اعلام فهرست 60 قلم کالای وارداتی ممنوع به عراق

به گزارش وبلاگ کلشی ها، اتاق بازرگانی تهران اعلام نمود: فهرست کالا های وارداتی ممنوعه به عراق که از سوی دولت این کشور مصوب شده است، از سوی سازمان توسعه تجارت به تولیدکنندگان و صادرکنندگان اطلاع رسانی شده است.

اعلام فهرست 60 قلم کالای وارداتی ممنوع به عراق

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ کلشی ها، بر اساس فهرست اعلام شده 60 قلم کالا را در برمی گیرد، برخی از کالا ها برای واردات به کشور عراق نیاز به اخذ مجوز و موافقت های ویژه از وزارتخانه های این کشور دارد در حالی که واردات برخی دیگر از کالا ها به شکل خاص به این کشور ممنوع اعلام شده است.

بر اساس مصوبه دولت عراق، واردات بخش عمده ای از محصولات کشاورزی به این کشور ممنوع شده، مگر آنکه برخی از این محصولات با مجوز خاص وزارت زراعت عراق در فصول غیربرداشت بطور موقت رفع ممنوعیت شود و همچنین صادرات محصولات کشاورزی تحت قوانین قرنطینه وزارت کشاورزی عراق انجام می شود.

همچنین کالا هایی مانند مواد شیمایی و گازها، کود ها یا کلر به موافقت های خاص و ویژه نیاز دارند و دارو نیز باید برابر مصوبه های ویژه وزارت بهداشت وارد عراق شود.

علاوه براین سیمان به غیر از سیمان سفید که آن هم مصوبه شورای وزیران را لازم دارد، از دیگر کالا هایی است که ورود آن به عراق ممنوع اعلام شده است.

برابر این اطلاعیه روغن خودرو، آهک و لباس نظامی نیز از دیگر کالا هایی است که به نظر می رسد در ایران ظرفیت تولید و صادرات آن وجود دارد، اما وارداتش به عراق ممنوع است.

گفتنی است برابر آمار های منتشر شده، حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در سال 2018 افزایش داشته بطوری که سال 97 حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق به 13 میلیارد دلار در سال رسید و برای سال 98 برآورد 20 میلیارد دلار شده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اعلام فهرست 60 قلم کالای وارداتی ممنوع به عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام فهرست 60 قلم کالای وارداتی ممنوع به عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید