطور خاص نسبت به رنگها عکس العمل نشان میدهند.این عکس العمل ها بازتاب احساسات ، شخصیت مثل :ترجیحات غذایی ،تصورات ناخوشایند ، عکس العمل در مکانهای عمومی ، رانشان میدهد. دراین بخش از روانشناسی به توصیف و تاثیرات بعضی رنگها روی ذهن و روح انسان می پردازیم .

تاثیر رنگها بر روح و جسم انسان

تاثیر رنگها بر انسان ، قرمز :

قرمز یکی از برجسته ترین رنگهاست که نشان دهنده عشق، احساسات، گرمی، زنده دلی ،راحتی است اما احساسات منفی مثل اعصبانیت ، خشم ، کمبود کنترل ، پرخاشگری راهم نشان میدهد بنابراین رنگ قرمز بهترین مثال برای چگونگی تاثیر انواع رنگهاست، به علاوه رنگ قرمز تاثیراتی مثل افزایش ضربان قلب ، افزایش اشتها، احساس گرمی ، دربدن ایجاد می نماید هم چنین باعث مجذوب شدن افراد می گردد .

تاثیر رنگها بر انسان ، نارنجی :

نارنجی رنگ گرمی است البته نه به اندازه قرمز . رنگ نارجی مخصوص افراد باانرژی ، مسلط است. این رنگ گستاخی ،اشتها ، جوانی ، خطرکردن، خیال بافی ، تحرکات مثبت رانشان میدهد و حس تشنگی ، گرسنگی را برمی انگیزد این رنگ برای آشپزخانه ها و رستورانها مناسب است اما دراتاق خواب موجب بی خوابی می گردد .

تاثیر رنگها بر انسان ، زرد:

رنگ زرد توجه افراد را به خود جلب می نماید . گرم ، خوش آیند ودرخشان است .این رنگ بیانگر ابدیت، تکبر، قدرت، قوت، ثروت ، حق مالکیت است . درزندگی روزمره برای نشان دادن هشدار بکار برده می گردد مثل رنگ زرد درچراغ هدایت رانندگی ، رنگ زرد درفضاهای عظیم چشم راخسته می نماید ، متابولیسم راسرعت می بخشد و باعث خستگی ، عصبانیت می گردد البته اگر دراتاق کوچک باشد .

تاثیر رنگها بر تصمیم گیری انسان

تاثیر رنگها بر انسان ، سبز:

سبزیکی از رنگهای اصلی طبیعت است که بیانگر :رشد ، زاد و ولد، بهار ،تازه سازی است این حس مثبت یعنی خوشبختی ، سلامتی ، امیدواری ، این رنگ بازرد وآبی درست می گردد ، رنگ سبز بین احساس وقضاوت است. هم چنین بیانگر :مهربانی،اجتماعی بودن، صبر وتنفر از تنهایی است .

تاثیر رنگها بر انسان ،آبی:

رنگ آبی سریع ما رابیاد دریا ، آسمان می اندازد و با بسیاری از نظرات انتزاعی مثل اعتماد ، هوش ، صلح ، امنیت ، ابدیت همراه است. به علاوه رنگ آبی فرد را تحریک به استراحت و سکوت می نماید رنگ آبی چشم را خسته نمی نماید بنابراین می توان آن را درفضاهای عظیم بکاربرد ، این رنگ باعث آرامش می گردد و دمای بدن و حتی ضربان قلب راپایین می آورد .

تاثیر رنگها بر انسان ، نیلی :

نیلی ذهن را قوی می نماید چون محرک خیال بافی ، بینش های منفی است و برای افراد افسرده خطرناک است امابیانگر زیبایی ، راز، و آگاهی است . به علاوه درکشورهای آسیایی مثل چین ، ژاپن، هند از این رنگ به فراوانی درصنعت نساجی و کاغذ سازی استفاده می نمایند .

تاثیر رنگها بر انسان ،بنفش :

بنفش نماد صبر و فروتنی است، و از ترکیب قرمز ، آبی بدست میاید ومعنای متضادی دارد . خانمها و آقایانی که شخصیت تحریک پذیری دارند از این رنگ استفاده نمایند .

تاثیر رنگها بر فکر و روان انسان

تاثیر رنگها بر انسان ، سیاه و سفید

همچنین رنگهای سفید ،سیاه داریم که آنالیز نشده است اگرچه این رنگها تاثیرات خودرادارد .

رنگ سفید را افراد آرام ،فهیم استفاده می نمایند و این رنگ باناامیدی ، تنهایی مبارزه می نماید . رنگ سفید نماد پاکی ، بی گناهی ، عفت ، تقوا است این رنگ همه چیز را روشن می سازد وتمیزی، صمیمیت ایجاد می نماید .

برعکس رنگ مشکی تمام نور را جذب می نماید و بیانگر :مرگ ، تاریکی ، خرابی، راز است . مشکی نماد :ناراحتی ، دشمنی ، قدرت ،غم ،کمال ، تشریفات است . همه احساسات منفی بارنگ مشکی همراه است اما اگر با رنگهای دیگر ترکیب گردد معنی مثبتی دارد، افراد درونگرا بیشتر رنگ مشکی استفاده می نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "تاثیر رنگها بر انسان ؛ کدام یک رنگ شماست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر رنگها بر انسان ؛ کدام یک رنگ شماست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید