بهتر است این 5 مشاوره مالی و مالی را نشنیده بگیرید!

به گزارش وبلاگ کلشی ها، معمولاً هیچ کمبودی برای مشاوره اقتصادی شخصی وجود ندارد! به نظر می رسد به تعداد تمام افراد حقوق بگیر، پست وبلاگ، اینستاگرام، ویدئو، دوره آنلاین و مشاورانی وجود داد که ادعا می نمایند می توانند تمام نگرانی های اقتصادی شما را رفع نمایند. حتی بعضی جنبش ها و باورها هم گاهی اوقات شکل می گیرد و تاثیر زیادی در تصمیم گیری افراد می گذارد. به عنوان مثال، چندی پیش جنبش استقلال اقتصادی، بازنشستگی زودهنگام در کشور آمریکا شکل گرفته بود. در ایران نیز گاهی اوقات جنبش های این چنینی شکل می گیرد. همچون جنبش خوداشتغالی و کارآفرینی که برای مدتی تبلیغ می شد.

بهتر است این 5 مشاوره مالی و مالی را نشنیده بگیرید!

وجود این انبوه اطلاعات نکات مثبتی نیز به همراه دارد. سواد اقتصادی همچنان یکی از مسائل کشورهای درحال توسعه است. حتی بسیاری از مردم کشورهای پیشرفته نیز در این موضوع ضعف دارند. بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2016 اجرا شده بود، تنها 37 درصد از 30 هزار پاسخ دهنده آمریکایی توانسته بودند به چهار سؤال از پنج سؤال اساسی در خصوص پول پاسخ دهند. دسترسی آسان به اطلاعات مسلماً بالاتر بردن سواد اقتصادی را برای افراد امکان پذیر و آسان تر می نماید.

علی رغم مزیت فوق، تعدد توصیه ها و مشاوره اقتصادی یک تهدید نیز به شمار میرود. متأسفانه، با افزایش تعداد افراد توصیه نماینده و مطالب پیرامون مشاوره اقتصادی، تعداد مشاور و مشاوره های غیراصولی نیز بالاتر می رود. در واقع، بسیاری از توصیه های موجود بیشتر ممکن است به ضرر کردن و آسیب اقتصادی رساندن منجر شوند. بر همین اساس، نظر چند کارشناس حرفه ای و معتبر را پرسیده و از آن ها خواستیم چند توصیه و مشاوره اقتصادی که به اشتباه میان مردم متداول شده است را به ما معرفی نمایند. در واقع، اگر هر زمانی با این مشاوره ها روبرو شدید، بهتر است آن ها را نشنیده بگیرید!

اشتباه اول: بودجه بندی راهکار مناسبی برای تمام افراد نیست

کارشناسان روی این موضوع تاکید دارند که برنامه ریزی اقتصادی شخصی را کاملاً جدی بگیرید. وقتی صحبت از امور اقتصادی شخصی به میان می آید، هیچ فرمول یکسانی برای تمام افراد وجود ندارد. آنچه برای شما مفید است، ممکن است برای فرد دیگری ضرر داشته باشد. در واقع، همه چیز به شرایط منحصر به فرد شما و اهداف نهایی شما در زندگی بستگی دارد.

با این حال، این ایده که بودجه بندی عایدی برای تمام افراد کارآمد نیست، یک اشتباه رایج است. این ایده شاید از آنجایی که سرچشمه بگیرد که بودجه بندی کار سخت و محدوده نماینده ای است. اما در واقع، بودجه بندی یعنی اینکه پول و مخارج خود را برنامه ریزی می کنید. بعضی افراد دلایل مختلفی در راستای مخالفت خود با بودجه بندی بیان می نمایند. ولی مسئله اصلی این است که آن ها احتمالاً از روش مناسبی برای بودجه بندی استفاده ننموده اند؛ بنابراین، مشکل از روش به کارگیری آن ها است، نه خود موضوع بودجه بندی عایدی.

روش های بسیار متنوعی برای بودجه بندی وجود دارد. در خیلی از این روش ها نیازی نیست که تمام هزینه ها و عایدیهای خود را در صفحات پیچیدهٔ اکسل یادداشت کنید. به عنوان یکی از سنتی ترین روش ها، فردی ممکن است پول نقد خود را در چند پاکت جداگانه قرار دهد و هر پاکت هم مخصوص خرج شدن برای موضوعی خاص باشد. به عنوان مثال، یک پاکت مخصوص خرید لوازم خوراکی منزل، یک پاکت مخصوص پرداخت صورت حساب ها و … بعضی دیگر شاید ترجیح دهند از اپلیکیشن های موبایل امروزی استفاده نمایند که البته این روش بسیار هوشمندانه و جالب است. نرم افزارهای بسیار ساده و کارآمد زیادی برای این کار طراحی شده است. بعضی هم شاید روش بودجه بندی معکوس را انتخاب نمایند. بر اساس این روش، آن ها فقط کوشش می نمایند تا صورت حساب ها و بدهی های اصلی خود را پرداخت نمایند.

اشتباه دوم: برای کسب عایدی به وسیله سرمایه گذاری، باید ریسک بزرگی کنید

خیلی از مردم گمان می نمایند که راهکار پولدار شدن، انجام سرمایه گذاری های پر ریسک است. این موضوع ممکن است شامل خرید سهام های داغ روز و یا سرمایه گذاری در بازار رمزارزها باشد. ولی افراد ثروتمند به خوبی می دانند که کلید اصلی ثروت سازی، دست یابی به سود مرکب است.

اگر اهل ریسک نیستید، سرمایه گذاری غیرمستقیم در صندوق های شاخصی می تواند رویکرد مناسبی باشد. سرمایه گذاری مستقیم در بازارهای اقتصادی می تواند ریسک بیشتری برای شما به همراه داشته باشد و مستلزم دانش کافی برای فعالیت در این بازارها است. بعضی از صندوق های سرمایه گذاری نیز از روش مدیریت فعال استفاده می نمایند؛ یعنی مدیریت آنها به نحوی است که کوشش می نمایند بازدهی بیشتری از بازدهی شاخص داشته باشند. این روش اگرچه ممکن است بازدهی بیشتری برای شما به همراه داشته باشد، ولی ریسک بیشتری به همراه دارد. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که برخلاف تصور عمومی، سرمایه گذاری پیروز به معنای کاهش ریسک است!

اشتباه سوم: باید تا حد ممکن بر کاهش هزینه های خود تمرکز کنید

یکی از اصلی ترین اشتباهات رایج در زمینه مشاوره اقتصادی، تاکید روی مسئله مدیریت و پس انداز پول است. مدیریت هزینه ها و کاهش آن ها اگرچه موضوع بسیار مهمی است، ولی گاهی اوقات بیش از مقدار روی آن ها تاکید می گردد. این در حالی است که بهتر است بیشتر روی موضوع افزایش عایدی تمرکز داشته باشیم.

این ذهنیت در میان بسیاری از افراد شایع است و بیشتر تمرکز خود را معطوف به کاهش هزینه ها نموده اند. آن ها تا حدی در این زمینه پیروز شده و به نقطه ثبات نیز رسیده اند و کوشش دارند تا همواره خود را در این سطح نگاه دارند. ولی زمانی که نوبت به سایر بخش های مدیریت اقتصادی، مانند سرمایه گذاری می رسد، آن ها به خودشان اعتماد کافی ندارند تا این کار را انجام دهند. آن ها می ترسند در این زمینه شکست بخورند و این تعادل نسبی که به دست آورده اند را نیز از دست بدهند.

اشتباه چهارم: پول خود را صرف هزینه های رفاهی و تفریحی نکنید

بعضی مشاورهای اقتصادی اخیراً مصرف نمایندگان را به شدت تشویق می نمایند که از خرج کردن در محصولات و خدماتی که زندگی را آسان تر می نمایند، اجتناب نمایند. آن ها بر این باور هستند که این مسائل در بلندمدت زندگی شما را سختتر خواهند کرد! به عنوان مثال یکی از متداول ترین این باورها اخیراً در خصوص خرید یک لیوان قهوه در جهت حرکت به سمت محل کار بوده است. آن ها بر این باور هستند که خرید روزانه یک لیوان لاته 5 دلاری در بلندمدت می تواند صرفه جویی بسیار بزرگی برای شما باشد.

با این حال، مسئله اصلی این است که آیا خرید یک قهوه 5 دلاری و یا استخدام شخصی برای تمیز کردن خانه شما، واقعاً روی عایدی شما تأثیر می گذارد؟ چه اتفاقی می افتد اگر به جای اینکه 3 ساعت را صرف تمیز کردن منزل کنید، 3 ساعت را به ایجاد یک تجارت جانبی و یا شغل دوم اختصاص دهید که می تواند هزاران دلار در طول سال برای شما عایدی داشته باشد؟

از نظر ما این توصیه کاملاً اشتباه است که برای کارهایی که خودتان می توانید انجام دهید، نیازی نیست خرجی کنید. رسانه ها و برنامه های تلویزیونی باعث می شوند که ساخت پروژه های خانگی خیلی آسان تر از چیزی که است به نظر برند، ولی در واقع این طور نیست و شرایط پیچیده تر است. در واقع، شما می توانید با انجام این کارها کمی در هزینه ها صرفه جویی کنید، ولی در عوض زمان را از خودتان، دوستانتان و خانواده خود می دزدید. برون سپاری بعضی وظایف، اگرچه ممکن است هزینه چشمگیری داشته باشد، ولی باعث می گردد زمان بیشتری را به خانواده خود اختصاص دهید و یا اینکه زمان بیشتری را بتوانید صرف کار اصلی خودتان کنید و از این طریق عایدی بیشتری به دست بیاورید.

اشتباه پنجم: هر نوع بدهی بد است

آخرین مشاوره اقتصادی که بهتر است آن را نشنیده بگیرید، در خصوص وام و بدهی است. بعضی می گویند داشتن هر نوع بدهی بد و اشتباه است. این بدهی ممکن است هرگونه وام و یا قرض باشد. ولی آیا این موضوع صحیح است؟ به نظر کارشناسان ما خیر! زمانی که از بدهی به صورت عاقلانه و هدفمند استفاده می کنید، منبعی عالی بری پیشبرد بعضی نیازها و سرمایه گذاری های شما محسوب می گردد. به عنوان مثال، زمانی که برای خرید یک مسکن از وام استفاده می کنید، این بدهی بسیار مفید و توانمندساز خواهد بود. در واقع، این کار در زمینه خلق ثروت به شما یاری می نماید. در واقع، همه بدهی ها بد نیستند و می توانند برای ایجاد ارزش خالص و رسیدن به اهداف اقتصادی شما سازنده باشند.

این موضوع به خصوص در شرایط تورمی اهمیت بیشتری پیدا می نماید. اگر شما پول حاصل از یک وام را در جای درستی سرمایه گذاری کنید، در چند سال آینده که موعد بازپرداخت وام شما است، سود خیلی بیشتری نصیب شما خواهد شد.

منابع: Fastcompany و Forbes

منبع: دیجیکالا مگ

به "بهتر است این 5 مشاوره مالی و مالی را نشنیده بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهتر است این 5 مشاوره مالی و مالی را نشنیده بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید