قله اورست؛ مرتفع ترین زباله دان جهان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، قله اورست مرتفع ترین قله جهان به علت حضور انبوه کوهنوردان و رفت و آمد جهانگردان به مرتفع ترین زباله دان تاریخ تبدیل شده است.

قله اورست؛ مرتفع ترین زباله دان جهان

به گزارش وبلاگ کلشی ها، از سال 1953 که نخستین صعود به قله اورست انجام شد تا امروز، هزاران نفر به این قله صعود کرده اند. سال هاست که گروه های کوهنوردی برای صعود به بلندترین قله دنیا، از اورست بالا می روند. در این میان، پسماند و پساب بر جای مانده از این گروه ها، مسئله ای جدی برای محیط زیست بام دنیا ایجاد کرده است.

بحران زباله در قله اورست

کوهنوردانی که اخیرا از قله اورست بازگشته اند، گفته اند که در فضای بلندترین قله دنیا به دلیل وجود مدفوع انسان بوی بدی استشمام می شود.

به گفته یک کوهنورد مکزیکی حتی در کمپ های نزدیک به قله شاهد بطری های خالی، چادر، کپسول های خالی اکسیژن و زباله هایی هستیم که در آن جا رها شده است.

یکی از راهنمایان کوهستان (شرپا) می گوید: در بعضی از مکان ها پیدا کردن یک فضای خالی برای برپا کردن یک چادر کار بسیار سختی است.

بیشتر بخوانید: 50 نکته جالب درباره اورست

وزارت گردشگری کشور نپال در سال 2014 قانونی را وضع کرد که بر اساس آن از کوهنوردان خواسته شده بود تا علاوه بر زباله هایی که در طول صعود به اورست تولید می کنند، دست کم 8 کیلو زباله را با خود به پایین کوه منتقل کنند. قانونی که تا به امروز تعداد زیادی از آن پیروی نکرده اند.

در این میان، چند سالی است که یک موسسه مردم نهاد با نام Eco Everest Expedition به جمع آوری زباله در اورست می پردازد. این گروه هر سال حجم زیادی از این پسماندها را به پایین کوه می آورند.

هنوز معین نیست که چقدر زباله در کوه اورست وجود دارد. دولت چین میزان زباله های فعلی موجود در قله اورست را حدود هشت و نیم تن تخمین می زند. در آینده، چین قصد دارد تا سایت های توالت و دفع زباله های پایدار را در کوه اورست بسازد.

زباله های اورست خودش یک کوه شد

بیش از 8 تن زباله و آشغال و اشیای جمع آوری شده از ارتفاعات کوه اورست در معرض تماشا گذاشته شد.

این زباله ها و اشیا که در چندین عملیات پاکسازی داوطلبانه از دامنه های اورست جمع آوری شده، هم اینک تبدیل به نمایشگاه بزرگی در شهر توکیو شده است.

عملیات های پاکسازی به پیشنهاد و رهبری یک کوهنورد ژاپنی به نام کن فاگوچی اجرا شده بود.

قله اورست با نام نپالی ساگارماتا (به معنی سر آسمان) و نام تبتی کومولانگما بلندترین کوه کره زمین است. ارتفاع قله آن از سطح دریا معادل 8848 متر است. این کوه در رشته کوه های هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفته است

عملیات های پاکسازی که جمعا چهار مورد بوده، از سال 2000 آغاز و تا اوایل سال 2003 ادامه داشته است در این پاکسازی 423 کپسول خالی اکسیژن نیز جمع آوری شده است.

در میان اشیای جمع آوری شده، هزاران قوطی کنسرو، نوشابه، قوطی های مواد غذایی چادر، کیسه خواب، کفش، چوب اسکی به چشم می خورد.

در این عملیات ها، گروه پاکسازی اورست، جنازه یک ناشناس را نیز پیدا کرده که پس از مراسم تشریفات به خاک سپرده شد.

منبع: دنیای سفر

به "قله اورست؛ مرتفع ترین زباله دان جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قله اورست؛ مرتفع ترین زباله دان جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید